24

Michal ti prezradí, čo obnáša práca integračného architekta pre neživotné poistenie

Michal nastúpil do msg life Slovakia pred vyše pol rokom, ešte počas striktných pandemických opatrení. Aj napriek miernym obavám zo zaškolenia do projektu jeho onboardning prebehol nad očakávania a aj vďaka ochotným kolegom z radov developerov a testerov si Michal v novej práci veľmi rýchlo zvykol. Zaujíma ťa, čo obnáša práca na pozícii Integračný architekt pre neživotné poistenie? Prečítaj si rozhovor a zisti viac.

Ako dlho pôsobíš v msg life Slovakia?

„Pracujem tu už sedem mesiacov.“

Na akej pozícii pracuješ?

„Nastúpil som do msg life Slovakia na pozíciu Integračný architekt pre neživotné poistenie.“

Ako si sa dostal k svojej práci?

„Klasicky, ako mladšieho ma zaujali počítače, hry a všetko okolo, takže voľba vysokej školy bola jasná. Neskôr sa moja kariéra profilovala od developera smerom k release manažmentu, integrácii a architektúre.“

Čo ťa zaujalo na práci v msg life Slovakia? Prečo si si vybral práve nás?

„Zaujala ma pracovná ponuka, keďže už predtým som pôsobil ako release manažér‐architekt. Často som priamo na mieste, u zákazníka riešil aj integráciu s inými systémami. A taktiež firemné benefity. Hoci nie som na zamestnaný na trvalý pracovný pomer, ale na živnosť, msg life Slovakia ku mne pristupuje rovnako, a to si veľmi cením. S odstupom času by som určite pridal aj celkovú starostlivosť o to, aby sa človek cítil v práci príjemne a ako v jednej veľkej rodine.“

V čom sa práca u nás líši od tvojich predchádzajúcich pracovných skúseností?

„Určite využitím cudzích jazykov, kedže ako zákazníci, tak aj mnohí kolegovia sú z nemecky hovoriacich krajín. Taktiež aj použitím technológií a stanovením štandardov. Vo všetkom je snaha postupovať dôsledne.“

Ako prebehol tvoj onboarding počas druhej vlny pandémie?

„Z onboardingu som mal pravdupovediac, trochu obavy. Jednak som nastúpil počas opatrení, nevedel som presne, čo ma čaká a zároveň som vedel, že idem pracovať pre sesterskú spoločnosť Nexinsure. Samotné zaškolenie by bolo aj za normálnych okolností náročnejšie v tom, že všetci, kolegovia aj zákazníci sídlia v Nemecku. Ale nakoniec som sa obával zbytočne.“

Boli súčasťou online boardingu iba prednášky, alebo aj študijné materiály?

„Najskôr som strávil tri dni osobne na pracovisku. Dostal som technické vybavenie a aj základné informácie, kde nájdem študijné materiály, čo si mám naštudovať, dostal som aj školenie na prácu s ERP systémom pre plánovanie úloh, požiadanie dovolenky či evidovania si projektového času.

Následne som z home office študoval materiály a už po prvých dvoch týždňoch som začal aj pracovať na projekte, pretože bola potrebná každá pomoc. Zaúčanie sa bolo teda urýchlené praxou, ale tento postup mne osobne viac vyhovoval. Navyše mi pomohli kolegovia, ktorí ma spočiatku sprevádzali a vždy mi ochotne poradili a pomohli.“

V čom bola podľa teba online podoba onboardingu odlišná?

„Online forma pri onboardingu bola ukrátená o možnosť položiť otázku osobne či priamo kolegom v kancelárii. Predsa len, keď sú všetci prítomní v office, je aj pýtanie sa a odpovedanie o dosť rýchlejšie, než online cez komunikačné nástroje. Každopádne, všetko prebehlo v poriadku a napriek všetkým opatreniam a online komunikácii moje zaškolenie išlo podľa plánu.“

Čo je tvojou náplňou práce pre Nexinsure?

„Pracujem ako technický projektový vedúci/architekt na projekte UNIQA. Mojou náplňou práce je dohliadať na projekt, či je po technickej stránke všetko navrhnuté v poriadku. Postupuje sa v súlade so štandardom, riešia sa problémy z produkcie a rieši sa najmä integrácia interne medzi komponentmi, ale aj externe s inými systémami ako napríklad Nexinsure s Life alebo systémami klienta. Zároveň je predmetom tejto pozície aj pomoc developerom pri projekte, ak si s niečím nevedia rady, či už to súvisí s vývojovým prostredím, testovacími prostrediami, buildom alebo nasadením komponentov.“

Pracuješ aj na iných projektoch, mimo práce pre Nexinsure?

„Momentálne nie, pracujem na sto percent pre Nexinsure.“

Ktoré banky a poisťovne sú hlavnými zákazníkmi Nexinsure?

„Sú to najmä poisťovne z DACH regiónu (akronym pre nemecky hovoriacu časť Európy, kde D znamená Nemecko, písmeno A Rakúsko a CH je skratka Confoederatio Helvetica, teda Švajčiarska). Patria k nim UNIQA, Die Postbeamtenkrankenkasse (PbeaKK), Debeka, Ministerium der Finanzen des Landes Nordrhein-Westfalen (FM NRW), CLE, Ergo, FWUAT, Gothaer, Die Krankenversorgung der Bundesbahnbeamten (KVB), Die Versicherungskammer Bayern (VKB) a mnohé ďalšie.“

Si ako jediný zo slovenskej pobočky zapojený do práce pre Nexinsure?

„Pokiaľ viem, som jediný integračný architekt, ale na projekte pre Nexinsure pracujú aj ďalší moji kolegovia testeri a developeri. V blízkej budúcnosti otvorí firma aj nové pozície pre tento projekt.“

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

„Môj „bežný pracovný deň“ je vždy iný, závisí to od mnohých premenných. Niekedy mám denne viacero mítingov, inokedy riešim množstvo produkčných problémov, kde veľa komunikujem s developermi na projekte, ako aj s architektmi alebo developermi na strane štandardu. Inokedy riešim nefunkčné prostredie či inú požiadavku. Pri tejto práci je zaujímavá najmä rôznorodosť, že pracovné dni nie sú jednotvárne a úlohy sa menia.“

Čo je náplňou tvojej práce?

„Hlavnou náplňou je pomáhať projektu po technickej stránke a robiť správne rozhodnutia, taktiež pomáhať riešiť technické problémy. Pri tejto práci je dôležité mať najmä nadhľad, ako aj prehľad, čo je na projekte podstatné a čo má prioritu.“

Náplň práce integračného architekta Michala
Integračný architekt pre neživotné poistenie komunikuje s developermi a rieši problémy, ktoré vznikajú počas vývoja.

S kým všetkým komunikuješ a riešiš prípadné problémy?

„V rámci projektu komunikujem so všetkými jeho účastníkmi, teda od projektového manažéra až po developerov a takisto aj na strane produktu (štandardu) – závisí, ktorého komponentu sa problém týka. Komunikujem so všetkými, od product ownerov až po developerov, aby som chybu pochopil a vedel povedať, ktoré riešenie by pre projekt bolo najlepšie. Ak sa jedná o hlbší problém, vtedy komunikujem s architektmi na produktovej strane.“

Na akom projekte práve pracuješ?

Pracujem na projekte UNIQA Life (životné poistenie) a aj na projekte PnC (neživotné poistenie) kde spolupracujú dve spoločnosti z rodiny msg- Life a Nexinsure.“

Aké aplikácie využívaš pri práci?

„Nezaobídem sa bez Eclipse, keďže programujeme v jazyku JAVA. Rovnako je potrebná aj znalosť niektorého z SQL nástrojov pre prácu s databázami ako Oracle SQL Developer, alebo Squirrel. Pravideľne používaj aj nástroje na prácu s SVN a GIT – Tortoise, či GIT GUI. Drobné úpravy konfigurácií robím buď priamo príkazmi v Linux prostredí cez konzolu programom Putty či mRemoteNG, alebo keď potrebujem tak si súbory stiahnem pomocou WinSCP a upravím ich v Notepad++. Všetko sú to nástroje, do ktorých sa dá veľmi rýchlo zaučiť.“

Aké zručnosti sú dôležité pre tvoju pracovnú pozíciu?

„Určite je potrebný širší technologický rozhľad, veľmi dobré analytické myslenie pri riešení problémov, komunikatívnosť v tíme, ako aj schopnosť pracovať v stresovej situácii. Z odborných znalostí je už dobré vedieť sa orientovať v JAVA, Bean či Spring. Čo znamenajú pojmy SOAP a REST, nehovoriac o XML, Maven, Jenkins, Docker. Znalosti z poisťovníctva z predchádzajúcich pracovných pozícií mi tiež veľmi pomohli.“

Čo máš na svojej práci najradšej?

„Určite to, že práca nie je jednotvárna, tiež aj to, že sa jedná o tak rozsiahle projekty, že ešte stále sa mám čo učiť aj po pol roku. Páči sa mi aj kolektív, či už v Life alebo v Nexinsure.“

Akí sú tvoji kolegovia?

„Výborní, zatiaľ som sa nestretol s neochotou, ani negatívnym prístupom. Skvele sa s nimi nielen spolupracuje, ale aj žartuje.“

Príjemný kolektív v práci je dôležitý
Integračný architekt Michal si pochvaľuje príjemný kolektív v práci.

Aké vlastnosti by mal mať tvoj nový kolega, aby zapadol do kolektívu?

„Kolegovi či kolegyni by nemali chýbať dôslednosť, prispôsobivosť, schopnosť analyticky myslieť, vedieť akceptovať kritiku a vedieť sa zasmiať.“

Tri prívlastky, ktoré ti napadnú, keď sa povie msg life Slovakia?

„Skvelý kolektív, rodinná tímová atmosféra, férový prístup.“


Zaujala ťa Michalova práca? Pridaj sa do nášho tímu ako Integračný architekt alebo IT talent s nemeckým jazykom.

Voľné pracovné ponuky

Potrebuješ viac informácií?

Zisti viac o našej spoločnosti alebo o voľných pracovných miestach. Napíš nám a pridaj sa do nášho tímu.