24

Scrum master – čo to je a akú má náplň práce? V rozhovore ti priblíži Michal

Michal je programátorom v msg life Slovakia už nejaký ten rok. Ako vyštudovaný učiteľ v oblasti matematiky a informatiky sa u nás cíti sebaisto na pozícii scrum mastera, keďže mu trochu pripomína rolu učiteľa. Jeho úlohou je postarať sa o rakúsko-slovenský scrum tím Danubius, ktorému pomáha pochopiť princípy agilného vývoja v scrume a vytvárať mu podmienky na zlepšenie.

Ako dlho pôsobíš v msg life Slovakia?

„Na túto otázku neviem z hlavy nikdy odpovedať. Myslím, že 9 rokov.“

Na akú pozíciu si nastúpil?

„Nastúpil som na pozíciu software developera.“

Akú pozíciu zastávaš aktuálne?

„Aktuálne pracujem ako Scrum master / programátor.“

Ako si sa dostal k programovaniu?

„Programovanie ma bavilo už na strednej škole. Vyštudoval som učiteľstvo v oblasti matematika-informatika. Istý čas som učil, ale chcel som si skúsiť aj prácu programátora. Neskôr som si vzal hypotéku, takže k učeniu sa opäť vrátim asi až o 20 rokov.”

Čo ťa zaujalo na práci v msg life Slovakia? Prečo si si vybral práve nás?

„Pred msg life som pracoval 4 roky vo Viedni. Mal som dosť každodenného cestovania a navyše som mal pocit, že už nikam nenapredujem. Z práce sa stávala nudná rutina. Vtedy sa mi ozvali z msg life a poskytli mi všetko, čo mi v starej práci chýbalo. Nemusel som toľko cestovať a dostal som priestor učiť sa nové veci. Poistná matematika si ma hneď získala. Navyše mi zaplatili, koľko som potreboval.“

V čom sa práca u nás líši od predchádzajúcich pracovných skúseností?

„Budem úprimný. Moja aktuálna pozícia nie je práca mojich snov. Myslím, že na svete je len pár vyvolených, pre ktorých je práca skutočne aj koníčkom. Omnoho dôležitejšie pre mňa je, že sa v práci cítim dobre. Chodím sem naozaj rád, teším sa na kolegov a na dobrú atmosféru, ktorá u nás vládne.“

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

„Do práce chodím pomerne skoro, aby som sa vyhol dopravnej špičke. V kľude sa naraňajkujem, dám si ranný čaj s kolegami a zväčša okolo ôsmej začnem pracovať. Cez obed buď zbehneme dole do kantíny, alebo si vyrazíme na niečo dobré von. Potom pracujem väčšinou do piatej a po práci utekám za rodinou. Doslova utekám ☺. Snažím sa dopravu do práce a z nej kombinovať s behom, bicyklom alebo korčuľami. Myslím, že pohyb je v našej profesii veľmi potrebný.“

Software developer v msg life Slovakia
Michal začína deň raňajkami a čajom s kolegami.

Čo je náplňou tvojej práce? Na čom aktuálne pracuješ?

„Ako programátor implementujem nové zákaznícke požiadavky, častokrát vynútené novou legislatívou, a opravujem odhalené chyby. Asi ako programátor v hociktorej inej firme. Špecializujem sa na výpočty v poistnej matematike. Ako scrum master sa starám o rakúsko-slovenský scrum tím (voláme sa Danubius). Mojou úlohou je pomôcť tímu pochopiť princípy agilného vývoja v scrume a vytvárať podmienky vhodné na to, aby sa mohol zlepšovať. Napríklad v efektivite, kvalite vývoja, komunikácii, v rámci tímu, ale aj mimo tím, schopnosti reagovať na zmenu a podobne. Mojím cieľom je vytvoriť samostatne organizovaný scrum tím, ktorý nepotrebuje scrum mastera ☺ .“

Práca scrum master developera v msg life Slovakia
Michal sa ako scrum master špecializuje najmä na poistno-matematické výpočty.

S kým pri práci komunikuješ a riešiš prípadné problémy?

„Komunikujem najmä s členmi tímu Danubius. Okrem toho so všetkými, ktorých sa nejakým spôsobom týka práca nášho tímu. Organizujem napríklad mítingy, na ktorých sa stretávame s ľuďmi, pre ktorých je výsledok našej práce určený a získavame od nich spätnú väzbu, na základe ktorej prispôsobujeme náš ďalší vývoj. Jednou z dôležitých úloh scrum mastera je pomáhať tímu odstraňovať prekážky v práci.“

Na akom projekte práve pracuješ?

„Pracujem na produkte msg.Life Factory Standard. Je to základ, ktorý si jednotlivé zákaznícke projekty prispôsobujú podľa svojich vlastných potrieb.”

Máš skúsenosti aj s inými projektami v rámci msg life Slovakia?

„V msg life som už prešiel viacerými projektami a aj viacerými rolami. To je jedna z vecí, ktoré sa mi na našej firme páčia. Občas mi ponúknu nejakú zmenu a ja väčšinou nepoviem nie. Rád sa učím nové veci.“

Aké aplikácie a programy využívaš pri práci?

„Najčastejšie asi používam MS Office, Eclipse a Visual Studio.”

Aké zručnosti či vedomosti sú dôležité pre tvoju pracovnú pozíciu?

„To je pre mňa veľmi ťažká otázka. Sú rôzne typy programátorov a každý z nich môže byť vhodný na iný typ úloh. Ja osobne by som chcel byť rozvážny, cieľavedomý, dôsledný, kreatívny a efektívny.“

Čo máš na svojej práci najradšej? A čo máš menej radšej?

„Som vyštudovaný učiteľ a jedného dňa by som opäť rád učil. Avšak rola scrum mastera mi trochu pripomína rolu učiteľa. Takže to sa mi páči. Okrem toho sa mi ako programátorovi občas podarí dostať k nejakému zaujímavému algoritmickému alebo matematickému problému. Aj to mám rád. A čo nemám rád? To, že väčšinu dňa presedím za počítačom.“

Akí sú tvoji kolegovia?

„Kolegovia sú veľmi milí, priateľskí, ochotní, zábavní. Keby som nemal takú úžasnú rodinu, určite by som s nimi trávil viac času aj v súkromí.“

Aké vlastnosti by mal mať tvoj nový kolega, aby zapadol do kolektívu?

„Myslím, že najdôležitejšie je, aby mal o danú prácu záujem a mal chuť byť súčasťou nášho tímu. Zapadnúť k nám nie je problém, sme dobrá partia.”

3 slová, ktoré ti napadnú, keď sa povie msg life Slovakia?

„Súčasť môjho života.”

Voľné pracovné ponuky

Potrebuješ viac informácií?

Zisti viac o našej spoločnosti alebo o voľných pracovných miestach. Napíš nám a pridaj sa do nášho tímu.