23

Sedavá práca a bolesti chrbta. Odborník radí, ako správne sedieť a cvičiť

Problémy s chrbticou pozná takmer každý človek, ktorý má sedavé zamestnanie. Hodiny bez pohybu, stuhnuté svalstvo, nesprávna poloha pri sedení či zle nastavený monitor. To všetko sú príčiny bolesti chrbta. Ako predísť týmto nepríjemnostiam a aj prípadným vážnym zdravotným problémom v budúcnosti? Spýtali sme sa odborníkov z rehabilitačného centra Fitclinic. Poradili nám cviky na chrbát, ktoré nielen fungujú, ale navyše ani netrvajú dlho a ich účinky sa dostavia už po pár cvičeniach.

Každá činnosť, ktorá sa vykonáva často a pravidelne, dáva nášmu telu zabrať. Výnimkou nie je ani práca za počítačom. Sedenie síce nie je fyzicky namáhavé, ale sedavé zamestnanie dokáže ovplyvniť naše telo rôznymi spôsobmi. Najmä počas Home Office a menej dodržiavať zásady správneho sedenia. Trpia tak nielen naše oči, ale aj chrbát či ruky. Spísali sme preto v spolupráci so špecialistami na fyzioterapiu a rehabilitácie pravidlá cviky, ktorými predídeš bolestiam chrbtice a následnej liečbe.

Bolesť chrbta ako varovný signál

Bolesti chrbta sú často spôsobené sedavým zamestnaním, počas ktorého nesprávne sedíme za počítačom. Bolesti sa však vieme celkom jednoducho zbaviť, chce to len odhodlanie dodržiavať zásady zdravého sedenia. Nauč sa sedieť v správnej polohe, udržiavaj pri práci za počítačom vystretý chrbát a nezabudni pár minút denne venovať rôznym jednoduchým cvikom.

Bolesť chrbta pri práci s PC
Bolesti chrbta bývajú spôsobené nesprávnym sedením za počítačom.

Nielenže preventívne predídeš bolesti, môžeš sa jej aj úplne zbaviť. Pomôcť si takisto môžeš ergonomickou stoličkou, zdravotníckymi pomôckami ako napomínacia bandáž či cvičením pilatesu. Ak bolesť chrbta pretrváva aj po dlhšej dobe a napriek správnemu sedeniu a cvičeniu, môže ísť o vážnejší zdravotný problém. V tomto prípade je potrebné navštíviť odborníka.

Základom je vystretý chrbát a správne sedenie za počítačom

Nezáleží na tom, či sa prechádzaš po ulici, šoféruješ auto, kráčaš po schodoch do svojho bytu, držíš dieťa alebo len sedíš za počítačom. Pri všetkých činnostiach by sme mali dodržiavať základné pravidlorovný chrbát.

„Vždy musíme sedieť s vystretých chrbtom, dolné končatiny rozkročené, päty na šírku kolien a špičky mierne šikmo od seba. Je dobré si podložiť oblasť dolnej chrbtice malým vankúšikom.“

Fitclinic
Fitclinic

✔️ Predísť bolestiam krku a očí môžeš aj správnym nastavením monitora.

✔️ Horná časť obrazovky by mala byť vo výške tvojej hlavy.

Správne sedenie pri počítači
Nastavenie pracovného stola a monitora ti pomôže predísť bolestiam.

Cviky na chrbát a krčnú chrbticu

Nielen chrbát, ale aj šija, trapézy, predlaktia či zápästia si zaslúžia uvoľnenie. Sú totiž pod rovnakým tlakom ako naša chrbtica. Ako na to? Pri uvoľňovaní chrbtice začneme v sede, Zadkom si sadneme na kraj stoličky, aby sme cítili, že sedíme na sedacích kostiach. Dlaňami sa oprieme o kríže. Chodidlá sú v celej dĺžke na zemi pod úrovňou kolien, nie však na špičkách. „V tejto polohe sa maximálne prehneme dozadu so zaklonenou hlavou, vydržíme dve sekundy a následne sa trochu zhrbíme. Cvik opakujeme desaťkrát,“ radia odborníci.

✔️ Záklon v stoji vykonávame so zapretými rukami v drieku, následne sa pomaly prehýbame dozadu. 

✔️ Pred pohybom sa nadýchneme a počas neho vydýchneme.

Záklon v stoji
Záklon v stoji je jednoduchý cvik na precvičenie chrbta.

Na precvičenie šije existujú dve metódy. Prvá je v stoji, keď spustíme ramená a spolu s nádychom ich zdvihneme. V tejto polohe vydržíme približne dvadsať sekúnd a pomaly s výdychom ramená spustíme do počiatočnej pozície. „Dôležité je, aby uvoľnenie netrvalo kratšie ako napätie. Tento cvik opakujeme päťkrát za sebou,“ vysvetľujú fyzioterapeuti.

✔️ K záklonu môžeme pridať aj ruky.

✔️ Stačí zopakovať predošlý cvik, zapojiť aj ruky a v prípade potreby pohyb dokončiť s predklonením.

Záklon v stoji s vystretými rukami
Záklon s vystretými rukami opakujeme niekoľkokrát.

Druhou metódou sú cviky v sede: „Jednu ruku si posunieme pod zadok. Hlavu ukláňame na opačnú stranu do pocitu napätia. Druhú ruku si dlaňou položíme na spánkovú oblasť opačnej strany hlavy. S nádychom si mierne zatlačíme hlavou do dlane a vydržíme dvadsať sekúnd. Pri výdychu spúšťame hlavu opäť v smere úklonu hlbšie po ďalšie miesto napätia, kde úklon hlavy zastavíme.“  Cviky je dobré zopakovať minimálne päťkrát.

✔️ Krčnú a hrudnú časť môžeme precvičiť aj pomocou uteráku.

✔️ Oprieme si doň hlavu, lakte nasmerujeme dopredu a pomaly zakláňame hlavu dozadu.

✔️ Pred pohybom sa nadýchneme a počas neho vydýchneme.

Precvičenie hrudnej časti
Precvič si krčnú a hrudnú časť.

Cviky na ramená a ruky

Hoci sa to nezdá, napätie môžu pri sedavej práci pociťovať aj ramená či ruky. Nesprávnym sedením dokonca môžeme dospieť k syndrómu karpálneho tunela. Je preto dôležité pravidelne cvičiť. Začneme trapézami a skončíme zápästiami. Na jednoduchý cvik stačí, ak jednu ruku otočíme otvorenou dlaňou dolu do strany a hlavu natočíme do opačnej strany. Pomaly tlačíme ruku dole a keď sme v tejto pozícii, začneme si prechádzať prstami pomaly po trapéze nahor a nadol. „Vynaložíme pritom stredný tlak a nezabúdame držať chrbát stále vo vystretej pozícii. Cviky môžeme opakovať sedem až osemkrát,“ radia odborníci z Fitclinic.

✔️ Pri sedavej práci môžu trpieť aj takzvané flexory alebo ohýbače predlaktia.

✔️ Precvičíme ich tak, že a rukami oprieme o stôl.

Precvičenie flexorov
Pri práci s PC trpia aj flexory.

Podobne postupujeme aj pri precvičení predlaktia. Vystrieme ľavú ruku pred seba, prsty smerujú k podlahe a pomocou pravej ruky zvýšime roztiahnutie prstov tak, že ich pritlačíme smerom k telu. Ruky následne vymeníme a pokúsime sa v polohe vydržať desať sekúnd. „V druhej časti tohto cviku opäť vystrieme ľavú ruku, ale zápästie ohneme, tak že prsty ukazujú smerom k oblohe. Pravou rukou zvýšime uhol tak, že potiahneme prsty smerom k telu.“  To isté opakujeme aj s druhou rukou, podržíme desať sekúnd a celé cvičenie opakujeme štyri až päťkrát.

✔️ Extenzory, alebo aj vystierače predlaktia, precvičíme tak, že v stoji jednou rukou naťahujeme druhú.

Precvičenie extenzorov
Extenzory môžu pri práci s PC trpieť tiež.

Zabúdať by sme nemali ani na zápästia. V stoji sa oprieme o stôl tak, aby sa obe dlane dotýkali stola, pričom prsty sú rozprestreté. „Cvik spočíva v tom, že pomaly zatláčame ruky do stola a uvoľňujeme ich. Aj tu nesmieme zabudnúť na rovný chrbát. Lopatky by sme mali tlačiť smerom dozadu a dolu,“ vysvetľujú správny postup fyzioterapeuti. Cvik opakujeme sedem až osemkrát.

Voľné pracovné ponuky

Potrebuješ viac informácií?

Zisti viac o našej spoločnosti alebo o voľných pracovných miestach. Napíš nám a pridaj sa do nášho tímu.