23

Svrbenie očí a unavené oči. Ako si chrániť zrak pri práci s počítačom?

Celodenné pozeranie do monitora môže byť vyčerpávajúce nielen pre našu myseľ, ale aj zrak. Pri práci v kancelárii sa mnohí stretávajú s bolesťou očí, začervenaním či slzením. Tieto príznaky môžu viesť k zhoršeniu kvality zraku, ale aj iným zdravotným problémom, ako napríklad migrénam. Spísali sme preto pár tipov, ako predísť unaveným očiam a udržať si kvalitný zrak čo najdlhšie.

Práca, ktorá si vyžaduje dlhé hodiny strávené pred obrazovkami zariadení často spôsobuje zahmlené videnie, ťažkosti s osvetlením ktoré sú známe ako syndróm digitálnej únavy očí, ktorý sa označuje ako CVS – Computer Vision Syndrome. Prispieva k nemu aj niekoľko ďalších faktorov, no existujú aj spôsoby, ktoré ho dokážu eliminovať.

Všetko začína správnym životným štýlom

Aj pri očiach platí, že sú súčasťou celého tela a ich kvalitu tak ovplyvňuje mnoho faktorov. Na stav našich očí a zraku vplýva strava, hygiena, ale aj zlozvyky ako napríklad fajčenie. To môže spôsobiť šedý zákal, poškodenie zrakového nervu či v niektorých prípadoch až úplnú slepotu. Odporúča sa preto cigarety úplne obmedziť. Zo stravy by sme mali preferovať mrkvu, ryby, listovú zeleninu, bobuľové ovocie, citrusy, orechy, fazuľu aj vaječné žĺtky. Obsahujú živiny, ktoré očiam prospievajú. Aj tu však platí, všetko s mierou. Zabúdať by sme nemali ani na správnu hygienu, najmä ak nosíme kontaktné šošovky, alebo sa zvykneme často dotýkať očí rukami. Vyhnúť by sme sa mali kozmetike, ktorá dráždi oči a nie je pre ne určená.

Zdravá strava a zrak
Zdravie zraku podporuje mrkva, ryby, listová zelenina i bobuľové ovocie.

Ochranu očí netreba podceňovať

Zrak patrí medzi zmysly, ktorými vnímame približne 80 % informácií o svete, a preto by sme si ho poriadne mali chrániť. Na zmiernenie dôsledkov modrého žiarenia z digitálnych obrazoviek a zariadení, ktoré sa nazýva aj digitálne napätie očí je vhodné zaobstarať si okuliare (aj bez akýchkoľvek dioptrií) s filtrom na blokovanie modrého žiarenia. Samotné modré svetlo nie je nutne zlo, no pri dlhodobom kontaktne s obrazovkou má tendenciu vytvárať únavu a napätie očí. Podceňovať by sme nemali ani kvalitné slnečné okuliare s ochranou pred UV žiarením. Výnimkou nie sú ani lyžiarske okuliare, nakoľko zrak je v bielom, zasneženom prostredí omnoho viac namáhaný. Špeciálne okuliare existujú napríklad aj pre šoférovanie. Ak používame kontaktné šošovky, určite by sme sa mali o ne pravidelne starať vymieňať ich. Môžeš sa tak vyhnúť rôznym infekciám a znehodnoteniu.

Pravidelné prestávky od zariadení a správne sedenie

Televízia, monitor, tablet a smartphone. To všetko používame na dennej báze a ovplyvňuje to náš zrak.  Ak však pracuješ s počítačom, zrejme sa pravidelnému kontaktu s obrazovkou nevyhneš. Dobrým zvykom je preto pravidelná prestávka od týchto zariadení. Tie by mali byť aspoň 4 za deň a trvať minimálne 5 minút. Nezabudni ani na zníženie jasu a kontrastu obrazovky, prípadne šetriaceho režimu pre oči. Dôležité je tiež správne sedenie pred obrazovkou. Uisti sa, že sedíš aspoň 80 cm od monitora.

Obrazovku by si mal mať umiestnenú mierne pod horizontom, sklon obrazovky by mal byť zhodný s uhlom pohľadu. Pomôžeš tým nielen zraku, ale aj chrbtici a krku. Pri práci s počítačom dbaj na polohu celého tela. Zdravé sedenie zníži náchylnosť na bolesť chrbta aj karpálny tunel. Nezabudni na vhodný zdroj svetla v miestnosti. Do očí by nemalo dopadať ostré svetlo. Vhodnejšie je preto umiestniť pracovný stôl tak, aby tvoje oči neboli namáhané.

Preventívne prehliadky sú dôležité

Ak nosíš okuliare alebo šošovky, je dôležité, aby si pravidelne navštevoval očného lekára a pozoroval, či sa tvoj zrak nezhoršuje. Raz za čas by si si kvalitu zraku mal nechať skontrolovať, aj ak s očami nemáš problém, no často pracuješ s počítačom. Čím skôr možný problém podchytíš, tým lepšie. Aj preto msg life Slovakia ponúka svojim zamestnancom v rámci mesiaca zdravia možnosť využiť bezplatné vyšetrenie zraku. Pred návštevou lekára by sme sa mali informovať u rodiny aj o dedičných ochoreniach, nielen očí. Kvalitu zraku môže ovplyvňovať napríklad aj cukrovka. Ak je to možné, mali by sme preferovať okuliare pred šošovkami. Oči namáhané monitorom by sme mali pravidelne zvlhčovať kvapkami a nezabúdať žmurkať.

Vyšetrenie zraku
Či už s očami problém máš, alebo aj nie, pravidelné kontroly zraku sú dôležité, najmä ak často pracuješ s počítačom.

Očná gymnastika

Tak ako naše telo, aj oči potrebujú pravidelné cvičenie. Predídeme tak krátkozrakosti či ďalekozrakosti. Stačí si denne vyhradiť čas na takzvanú očnú jogu či očnú gymnastiku. Krátke cvičenie spočíva v troch fázach. Každých dvadsať minút sa na dvadsať sekúnd pozrieme na objekt vzdialený približne šesť metrov. Táto vzdialenosť je pre oči ideálna na to, aby sa zbytočne neprepínali, nezaostrovali a oddýchli si. Nezaberie to veľa času, no efekt sa dostaví už po niekoľkých cvičeniach. Dobrým cvikom je aj hranie tenisu. Sústredenie sa na loptičku, ktorá sa neustále vzďaľuje a približuje, precvičuje naše zaostrovanie.

Poškodenie zraku môže spôsobiť nielen pozeranie na monitor, ale napríklad aj dlhodobé čítanie kníh pri zlom svetle. Namáhame oči tým, že zaostrujeme len na jeden centrálny bod teste pred nami. To môže viesť aj k zhoršeniu periférneho videnia. Aj pri očiach platí, že ak nebudeme používať niektoré svaly, časom ochabnú a stratia svoju funkčnosť. Prestávky od monitora, vyšetrenie zraku a precvičovanie očí sú preto najlepšie spôsoby, ako si udržať zdravý zrak čo najdlhšie.

Voľné pracovné ponuky

Vyber si z pracovných ponúk a získaj bonus

Pracovné ponuky
hr manažér mladá žena profilová foto

Potrebuješ viac informácií?

Zisti viac o našej spoločnosti alebo o voľných pracovných miestach. Napíš nám a pridaj sa do nášho tímu.