Ako napísať jednoduchý motivačný list do zamestnania + VZOR
Našiel si pracovnú ponuku, ktorá ťa zaujala, a je potrebné zaslať aj všeobecný motivačný list? Hovoríš si: „Ako napísať dokonalý motivačný list, ktorý zaujme a neskončí na kôpke vyradených kandidátov?“ Nie je to žiadna veľká veda, len je potrebné, aby si dodržal základné pravidlá a pridal tú správnu motiváciu pre dané zamestnanie. Prečítaj si tento článok a získaj si personalistu.

V článku sa dozvieš:
Čo je motivačný list k životopisu?
Motivačný list taktiež známy ako sprievodný list k životopisu je spôsob, ako sa predstaviť ľuďom, ktorí rozhodujú o tom, či ťa vezmú do práce. Tento doplnkový sprievodný text k životopisu umožňuje uchádzačovi o prácu zdôrazniť svoje motivácie, schopnosti a záujem o konkrétnu pracovnú pozíciu a predstaviť svoje schopnosti, skúsenosti a ambície v súvislosti s pracovným miestom. Pri písaní motivačného listu by si mal byť stručný, ale zároveň presvedčivý, aby si ukázal, prečo si ten pravý kandidát na danú pozíciu.
Ako napísať dobrý motivačný list k životopisu?
Životopis popisuje tvoje pracovné skúsenosti z minulosti, zatiaľ čo motivačný list tieto zručnosti a znalosti prevádza do kontextu s istou dávkou motivácie pre vybranú pozíciu. Správne napísaný dokonalý motivačný list navnadí personalistu, aby si prečítal tvoj životopis.
Ako napísať kreatívny motivačný list? Vždy prispôsob motivačný list danej vybranej pracovnej ponuke. Začni dodržaním štruktúry – nie je účelom písať motivačný list ako slohovú prácu. Ide o to, že preferovaný je stručný a jednoduchý motivačný list. Platí, že čím je text kratší a zároveň výstižný, tým je lepší. Personalista nemá toľko času, ak popíšeš dve stránky, nebude mať priestor ho celý prečítať.
Dodrž základné rozdelenie obsahu na 3 časti, dĺžku do jednej A4, zhruba 300 až 350 slov. Motivačný list pošli ako prílohu e-mailu vo formáte PDF. Sprievodný list napíš priamo do e-mailu. Sprievodný list je prvým kontaktom s personalistom, rovnako v ňom spomínaš svoju motiváciu, ale stručne a jasne. Tento list odkazuje na priložené súbory ako životopis, motivačný list a portfólio. (Prečítaj si aj náš článok Schopnosti a zručnosti v životopise.)
Ako sme už uviedli motivačný list sa tiež používa ako doplnok k životopisu, ale zdôrazňuje skôr osobné a profesionálne ciele, ambície a hodnoty uchádzača. V tomto texte by mohli byť zahrnuté aj informácie, ktoré presahujú priamy opis pracovnej pozície a skúseností. To zahŕňa váš plán na osobný a profesionálny rozvoj, váš záväzok voči neustálemu zlepšovaniu svojich schopností.
Ako napísať sprievodný list k životopisu
Sprievodný list k CV je dokument, ktorý sa pridáva k životopisu a poskytuje doplnkový priestor na osobné predstavenie a zdôvodnenie záujmu o konkrétnu pracovnú pozíciu alebo spoločnosť. Vzor sprievodného listu môže byť podobný ako vzor motivačného listu.
Účel a kľúčové prvky sprievodného listu môžu zahŕňať tieto aspekty:
- Zaujať pozornosť: Sprievodný list má za úlohu zaujať personalistu alebo zamestnávateľa a presvedčiť ho, že ste vhodný kandidát na danú pracovnú pozíciu.
- Doplniť životopis: Poskytuje priestor na informácie, ktoré sa do životopisu nezmestili, ako napríklad osobné motivácie, ciele a relevantné skúsenosti.
Podobné články môžeš dostávať priamo do emailu? Staň sa členom msg IT komunity a zabezpečíme ti pravidelný prísun IT noviniek, zaujímavých podcastov, dôležitých podujatí či aktuálnych pracovných ponúk. Ako člen sa tiež môžeš zúčastniť našich súťaží! S našou komunitou nezmeškáš nič dôležité z oblasti IT!
Ako napísať motivačný list vzor
Vzor motivačného listu podľa štruktúry:
Oslovenie – uveď vždy konkrétnu osobu „Vážený pán Bruckner…“
Prvá časť– Uveď, na akú pracovnú pozíciu sa hlásiš, a prečo chceš pre danú spoločnosť pracovať. Zmieň svoje doterajšie pracovné skúsenosti a spomeň ich výhody priamo pre daného zamestnávateľa.
Druhá časť – Zisti si niečo o firme, vysvetli, prečo práve ty máš motiváciu pre nich pracovať a čo sa ti na pozícii páči, v čom ťa táto spoločnosť oslovila, a ako v nej aplikuješ svoje zručnosti a znalosti. Buď stručný, ale zaujmi konkrétnymi príkladmi, číslami a úspechmi, ktoré sa ti podarilo dosiahnuť a korešpondujú s danou pozíciou.
Tretia časť – Napíš, ako budeš prínosný pre toto zamestnanie. Všimol si si nejaký problém v spoločnosti? Poukáž naň a ponúkni jeho riešenie. Navrhni svoju víziu práce. Zdôrazni tvoje predpoklady pre túto prácu. Predstav si, že tam pracuješ, čo môžeš zlepšiť? Ako k tomu budeš pristupovať?
Záver – Ako ukončiť motivačný list? Nezabudni personalistu vyzvať na akciu. Nebuď príliš horlivý, prejav zdvorilosť a úctu: „Ak potrebuje niečo doplniť, neváhajte ma kontaktovať na (telefón, e-mail). Rád vám zodpoviem vaše otázky na pohovore. Ďakujem za váš čas.“
Rozlúčka – „S úctou, Meno Priezvisko.“
Ako písať motivačný list
Ak si urobíš vzor motivačného listu, nezabudni vždy skontrolovať, že je uspôsobený pre vybranú spoločnosť. Personalisti spoznajú všeobecné motivačné listy, zakaždým si dopraj dostatok času, aby si sa o spoločnosti dozvedel čo najviac, pretože len tak napíšeš list, ktorý zaujme.
Nalaď sa na kultúru spoločnosti. Ak je ich komunikácia odľahčená, prispôsob sa jej. Ak ide o formálne prostredie, vyjadruj sa formálnejšie. Personalista potrebuje získať pocit, že ľahko zapadneš a rozumieš ich kultúre, že si ako oni.
Vyvaruj sa:
- pravopisným a gramatickým chybám (prečítaj si text niekoľkokrát nahlas, daj ho prečítať aj niekomu známemu, vyjadri úctu a používaj Vy/Váš);
- chybám formátovania (list musí byť čitateľný vo všetkých podobách, píš kratšie vety a rozdeľ list do odsekov);
- vychvaľovaniu seba samého (uveď svoje úspechy tak, aby sedeli na danú pozíciu, ale nezveličuj a hlavne neklam, pretože na pohovore to aj tak zistia);
- všeobecnému klišé;
- požiadavkám na plat a pracovný čas (tieto veci prerokujete až na pohovore).
Vykonaj záverečnú kontrolu
Teraz už vieš, ako písať čo najlepší motivačný list. Nepotrebuješ extra písacie vlohy, len dodrž štruktúru, píš viac o budúcom zamestnávateľovi a akým pre neho môžeš byť prínosom.
A skontroluj si pravopis! Nepoužívaj všeobecné klišé, ale daj tam kus seba, ako by si na danej pozícii už pracoval. V zakončení motivačného listu môžeš uviesť súhlas so spracovaním osobných údajov, aby ťa personalista mohol zaradiť do databázy, pokiaľ sa uvoľní vhodná pozícia. Prajeme veľa šťastia.
Motivačný list do práce – online vzor na stiahnutie
Meno Priezvisko
Adresa, Mesto, tel.kontakt | e-mail
Vážená pani Meno Personalistu,
píšem Vám, aby som vyjadril svoj záujem o pozíciu Java programátor senior vo Vašej spoločnosti, ktorá je uvedená na Vašej webovej stránke. Verím, že vďaka mojim skúsenostiam v oblasti vývoja softvéru v poisťovníctve mám zručnosti a znalosti, aby som sa stal súčasťou Vašej spoločnosti.
Posledných päť rokov som pracoval ako Java programátor v oblasti poisťovníctva. Získal som odborné znalosti v oblasti vývoja systémov na správu poistných zmlúv, spracovanie poistných udalostí a posudzovanie rizík. Mám skúsenosti s integráciou externých zdrojov údajov do systému a implementáciou algoritmov na analýzu rizík.
Javu posledné štyri roky používam denne. Okrem toho v menšej miere ovládam C++ a Python. Moje prednosti sú: nadšenie pre programovanie, zmysel pre detail, analytické schopnosti a schopnosť riešiť problémy. V kombinácii so skúsenosťami z poisťovníctva verím, že môžem byť pre váš tím prínosom.
Anglický jazyk ovládam aktívne, som zvyknutý na dennú komunikáciu v tomto jazyku. Okrem toho zvládam pasívne nemecký jazyk na základnej úrovni, rozumiem jednoduchšiemu písanému textu. V nemeckom jazyku by som sa rád zlepšil.
Na Vašej organizácii ma zaujala silná pozícia na trhu, a najmä kultúra a atmosféra, ktorej by som sa rád stal súčasťou.
Ak Vás môj profil zaujal, alebo máte otázky, rád Vám ich zodpoviem emailom, telefonicky, alebo osobne na pohovore. Ďakujem, že Váš čas.
S úctou,
Meno Priezvisko