23

Ako sa pripraviť na online pohovor? S nami ho zvládneš bravúrne

Hľadanie novej práce má niekoľko fáz. Jednou z nich je aj pohovor, ktorý nepatrí medzi obľúbené záležitosti mnohých uchádzačov. Stres a napätie sa dajú často krájať. Celú situáciu však vieš zlepšiť a zjednodušiť. Stačí, keď sa správne pripravíš a nenecháš nič na náhodu. Len tak si budeš istý, že zanecháš dobrý dojem a poskytneš vhodné odpovede na všetky otázky. Ako sa pripraviť na pohovor? Máme pre teba zopár praktických rád.

Uprav si životopis

Životopis je niečo ako tvoj profil na sociálnych sieťach. Reprezentuje ťa bez toho, aby firma vedela, kto si. Podľa informácií, ktoré HR manažér z neho získa, si vie o tebe utvoriť nejakú mienku. Zistí, či sa na voľné pracovné miesto hodíš alebo by mal na pohovor pozvať niekoho skúsenejšieho, prípadne s iným vzdelaním.

Keďže je životopis výkladnou skriňou tvojej pracovnej histórie a ďalších údajov, musí aj nejako vyzerať. Na začiatok si over, či obsahuje všetky informácie. Ak mu niečo chýba, doplň ho a aktualizuj. Buď si istý, že obsahuje každú pracovnú pozíciu a všetky zručnosti. Ako na to, sme zhrnuli v článku Schopnosti a zručnosti v životopise.

Grafická úprava je tiež dôležitá. Síce nerozhodne, či prácu dostaneš, no vie zaujať. Tvoj životopis dokáže vyniknúť z desiatok až stoviek ďalších. Elegantné a jednoduché prevedenie vyzerá najlepšie. Vyhni sa viacerým krikľavým a chaotickým kombináciám farieb a písma.

So správnymi tipmi sa pripravíš na každý pohovor
Zaujmi na každom pohovore so správnou prípravou.

Netreba zabúdať ani na gramatiku a štylistiku. Ak je v životopise príliš veľa chýb, zamestnávateľa to vie odradiť, nehľadiac na to, akú prácu chceš robiť. Nemusíš sa uchádzať o miesto redaktora či editora. Základné pravidlá slovenského pravopisu by mal ovládať každý.

Rada odborníka

Máš problémy so slovenčinou a nevieš, či si v životopise neurobil chyby? Daj ho prečítať niekomu z okolia, prípadne využi služby profesionálnych editorov. Takýmto spôsobom si budeš istý, že je životopis v poriadku a bude ťa dobre reprezentovať.

Životopis odošli správne

Pre teba to možno nie je vôbec dôležité, no samotné odosielanie životopisu je kľúčové. Mnohí ľudia robia chybu v tom, že nevyplnia predmet. Takéto e-maily končia rovno v spame, alebo ich na HR ani len neotvoria. Nepôsobia profesionálne a rozhodne nie sú vhodným štartom pre uchádzača.

Ďalej sa zameraj na obsah e-mailu. Pre väčšinu je dôležitý hlavne životopis, no je nutné nejako ho uviesť. Pozdraviť, predstaviť sa, napísať zopár informácií o sebe a o tom, že máš záujem o pozíciu. Následne nezabudni odkázať na životopis v prílohe a rozlúčiť sa.

Životopis posielaj v PDF alebo vo Worde. Ide o najuniverzálnejšie formáty. Otvorí ich každý operačný systém. Zvoľ klasické a najpoužívanejšie písma, aby sa otvorili úplne každému. Stávkou na istotu je Arial, Times New Roman či Calibri vo veľkosti 11 a 12.

Pri odosielaní e-mailu spravíš tiež dobre, keď zvolíš svoju pracovnú e-mailovú schránku. Môžeš zvoliť aj osobnú, no mala by obsahovať celé tvoje meno alebo aspoň iniciály. Adresy s rôznymi prezývkami nevyzerajú profesionálne. Samozrejme, ide len o maličkosť, no práve tie využi a stavaj na nich svoj úspech.

Uvádzaj len pravdivé informácie

Do životopisu musíš uviesť svoje skúsenosti, znalosti a pracovnú históriu. Platí, že viac skúseností dokáže HR manažéra zaujať. Tvoj životopis vynikne z kopy ďalších. Dávaj si ale pozor, aby si to zbytočne neprehnal. Aj najväčšia maličkosť, napríklad zvýšenie jazykovej úrovne, sa po čase odhalí. Zvyčajne hneď na pohovore.

Klamstvom sa nedostaneš nikam. Možno ti pomôže dostať sa na pohovor, no tam skončíš. Dlhoročný personalista pozná triky a spôsoby, ako zistiť, či sú údaje skutočne pravdivé. Dávaj si preto pozor, čo v životopise uvedieš. Klamstvo je horšie ako fakt, že si o jednu či dve úrovne nižšie.

Zakladaj si na pravde hneď od začiatku. Ak sa chceš v niečom zlepšiť, sprav si kurz. Neuvádzaj falošné informácie. Je to zbytočné.

Nezabúdaj na vhodné správanie

Tvoj životopis môže byť akokoľvek dobrý, no ak sa nevieš správať, prácu nedostaneš. Neskoré odpisovanie na e-maily alebo nedodržiavanie slušnej komunikácie je veľkým negatívom. Ešte predtým, ako odošleš svoj životopis, si zisti správnu štruktúru e-mailu. Nájdi, ako by mal asi vyzerať.

Zvyčajne platí, že na začiatku nesmie chýbať pozdrav a oslovenie. Ďalej napíš, čo potrebuješ. Nezabudni, že pri slovách ako „vás” alebo „vám” musíš využívať veľké písmená. E-mail zakonči slovom „ďakujem”, rozlúč sa a uveď svoje priezvisko.

Buď dochvíľny

Jednou z maličkostí, ktoré nepôsobia dobre, je nedochvíľnosť. Samozrejme, niekedy sa stane, že človek mešká a nevie to ovplyvniť. Vo väčšine prípadov je však meškanie spôsobené z dôvodu, že si neskoro vyrazil z domu alebo si sa niekde zastavil.

Na pracovný pohovor príď aspoň 10 minút vopred. Ohlás sa na recepcii a počkaj. Je lepšie prísť skôr a chvíľku čakať, ako meškať.

V prípade online pohovoru počítaj s technickými problémami. Dopredu vyskúšaj, či link na pripojenie ide. Zisti, či ti funguje aplikácia. Ak si s ňou nikdy nerobil, nainštaluj si ju a prejdi si základné funkcie.

Rada odborníka

Žiješ v dome alebo v byte s rodinou? Na pohovor si určite daj slúchadlá. Zaistia ti, že HR manažéra budeš dobre počuť. Plus, on nebude počuť to, čo sa deje za dverami v inej miestnosti.

Vyber si správne miesto

Tento bod využiješ, keď pohovor prebieha online. Ako uchádzač si musíš nájsť miesto, kde je ticho a pokoj. Uisti sa tiež, že máš dobré internetové pripojenie a nič ťa neruší.

Mnohí ľudia sa snažia pracovne naladiť, preto idú do coworkingov alebo kaviarní. Problém týchto miest je to, že okolo teba je veľa iných ľudí a ruch. Nemusíš sa preto dobre sústrediť na jednotlivé otázky od HR manažéra.

Niektoré kaviarne nemajú stabilné internetové pripojenie. Je na ňom pripojených mnoho ďalších počítačov a mobilov. Online pohovor môže kvôli tomu sekať a vypadávať. Uisti sa, že nič podobné sa nestane. Zostaň doma, kde máš všetko, čo potrebuješ. Budeš mať istotu, že sa nič nepokazí.

Zvoľ správne oblečenie

Oblečenie si všimne HR manažér hlavne vtedy, keď prídeš na osobný pohovor. Mal by si mať preto formálny odev. Vyhni sa dotrhaným rifliam a voľným mikinám. Nedokážu reprezentovať tak, ako napríklad košeľa či elegantné nohavice.

Pri online pohovore mysli hlavne na vrchnú časť odevu. Nemusíš to zbytočne preháňať, no je dobré vziať si niečo, čo dobre vyzerá a cítiš sa v tom pohodlne.

Príprava na pohovor

V tomto kroku už dochádza k situácií, na ktorú si tak dlho čakal. Môže sa preto naskytnúť otázka, ako sa pripraviť na pracovný pohovor? Čo si ešte naštudovať a zistiť?

Je úplne prirodzené, keď sa pri hľadaní práce ozveš viacerým spoločnostiam. Predsa len, čím viac e-mailov rozošleš, tým väčšiu šancu máš na získanie práce. Pri množstve rôznych pozícií sa ale môže stať, že si nezapamätáš všetky detaily.

Pred samotným pohovorom si preto zisti informácie o vybranej pozícii. Nájsť by si ich mal v samotnom inzeráte. Vypíš si kľúčové veci a následne ich pri pohovore využi. Ukáž, že sa o prácu skutočne zaujímaš a si pripravený začať.

Okrem pracovnej pozície je dobré zistiť údaje aj o spoločnosti ponúkajúcej prácu. Vyhľadaj informácie o firemnej kultúre alebo produktoch a službách. Ak má zverejnené svoje projekty, prezri si aj tie. Premysli si, prečo chceš vo firme pracovať a čo ťa na nej zaujalo viac.

Veľakrát sa stane, že na pracovnom pohovore získaš otázku spojenú s firmou. Prečo ťa ponuka zaujala? Čo sa ti páči na danej spoločnosti? Čím viac povieš, tým lepšie pre teba. Ak využiješ zaujímavé informácie, získaš aj plusové body. Ukážeš, že si si dal naozaj čas na zistenie dodatočných informácií.

Snaž sa vystupovať správne

Nálada a to, ako vystupuješ, sú pri pracovnom pohovore základom. Snaž sa upokojiť, aby si nebol príliš nervózny a v strese. Nasaď úsmev a buď pozitívne naladený. Správaj sa slušne a maj zdvorilé vystupovanie. Neskáč do reči, odpovedaj na otázky úprimne a snaž sa správne reprezentovať seba a svoje pracovné skúsenosti.

Keď to situácia dovolí, zavtipkuj, no zbytočne to nepreháňaj. Vtip dokáže odľahčiť náladu, no nie vždy sa hodí.

Tvoje platové očakávania

V inzeráte je často uvedená len približná informácia o plate. Buď ide o rozmedzie, alebo len o odhadovanú čiastku. Všetko sa odvíja od skúseností a očakávaní kandidáta. Keď príde na túto otázku, drž sa v uvedenom rozmedzí. Výsledná suma sa musí totiž odvíjať od tvojich skúseností. Vopred si ju preto premysli.

Ako sa pripraviť na pohovor v nemeckom či anglickom jazyku?

V msg life Slovakia prebieha pohovor najčastejšie v slovenskom jazyku. Pre pozície, ktoré si vyžadujú vyššiu úroveň znalostí nemeckého jazyka je potrebné počítať s ústnym preskúšaním už v prvom kole, prípadne telefonáte. V niektorých prípadoch môžeš očakávať aj test v nemeckom jazyku, či čítanie textu s porozumením. Pri pozíciach, kde stačia základy nemčiny vyžadujeme samozrejme veľmi dobrú znalosť anglického jazyka.

Príprava sa skladá z rovnakých krokov ako v rámci slovenského pohovoru. Spravíš však dobre, keď si nemčinu alebo angličtinu trochu osviežiš. Keď si ňou dlho nehovoril, skús sa s niekým porozprávať. Prezri si slovíčka, ktoré budeš potrebovať a často ich nevyužívaš. Môže ísť o poistné, matematické, testerské či technické výrazy.

Nenechaj nič na náhodu

Hľadanie novej práce a pracovné pohovory sa môžu zdať náročné. Keď sa však správne pripravíš, celý proces si vieš zjednodušiť. Zameraj sa na jednotlivé praktické body, nič nevynechaj a nenechávaj na náhodu. To, čo ťa môže odlíšiť od iných, sú práve maličkosti. Stavaj na nich.

Veríme, že ti naše tipy pomohli. Pozri si naše firemné benefity. Neváhaj, vyber si z najnovších pracovných ponúk a pridaj sa do nášho tímu.

Voľné pracovné ponuky

Potrebuješ viac informácií?

Zisti viac o našej spoločnosti alebo o voľných pracovných miestach. Napíš nám a pridaj sa do nášho tímu.