Čo robí Business IT konzultant v msg life Slovakia?
Business IT consultant pomáha prepájať biznis s technológiami. Jednoducho povedané, rozumie reči zákazníkov aj vývojárov a dokáže ich zladiť tak, aby veci fungovali hladko a efektívne. Zaujíma ťa, čo u nás v msg life Slovakia robí IT Business Consultant? Čítaj ďalej, v nasledujúcich riadkoch sa na jeho úlohy pozrieme bližšie.

V článku sa dozvieš:
Vyvinúť použiteľný a praktický softvér je cieľom každého vývojára. Avšak vytvoriť program, ktorý bude zároveň aj „user friendly“, je už o čosi náročnejšie. Najmä vtedy, keď sú očakávania klienta na jednej strane a práca vývojárskeho tímu na strane druhej.
Tento komunikačný šum, ku ktorému dochádza v mnohých spoločnostiach, sa v msg life Slovakia snažíme čím najviac eliminovať. Práve preto potrebujeme niekoho, kto vyplní medzeru medzi softvérovými vývojármi a zákazníkmi.
Z tohto dôvodu hľadáme vhodných kandidátov do našich pobočiek v Bratislave, v Žiline a v Košiciach na pozíciu Business IT konzultant – procesný špecialista.
Aká je náplň práce Business IT konzultanta?
Medzi hlavné úlohy Business IT konzultanta patria predovšetkým:
- Komunikácia so zákazníkmi: Business konzultant pravidelne komunikuje s našimi klientmi z oblasti poisťovníctva a analyzuje ich potreby a ciele, prípadne aktuálne problémy.
- Tvorba odborných špecifikácií: Vytvára odborné špecifikácie, ktoré zahŕňajú funkcionálnu časť pre používateľov (klientov, testerov) a technické zadanie pre vývojárov.
- Konfigurácia a parametrizácia: Zabezpečuje, aby bol softvér prispôsobený na mieru požiadavkám klienta. Konzultuje so zákazníkmi nasadzovanie a prispôsobovanie nášho systému a tiež otázky týkajúce sa poistných produktov.
- Podpora a poradenstvo: Poskytuje podporu a poradenstvo zákazníkom, vedie školenia a workshopy, ktoré klientom približujú nové funkcionality našich systémov na správu zmlúv životného a neživotného poistenia.
- Testovanie a analýza: Zaoberá sa testovaním softvéru, analyzovaním chybovosti a review use cases.
Zaujímajú ťa, aké požiadavky by mal spĺňať úspešný kandidát na túto pozíciu? Prečítaj si podrobnosti v pracovnej ponuke Business IT konzultant – procesný špecialista.
Business konzultant a IT konzultant: Aký je rozdiel?
Business konzultanti a IT konzultanti majú veľa spoločného. Obe pozície:
- sa zaoberajú riešením problémov a optimalizáciou procesov,
- potrebujú silné komunikačné a analytické schopnosti,
- vyžadujú, aby konzultanti sledovali najnovšie trendy a technológie vo svojej oblasti.
Zároveň sa však odlišujú vo svojom zameraní, úlohách a odbornosti:
Business konzultant
- Zameranie: Business konzultanti sa zaoberajú analýzou a optimalizáciou obchodných procesov, strategickým plánovaním a rozvojovými stratégiami.
- Úlohy: Počúvajú požiadavky klienta, identifikujú jeho skutočné potreby, prijímajú strategické rozhodnutia ohľadom riešení s dôrazom na efektívnosť a efektivitu obchodných procesov.
- Odbornosť: V závislosti od zamerania projektu je dôležitá domain knowledge, napríklad účtovníctvo, ekonomika, prípadne marketing.
- Komunikácia: Základný nástroj konzultanta. Konzultuje s rôznymi používateľmi softvéru – či už je to úradník sediaci za prepážkou, ktorý bude denne pracovať s naším softvérom, až po CEO/CTO, ktorí rozhodujú o využití softvéru. Tomu musí prispôsobiť štýl, úroveň i obsah komunikácie.
IT consultant
- Zameranie: IT konzultanti sa zaoberajú technickými aspektmi, ako sú počítačové systémy, softvér a hardvér.
- Úlohy: Pomáhajú klientom identifikovať a implementovať technológie, ktoré zvyšujú produktivitu, efektivitu a ziskovosť.
- Odbornosť: Vyžadujú sa znalosti v oblasti softvéru, hardvéru a IT infraštruktúry.
- Komunikácia: Konzultant IT pracuje s technickým personálom, s manažmentom i koncovými používateľmi.
Business IT konzultant
Business IT konzultant stojí presne na pomedzí biznisu a technológií. Rozumie obchodným procesom, ale zároveň má prehľad aj v technických riešeniach. Vďaka tomu vie prekladať „biznis reč“ do „IT jazyka“ a naopak. Táto rola si preto vyžaduje kombináciu zdravého obchodného nadhľadu a technického myslenia, aby sa zákazníci aj vývojári vedeli stretnúť na spoločnej vlne.
Súvisiace pozície, v ktorých sa môžeš uplatniť:
Business Process Consultant/Business Process Analyst
Business Process Consultant je odborník, ktorý má rozsiahle skúsenosti v danej odbornej oblasti. Pomáha organizáciám zlepšiť ich procesy a zostaviť efektívne dokumentačné stratégie.
Business Process Analyst sa zaoberá analýzou a optimalizáciou obchodných procesov, identifikuje oblasti na zlepšenie a navrhuje zmeny, ktoré zvyšujú efektívnosť a efektivitu.
Úlohy:
- Identifikujú potreby klienta a navrhujú strategické riešenia.
- Zlepšujú efektívnosť a efektivitu obchodných procesov.
- Poskytujú podporu senior lídrom pri strategických rozhodnutiach.
IT Business Analyst/Business IT Analyst
IT Business Analyst alebo Business IT Analyst je človek, ktorý spája svet biznisu a IT, avšak s dôrazom na hĺbkovú analýzu potrieb klienta. Podobne ako Business IT konzultant, aj on prepája obchod s technológiami. Jeho hlavný fokus však spočíva v dôkladnom porozumení, čo firma potrebuje, a preložil to do konkrétnych technických požiadaviek.
Úlohy:
- Analyzuje obchodné procesy a hľadá, kde je priestor na zlepšenie.
- Identifikuje potreby klienta a navrhuje riešenia, ktoré dávajú zmysel z pohľadu biznisu aj techniky.
- Slúži ako spojka medzi manažmentom a IT tímom – zabezpečuje, že sa všetci rozprávajú tou istou rečou.
Spoznaj našu kolegyňu Aďu: Ako sa z finančnej analytičky stala business IT konzultantka
Pre lepšiu predstavu, ako prebieha bežný pracovný deň Business IT konzultanta, sme vyspovedali našu kolegyňu Aďu. V msg life Slovakia pracuje už viac ako 8 rokov.
Aďa, skús nám predstaviť tvoj bežný pracovný deň. Z čoho pozostáva?
Bežný pracovný deň a zamestnanie business IT konzultanta pozostáva hlavne z množstva rozhovorov a telefonátov. Či už s vývojármi, testermi alebo inými konzultantmi. Veľmi veľa rozhovorov vedieme o tom, aké sa riešia problémy a chyby v projektoch, čo je správne a čo nie je správne, ako by sa mali bugy opraviť tak, aby sme ešte viac nepoškodili systém. Teda, či je nejaká chyba opraviteľná alebo nie je opraviteľná.
Potom sú tu aj manažérske a organizačné povinnosti. Keď vytvárame nové funkcionality, vyžaduje si to veľmi veľa komunikácie so zákazníkom. Na mítingoch zákazník predostrie požiadavky, čo očakáva od systému a čo by mal spĺňať. Od toho sa odvíja špecifikácia, ktorú spíšeme v bežnom slovníku a ktorej by mal porozumieť aj laik. Vetami, zrozumiteľne, opisne. A potom druhá časť špecifikácie, ktorá už je technickejšia a slúži pre vývojárov. Je to vlastne dokumentácia softvéru slúžiaca pre ľudí, ktorí vedia čítať kód.

Takže sa podieľaš aj na dokumentácii. Na čo táto špecifikácia vlastne slúži?
Špecifikácia sa posiela zákazníkovi, ten si ju prezrie a potom máme review rozhovory. Tam zistíme zákazníkov názor, čo sa mu páči, čo by doplnil. Následne, keď je všetko odobrené zákazníkom, dáme špecifikáciu na vývojárov, ďalších konzultantov a testerov a pracuje sa na implementácii nových funkcionalít.
Riešiš aj chyby v systémoch a funkcionalitách alebo je to skôr práca pre iných testerov?
Napríklad v porovnaní s automatizovaným testerom má business konzultant väčšie prepojenie na potreby klienta. Veľa chýb a bugov nám nahlasujú zákazníci. Na ticketovanie využívame Jiru, kde na základe popisu chyby zhodnocujeme, či ide vážne o bug, alebo nie. Ak to chyba je, posúvame to na špecifický tím na opravenie a zapracovanie. Ak to chyba nie je – pretože aj to sa môže stať – zákazníkovi vysvetlíme, že funkcionalita funguje a ako ju treba správne používať.
Spomenula si Jiru. Aké nástroje ešte využívaš?
Jira je základ, cez ňu ticketujeme. Všetky naše systémy a dátové výstupy sa zapisujú do databáz. Ja používam Oracle SQL Developer, ale môžeme využiť v podstate čokoľvek na správu a čítanie databáz. Z jazykov využívam SQL. Snažím sa ešte viac porozumieť Jave, pomáha mi to v komunikácii s vývojármi.
Viacerí naši kolegovia sa prvýkrát stretli s IT segmentom práve u nás, v msg life Slovakia. Aké boli tvoje predchádzajúce pracovné skúsenosti?
Takmer 10 rokov som pracovala ako finančná analytička vo veľkom korporáte. Kamarát mi v tom čase povedal, že v msg life Slovakia práve hľadajú ľudí, ktorí hovoria po nemecky a majú logické myslenie. Môj prioritný jazyk bol síce angličtina, ale supportovala som nemecký trh, takže som aktívne využívala nemčinu. Vždy som k nemčine inklinovala, už ako malá som u nás na strednom Slovensku mala väčší výber rozprávok na nemeckých kanáloch než na slovenských.
Skúsila som to a podarilo sa. Prešla som síce z úplne iného segmentu a s minimom skúseností, podstatný bol ale zápal pre prácu a logické uvažovanie – samozrejme v kombinácii s jazykovými znalosťami.
Ako finančná analytička som nemala žiadny technický základ, ktorý by mi v msg life Slovakia pomohol. Používala som akurát Excel a makrá, do sheetov sme si automaticky naťahovali dáta. Finanční analytici v korporáte sú skôr bežní používatelia. Bola to taká mravčia práca, nič príliš technické.
Tento scenár sa opakuje celkom často. Aký je tvoj pohľad, keď porovnáš nastavenie v korporáte a msg life Slovakia, čo ti z toho vychádza?
V msg som už 8 a pol roka. Je tu vážne nízka fluktuácia, čo sa s korporátom, kde je každú chvíľu niekto vyhorený, nedá porovnať. Milión a jeden. Pár kolegov síce už odišlo, ale celkovo sa tu ľudia menia pomalšie. Môžu za to určite aj firemné benefity, ale najmä prostredie a atmosféra, ktorú si firma poctivo buduje.
Ako zamestnanec tu mám pocit, že som človek, nielen číslo. Vnímam, že vedeniu záleží na tom, aby som bola spokojná. Prístup na jednotku. Aj najvyšší šéf na Slovensku si na mňa nájde čas a vieme sa porozprávať, hoci aj na chodbe. A vedúci nášho oddelenia? Lepšieho šéfa som nikdy nemala.
Nesústreďujú sa na banality, ale na to, čo je podstatné. Mám pocit, že všetko je možné. Napríklad, ak má človek osobné problémy, stačí prísť za vedením a vysvetliť svoju situáciu. Vždy nájdeme kompromis. V msg life Slovakia si tiež cenia iniciatívu zamestnancov, je práve veľmi vítaná. Čo sa zase nezlučuje s korporátnym svetom, kde sa na akýkoľvek pokus o zvýšenie efektivity alebo zlepšenie procesov pozerá cez prsty.
Ako vnímaš kolegov a vašu spoluprácu – nielen tých slovenských, ale aj nemeckých?
S kolegami na Slovensku aj v Nemecku máme výborné vzťahy. Každý si nájde čas na pomoc tomu druhému. Už 18 rokov pracujem s nemeckým trhom, preto neviem zhodnotiť, či je to iná mentalita – po toľkom čase medzi nami rozdiely nevidím.
Viem ale určite povedať, že naša spolupráca je veľmi efektívna, ľudská a príjemná. Nedávno mi jeden nemecký kolega povedal, že je milo prekvapený, aký máme na Slovensku svedomitý prístup k práci. Každý slovenský kolega mu vie na všetko odpovedať, vysvetliť, navigovať ho. A veľmi si to cenil. Spokojnosť je to teda obojstranná a som si istá, že za to môže práve firemná kultúra, ktorú msg life Slovakia vytvorilo.
Stále hľadáme nových kolegov a veľakrát nie je nedostatok skúseností prekážkou. No niektorí ľudia sa boja zmeniť svoj sektor. Čo by si im odkázala?
Ak by som mala niečo odkázať nováčikom, tak poviem: poďte to vyskúšať. IT svet je omnoho uvoľnenejší, než sa môže zdať. Ide tu len o to, čo kto vie, dokáže a či má chuť učiť sa nové veci. Mám tu pocit otvorenosti, môžem čokoľvek povedať, navrhnúť. Ak má niekto rád logiku a občas až „detektívnu prácu“, zisťovať, čo kde funguje a čo nie, práca business IT konzultanta alebo IT testera je preňho tá pravá. Pre niekoho, kto rád uvažuje nad logickými problémami, je to krásna práca. Som v nej oveľa spokojnejšia, než som bola predtým.
FAQ k pozícii Business IT konzultant – procesný špecialista
Ako prebieha bežný pracovný deň?
Bežný pracovný deň Business IT konzultanta pozostáva predovšetkým z množstva rozhovorov a telefonátov s vývojármi, testermi alebo inými konzultantmi. Veľa času sa venuje riešeniu problémov a chýb v projektoch, ako aj manažérskym a organizačným povinnostiam. Pri vytváraní nových funkcionalít je potrebná intenzívna komunikácia so zákazníkmi, aby sa špecifikácie zhodovali s ich očakávaniami.
Aký bude tvoj plat?
Plat Business IT konzultanta (základná zložka mzdy) sa pohybuje od 2 600 eur brutto. Konečná mzda môže byť vyššia a závisí od viacerých faktorov, ako sú tvoje predchádzajúce pracovné skúsenosti (napríklad ako dlho si pôsobil na podobných pozíciách – či už Business Process Analyst, Business Process Consultant alebo IT Business Analyst/IT business analytik). Do úvahy berieme aj tvoje znalosti obchodných procesov a poistných produktov.
Záleží tiež od toho, či sa k nám pridáš ako stály zamestnanec na TPP alebo freelancer. Okrem nadpriemerného plat IT konzultant získa aj nástupný bonus vo výške jednej základnej nástupnej mesačnej mzdy a množstvo štedrých firemných benefitov.
Prečo potrebuješ nemčinu?
Na pozíciu process specialist hľadáme človeka s vynikajúcou nemčinou na úrovni B2/C1. Budeš ju potrebovať pri pravidelnej komunikácii so zákazníkmi a nemeckými kolegami. Je fajn, ak okrem toho ovládaš aj angličtinu.
Môžeš prácu Business IT konzultanta vykonávať aj na home office?
Pre pozíciu IT konzultanta ponúkame možnosť home office. V rámci hybridného modelu ťa radi privítame aj v jednej z našich krásnych kancelárií v Bratislave, Košiciach alebo Žiline. Záleží od teba, ktorá forma práce ti najviac vyhovuje a na ktorej sa dohodnete so svojím vedúcim. Stretnutia so zákazníkmi a poradenstvo je možné vykonávať aj online, no netreba zabúdať na to, že nie všetci klienti preferujú tento druh komunikácie.
Ako prebieha školenie?
Okrem kvalitného zaškolenia našimi šikovnými a skúsenými kolegami na teba čaká online platforma e-learningov, kde sa môžeš interaktívne vzdelávať, a získať tak množstvo cenných informácií. Začneš na oddelení testingu. Pridelíme ti buddyho, ktorý ti pomôže v adaptácii a navnímaní procesov.
Akým projektom sa budeš venovať?
Ako business consultant v msg life Slovakia budeš pracovať na medzinárodných IT projektoch v oblasti životného, neživotného poistenia. Klientom poskytujeme produkty šité na mieru aj komplexné all-inclusive riešenia.
Aké nástroje a technológie potrebuješ?
Konzultanti v msg life Slovakia využívajú nástroje, ako sú Jira na ticketovanie chýb a Oracle SQL Developer pre správu databáz. Používajú SQL a snažia sa porozumieť Jave, čo im pomáha v komunikácii s vývojármi.
Ako u nás môžeš rásť?
V msg life Slovakia nájdeš široké možnosti pre tvoj ďalší rast a kariérny rozvoj. Máš záujem o oblasť business analýz a chceš sa v nej stať uznávaným odborníkom? Môžeš sa zamerať na rozvoj svojich komunikačných, technických a odborných znalostí a stať sa expertom vo svojom odbore.
Ak máš ešte vyššie ambície, chceš rásť vertikálne a zaujímaš sa o riadenie firemných procesov, z pozície Business IT Consultant môžeš kariérne vyrásť na pozíciu Process Mananager, čo je projektový manažér pre business procesy. Ďalšou možnosťou je aj oblasť projektového riadenia.
Či sa vyberieš odborným smerom alebo budeš riadiť tím, závisí len od teba a tvojich preferencií. Naša spoločnosť ťa v každom prípade rada podporí – či už formou e-learningových kurzov, odborných školení, konferencií alebo certifikátov, ktoré ti pomôžu dosiahnuť vysokú úroveň tvojej odbornosti.
Záver
Business IT konzultant zohráva kľúčovú úlohu v komunikácii medzi zákazníkmi a vývojármi. Táto pozícia vyžaduje kombináciu obchodných a technických znalostí, čo umožňuje efektívne riešenie potrieb klientov a rozvoj komplexných IT riešení. IT business consulting je z tohto hľadiska teda veľmi perspektívna pracovná oblasť, ktorá bude mať vždy mimoriadny význam.
Zaujala ťa pracovná ponuka a chceš pracovať ako Business IT konzultant pre našu spoločnosť? Pošli nám svoj životopis! Radi sa s tebou stretneme a preberieme možnosti. Staň sa súčasťou tímu msg life Slovakia, jedného z popredných poskytovateľov IT riešení a poradenstva v oblasti poisťovníctva.