23

Ako zvládajú mamičky návrat do práce po materskej?

Návrat z materskej dovolenky môže byť pre niektoré ženy náročný. Najmä vtedy, ak sa rozhodli plne venovať novému členovi rodiny a dali si od pracovných povinností prestávku. V msg life Slovakia poskytujeme mamičkám možnosť postupného návratu formou práce popri rodičovskej dovolenke na čiastočný úväzok. Ako skĺbiť rodinné a pracovné povinnosti a začleniť sa do pracovného kolektívu? Poradia ti naše kolegyne.

Aj keď je materstvo to najdôležitejšie povolanie na svete, pracovný kolektív a nové podnety sú skôr či neskôr potrebné pre každú mamičku. Návrat do pracovného kolobehu a následný nástup po rodičovskej dovolenke nemusí byť stresujúci hlavne vtedy, ak máš tolerantného zamestnávateľa a nápomocných kolegov v práci.

Nástup do práce po rodičovskej dovolenke by sme v súčasnosti mohli prirovnať k návratu z Home Office režimu počas pandémie. Rozdiel je ale v tom, že kým sa zamestnanci počas práce z domu naďalej zameriavali na pracovné témy, matky väčšinou riešia úplne inú agendu. Aj preto bývajú koniec ich rodičovskej dovolenky a návrat do práce spojené s obavami.

Jedným z možných riešení je práca z domu pre mamičky na materskej. Postupný návrat do práce ti dá možnosť nastaviť si vlastný režim, zosúladiť materské povinnosti s prácou a pripraviť sa na trvalý nástup do práce po rodičovskej dovolenke.

„Niet sa čoho báť. V msg life Slovakia sa dá skĺbiť materstvo aj s prácou.“

Lucka, IT testerka, Bratislava
Lucka, IT testerka, Bratislava

Pre mnohé z mamičiek je udržiavanie pracovných návykov prínosné nielen z finančného hľadiska, ale aj z pohľadu osobnostného a profesijného rozvoja. Každý to ale má, samozrejme, nastavené inak a všetky spôsoby návratu do práce sú správne. Či sa už mamička rozhodne popri materskej dovolenke pracovať, alebo ostane mamou na plný úväzok o niečo dlhšie.

Pri návrate do práce z materskej mi pomohlo viacero vecí. Jednou z nich bolo, že prvé dieťa som mala v škôlke a firma mi vyšla v ústrety. Mohla som sa postupne viac a viac začleniť do pracovného režimu. Nápomocná bola aj práca z domu na materskej, čím som ušetrila čas strávený cestovaním. Svoje určite zohrala i ústretovosť kolegov, s ktorými pracujeme na jednom projekte,“ spomína na opätovný návrat Lucka, IT testerka.

Podobnú skúsenosť má aj naša kolegyňa Monika, taktiež testerka: „Veľmi mi pomohla možnosť zmeny pracovného pomeru na skrátený úväzok, ako aj flexibilný pracovný čas. Tak som sa vyhla časovému stresu a vedela som sa vrátiť na pôvodný projekt s rovnakými kolegami.“ Každá kolegyňa si pritom zvolila vlastný objem práce, ktorú pridala k materským povinnostiam podľa toho, ako jej to vyhovovalo.

Privyrobenie si na materskej je prínosné z viacerých dôvodov

Napríklad naša testerka Monika sa rozhodla venovať iba rodine a Zuzka, office manažérka, najskôr pracovala a neskôr uprednostnila prestávku. Lucka, IT testerka, zase preferovala opačný postup, podobne ako Simona, project management teamleaderka, ktorej spojenie materská dovolenka a práca dávali zmysel. Hoci mali odlišné úväzky, všetky sa zhodli v tom, že práca popri materskej dovolenke bola pre ne príjemným osviežením.

„Pracovné úlohy z Home Office mi výborne čistili hlavu,“ tvrdí Simona. „Dostávala som časovo menej náročné úlohy, ktoré zamestnali môj mozog a mala som možnosť baviť sa aj o náročnejších témach,“ dodáva Andrea, vedúca regresného testu. „Práca popri materskej bola moja psychohygiena a socializácia. Nechcela som za tri roky prísť o vedomosti a kontakty, preto si veľmi cením, že mi zamestnávateľ umožnil aj naďalej pracovať,“ spomína Lucka, IT testerka.

Postupný návrat do práce aj na Home Office po materskej
Práca v IT na čiastočný úväzok popri materskej uľahčuje opätovný návrat do pracovného tempa.

Pre mnohé mamičky je práca popri rodičovskej dovolenke zároveň aj finančným prínosom. „Bola som rada, že môžem po večeroch pracovať. Nie každý má možnosť si niečo zarobiť popri rodičovskej dovolenke,“ hodnotí Nikola. Aj z tohto dôvodu máme k pracujúcim matkám veľmi individuálny a zhovievavý prístup.

„Snažíme sa ku každej zamestnankyni pristupovať jednotlivo a zohľadniť nielen jej možnosti, ale aj potreby. Kolegyniam chceme byť oporou aj v tomto špeciálnom životnom období,“ dopĺňa personalistka Mária. „Na pohovoroch ani počas práce nijako nezisťujeme ich rodinné plány. Chápeme, že materstvo je prirodzená súčasť života, preto takúto správu s radosťou vítame,“ dodáva Mária.

Vedenie a kolegovia ako podpora

Oznámenie blížiacej sa materskej dovolenky nemusí byť stresujúce. U nás v msg life Slovakia sa úprimne tešíme s každou kolegyňou v radostnom očakávaní a rovnako sa tešíme na kolegyne aj po návrate z rodičovskej dovolenky. Počas tohto obdobia, ktoré je plné mnohých životných zmien, sa im snažíme byť čo najviac nápomocní a ústretoví.

Reakcie vedenia msg life Slovakia sú toho dôkazom. „Môj priamy nadriadený sa potešil a zagratuloval mi. Kolegovia taktiež. Nemám pocit, že by moje tehotenstvo nejako narušilo naše vzťahy, všetci boli veľmi milí,“ tvrdí Lucka, IT testerka. Andrea, vedúca regresného testu, má rovnaké skúsenosti: „Vedúci mi zablahoželal a dohodli sme sa, že zaškolíme kolegu, ktorý prevezme moje úlohy.“ Pozitívne spomienky má aj Nikola, office manažérka: „Veľmi nápomocní boli aj kolegovia. Pýtali sa ma, ako sa cítim, dávali mi rôzne rady a dohliadali, aby som nenosila ťažké veci,“ tvrdí.

Materstvo je v živote ženy veľkou zmenou, preto sa mnohým často nanovo usporiadajú priority či ambície. Pýtali sme sa našich kolegýň, ako prežívali toto obdobie ony: „Deti sú u mňa na prvom mieste, ale nevnímam, že by som si musela vybrať medzi prácou a rodinou. msg life Slovakia má navyše veľmi pozitívny prístup k deťom, v prípade potreby si dieťa viem vziať aj do práce,“ tvrdí Lucka, IT testerka.

Potvrdzuje to aj teamleaderka Simona: „Hoci som musela prejsť na skrátený úväzok, efektívnejšie pristupujem k riešeniu úloh. Pomáha tomu aj nadštandardný vzťah firmy k deťom, ktorá pre ne organizuje veľa podujatí s množstvom darčekov.“

Zmenu si uvedomila aj Andrea, vedúca regresného testu: „Už viem, že som v práci nahraditeľná. Pre syna nie. Materská dovolenka poskytuje aj iný pohľad na život. Prácu vykonávam stále poctivo, ale keď ma potrebuje syn, venujem sa naplno jemu,“ uzatvára.

Rady našich kolegýň pre budúce pracujúce mamičky

Nikola, office manažérka: „Ak má človek dobrých kolegov, netreba sa báť. Mne pomohli v tom, že mi zhrnuli všetky novinky, ktoré nastali, čo som veľmi uvítala. Odporúčam popri materskej dovolenke aj pracovať. Peniaze navyše vždy pomôžu a človek nezažíva pri návrate takú veľkú zmenu.“

Danka, software testerka: „V práci ma ubezpečili, že na prácu s mamičkami sú zvyknutí, takže sa netreba ničoho báť. Či už sa ženy rozhodnú pracovať popri materskej dovolenke, alebo až po jej ukončení, zamestnávateľ im pomôže zabezpečiť príjem a plynulý návrat do pracovného prostredia.“

Monika, IT testerka: „Určite by som apelovala na udržiavanie si znalosti cudzieho jazyka. Hoci som sledovala aj čítala nemecké médiá, začať znova plynule rozprávať bolo náročné. Problémy som si uvedomila už pri prvom telefonáte v nemčine po troch rokoch.“

Zuzka, office manažérka: „Dôležité je udržiavať si pracovné nasadenie, aby bol návrat jednoduchší.“

Aj keď sa pri slovnom spojení „materská dovolenka“ nejedna mamička pousmeje, pretože materstvo rozhodne nie je dovolenka, toto životné obdobie je neopakovateľný a vzácny čas pre rodičov i potomkov. Návrat do práce v IT firme po materskej dovolenke u nás býva jednoduchší vďaka časovej flexibilite a možnosti pracovať aj popri starostlivosti o dieťa. Okrem toho sme si počas pandémie zvykli na čiastočnú prácu na diaľku a aj keď sa radi vidíme naživo dennodenne v práci, či na spoločných eventoch, práca z domu je pre mamičku veľkým benefitom z mnohých dôvodov. Kedykoľvek ju bude dieťa potrebovať, bude mu nablízku a nemusí strácať drahocenný spoločný čas cestovaním.

V msg life Slovakia nerobíme kompromisy medzi rodinou a prácou. Pridaj sa k nám aj ty, u nás sa na pohovore nemusíš obávať citlivých otázok, či a kedy sa plánuješ stať mamou. Práca v IT umožňuje skĺbiť príjemné s užitočným.

Voľné pracovné ponuky

Potrebuješ viac informácií?

Zisti viac o našej spoločnosti alebo o voľných pracovných miestach. Napíš nám a pridaj sa do nášho tímu.