Vzor klasického životopisu: Ako sa odlišuje od moderného a ktorý je lepší?
Vzor klasického životopisu ti ukáže, ako tento dokument vyzerá a čo by mal obsahovať. Zároveň sa pomocou neho dozvieš, ako sa odlišuje od moderného, vďaka čomu zistíš, ktorá z alternatív je pre teba vhodnejšia. Pripravili sme základné informácie o jednotlivých typoch životopisov spolu so vzormi a praktickými radami, ktoré sa ti zídu, keď hľadáš novú prácu.

V článku sa dozvieš:
- Čo je klasický životopis?
- Vzor klasického životopisu
- Výhody a nevýhody klasického životopisu
- Kedy zvoliť klasický životopis?
- Čo je moderný životopis?
- Vzor moderného životopisu
- Výhody a nevýhody moderného životopisu
- Kedy je vhodný moderný životopis?
- Tipy, pri výbere životopisu
- Ďalšie praktické rady, ako napísať životopis
- Vzor klasického a moderného životopisu ti uľahčí hľadanie práce
Čo je klasický životopis?
Klasický životopis je najbežnejší typ dokumentu, s ktorým sa stretneš. Je charakteristický prehľadnosťou, formálnosťou a jednoduchosťou. Jednotlivé informácie o tebe a tvojich skúsenostiach len stručne vymenúva, málokedy zachádza do detailov. Preto ho často dopĺňa sprievodný alebo motivačný list, v ktorom môžeš svoje kvality a skúsenosti rozviesť podrobnejšie.
Medzi ďalšie znaky klasického životopisu patrí aj jeho minimalistický dizajn. Ide spravidla o biely dokument s čiernym písmom. Na zvýraznenie niektorých sekcií alebo informácií môžeš použiť kurzívu alebo bold. Prípadne môžeš niektoré slová zväčšiť, ale nemal by si používať ozdobné písma alebo rozličné farby.
Vzor klasického životopisu
Aby bol klasický životopis dobre čitateľný a aby sa jednotlivé informácie nezlievali dokopy, je rozdelený do niekoľkých základných častí:
- Osobné údaje – sem patrí meno, priezvisko, adresa, telefónne číslo a e-mail, aby budúci zamestnávateľ vedel, komu životopis patrí a mohol ťa v prípade záujmu kontaktovať. Pred odoslaním dokumentu tieto informácie dôkladne skontroluj.
- Pracovné skúsenosti – táto sekcia je určená na uvedenie všetkých tvojich predchádzajúcich zamestnaní, v opačnom chronologickom poradí. To znamená, že tvoje posledné zamestnanie uvádzaš ako prvé. Každá pracovná skúsenosť by mala obsahovať názov firmy, ktorá ťa zamestnávala, tvoju pozíciu, obdobie pôsobenia a krátky opis hlavných zodpovedností a funkcií. Pamätaj, že klasický životopis má byť skôr stručný, preto informácie uvádzaj v bodoch, nie v dlhých vetách a odsekoch. Ak chceš o pracovnej pozícii povedať viac, využi motivačný list alebo informácie spomeň na pohovore.
- Vzdelanie – rovnako ako pracovné skúsenosti, aj vzdelanie sa uvádza v opačnom chronologickom poradí. Ak máš vyštudovanú vysokú školu, uvádzaš najprv tú, potom nasleduje stredná škola. Ku každému bodu pridaj roky štúdia a získaný titul.
- Zručnosti – táto sekcia sa zameriava na technické alebo osobné zručnosti, ako je napríklad ovládanie počítačových programov, cudzie jazyky, schopnosti v oblasti vedenia tímu a podobne. Do životopisu uveď len zručnosti, ktoré sú relevantné pre danú pracovnú pozíciu a mohol by si ich využiť.
- Záľuby a záujmy – ide o voliteľnú sekciu, ktorá potenciálnemu zamestnávateľovi dá lepší náhľad na tvoju osobnosť. Môžeš uviesť napríklad športové aktivity, kreatívne činnosti, dobrovoľníctvo, dodatočné vzdelávanie (kurzy, workshopy) alebo cestovanie.
- Ďalšie sekcie – ak potrebuješ, do životopisu môžeš doplniť aj ďalšie sekcie, ako sú referencie, ocenenia, certifikáty a podobne. Platí však, že čím viac informácií potenciálnemu zamestnávateľovi poskytneš, tým lepšie, no všetky informácie musia byť relevantné. Vyhni sa zbytočným detailom. Radšej nech je životopis krátky a výstižný, ako plný nepodstatných údajov.
Keďže väčšina životopisov má dnes elektronickú formu, môžeš do dokumentu pridať odkazy na svoju webovú stránku alebo LinkedIn profil, kde potenciálny zamestnávateľ nájde viac informácií. Tipy ako si správne vyplniť profil na LinkedIne nájdeš v našom článku: Čo je Linkedin profil a ako správne vyplniť profil na Linkedin?
Vzor klasického životopisu
Výhody a nevýhody klasického životopisu
Klasický životopis má niekoľko výhod aj nevýhod, o ktorých by si mal vedieť ešte predtým, ako sa preň rozhodneš.
Výhody klasického životopisu
- Prehľadnosť a jednoduchosť – klasický životopis je prehľadný, čo umožňuje potenciálnemu zamestnávateľovi veľmi jednoducho nájsť kľúčové informácie, ako sú zručnosti, pracovné skúsenosti a podobne.
- Univerzálnosť – tento typ životopisu môžeš využiť v takmer každom odvetví. Navyše, ak ho zasielaš viacerým spoločnostiam, ľahko sa upravuje, pretože jednotlivé informácie sú uvedené v bodoch, nie v dlhých odsekoch.
- Ľahké vytvorenie – na rozdiel od moderného životopisu budeš mať klasický hotový veľmi rýchlo. Pri vypisovaní sa však nikam neponáhľaj a uisti sa, že všetky informácie sú správne.
- Formálnosť a profesionalita – klasický životopis pôsobí profesionálne, takže ťa bude výborne reprezentovať.
Nevýhody klasického životopisu
- Chýbajúca kreativita – ak si kreatívny človek, klasický životopis ťa môže obmedzovať, pretože je veľmi jednoduchý a stručný.
- Menej priestoru na detaily – v klasickom životopise sa zvyčajne uvádzajú len tie najdôležitejšie informácie. Ak chceš poskytnúť viac detailov, budeš musieť pripojiť aj motivačný list alebo poslať svoje portfólio.
Kedy zvoliť klasický životopis?
Klasický typ životopisu by si mal zvoliť najmä vtedy, keď:
- si zakladáš na profesionalite a formálnosti,
- sa uchádzaš o prácu v tradičných a konzervatívnych odvetviach, ako je právo, bankovníctvo, štátna správa alebo akademická pôda,
- posielaš aj motivačný list alebo portfólio, kde potenciálny zamestnávateľ nájde dodatočné informácie,
- potrebuješ vytvoriť životopis rýchlo a jednoducho.
Čo je moderný životopis?
Moderný životopis je kreatívny typ dokumentu, ktorý často využíva rôzne grafické prvky, vďaka ktorým sa bez problémov môžeš odlíšiť od ostatných uchádzačov. Výhodou moderného životopisu je aj to, že na rozdiel od klasického obsahuje detailné informácie o tebe, tvojich skúsenostiach, zručnostiach a záľubách, takže často nie je potrebné prikladať motivačný list alebo iné podklady.
Tento typ životopisu sa najčastejšie používa v dynamických a kreatívnych oblastiach, kde potrebuješ vyniknúť už pri prvom kontakte. Jeho príprava je náročnejšia, ale ak si na ňom dáš záležať, môžeš ti pomôcť získať vysnívanú pozíciu.
Aj keď moderný životopis umožňuje byť viac kreatívnym, zbytočne to nepreháňaj. Príliš prekombinovaný, farebný alebo preplnený dokument nemusí na potenciálneho zamestnávateľa pôsobiť dobre.
Vzor moderného životopisu
V modernom životopise by mali byť rovnaké sekcie ako v klasickom, a to:
- osobné údaje,
- pracovné skúsenosti,
- vzdelanie,
- zručnosti a záľuby,
- záujmy,
- ďalšie voliteľné sekcie.
Pri vypĺňaní údajov sa neboj ísť do hĺbky. Píš dlhšie vety a odseky, predstav projekty, na ktorých si pracoval, kurzy, ktoré si absolvoval a podobne. Vyhni sa stručnosti a krátkym bodom s jednotlivými informáciami.
Vzor moderného životopisu
Výhody a nevýhody moderného životopisu
Aj moderný životopis má svoje výhody a nevýhody:
Výhody moderného životopisu
- Kreatívny a vizuálne príťažlivý dizajn – moderný životopis využíva farby, grafy a iné vizuálne prvky, ktoré môžu upútať zamestnávateľa a zvýšiť tvoje šance na úspech.
- Detailné informácie – do moderného životopisu môžeš uviesť oveľa viac informácií ako do klasického, čo zvyšuje tvoje šance na získanie vysnívanej pracovnej pozície. Zároveň je výhodou aj to, že k podrobnému životopisu často nemusíš prikladať motivačný list.
- Možnosť odlíšenia – moderný životopis si môžeš upraviť rôznymi typmi písma a vizuálnymi prvkami, vďaka čomu sa dokážeš odlíšiť od ostatných.
- Flexibilita formátu – jednotlivé sekcie životopisu si môžeš upraviť a usporiadať presne podľa seba. Nie sú pevne stanovené ako v klasickom životopise.
Nevýhody moderného životopisu
- Menšia prehľadnosť – tým, že je životopis plný informácií, môže byť menej prehľadný než klasický. Uisti sa preto, že jednotlivé sekcie sú správne oddelené, napríklad nadpisom napísaným väčším alebo tučným písmom.
- Vyžaduje si viac času na prípravu – vypracovanie moderného životopisu si vyžaduje veľa času. Vyhraď si naň pokojne dve či tri hodiny, premysli si, ako by mal vyzerať, a spíš doň všetky potrebné údaje.
Kedy je vhodný moderný životopis?
Moderný životopis je vhodný vtedy, keď:
- sa uchádzaš o pozíciu v kreatívnom odvetví, napríklad v marketingu, dizajne alebo umení,
- chceš zaujať a vyniknúť,
- chceš v životopise obsiahnuť detaily o svojich zručnostiach a skúsenostiach.
Tipy, pri výbere životopisu
Keď máš predstavu o tom, ako vyzerá klasický aj moderný životopis, môžeš prejsť k výberu jedného z nich a následne k jeho tvorbe. Ak stále nevieš, ktorá z možností je pre teba najlepšia, odpovedz si na nasledujúce otázky:
- V akom odvetví pracuješ? Ak ide o marketing, umenie, módu alebo reklamu, najlepšou voľbou bude moderný životopis. Naopak, ak pracuješ v oblasti finančníctva, bankovníctva alebo štátnej správy, stav na formálny, teda klasický životopis.
- Aký typ životopisu vyžaduje zamestnávateľ? V niektorých inzerátoch môžeš nájsť informáciu o tom, aký životopis zamestnávateľ vyžaduje. Podľa toho zistíš, či je vhodnejší klasický alebo moderný.
- Ako sa chceš prezentovať? Ak chceš zamestnávateľovi poskytnúť čo najviac informácií hneď na začiatku, vyber si moderný typ. Naopak, ak chceš o sebe prezradiť viac v motivačnom liste alebo na pohovore, zvoľ stručný, formálny životopis.
- Posielaš len životopis alebo aj motivačný list či portfólio? Ak posielaš len životopis, moderný typ je zvyčajne lepší, lebo obsahuje viac informácií. V prípade, že prikladáš aj motivačný list alebo portfólio, životopis nechaj stručný, aby sa informácie zbytočne neopakovali.
Ďalšie praktické rady, ako napísať životopis
Pri tvorbe životopisu sa drž nasledujúcich rád:
- Informácie uvedené v životopise musia byť presné a pravdivé. Nič si nevymýšľaj. Každé klamstvo sa neskôr odhalí a môže ti narobiť problémy.
- Buď stručný a výstižný. Ani moderný životopis, ktorý je podrobnejší ako klasický, nemá byť na 4 či 5 strán.
- Používaj rovnaký štýl a formátovanie. Nemeň typ písma ani jeho veľkosť, aby v dokumente nevznikol chaos.
- Do online životopisu môžeš pridať odkazy na svoje portfólio alebo sociálne siete, napríklad LinkedIn.
- Pri písaní sa zameraj na zručnosti, ktoré sú dôležité pre danú pozíciu.
- Vyhni sa uvádzaniu osobných informácií, ktoré nie sú relevantné. Sústreď sa predovšetkým na zručnosti a skúsenosti.
Vzor klasického a moderného životopisu ti uľahčí hľadanie práce
Vypisovanie a rozosielanie životopisov je časovo náročné. Ak nechceš začínať úplne od nuly, vyskúšaj predpripravené šablóny na internete. Vzor klasického životopisu je jednoduchý a vyplníš ho do pár minút. Naopak, vzor moderného životopisu ti poskytuje určitú predstavu o tom, ako by mohol vyzerať, no nijako ťa nelimituje. Je len na tebe, ako si ho prispôsobíš. Využi naše praktické tipy a zaujmi svojho potenciálneho zamestnávateľa už pri prvom kontakte.