24

Brigáda popri škole – IT tester softvérových aplikácií

Často sa stretávame s tým, že sa medzi uchádzačmi vyskytnú aj mladšie ročníky, ktoré ešte stále študujú na vysokej škole. Pre takýchto záujemcov je väčšinou najvhodnejšia pozícia IT Tester junior – študent. Spýtali sme sa nášho kolegu – Test manažéra Paťa, aké vlastnosti sú nevyhnutné pre túto prácu.

Práca Software testera je významnou a zodpovednou súčasťou vývoja softvéru. Naše produkty sú určené pre veľké poisťovacie spoločnosti a je veľmi dôležité vychytať všetky ich chyby ešte pred nasadením do produkcie u klienta.

Úlohou študenta na pozícii IT Tester junior – študent je vytváranie a spúšťanie manuálnych alebo automatizovaných testov, ich analýza, optimalizácia podľa najnovších trendov či reportovanie nájdených chýb.

Tvoj pracovný deň však nebude vyplnený iba testovaním. Budeš na dennej báze komunikovať a spolupracovať s manažérmi, vývojármi a konzultantmi, aby ste spolu zabezpečili čo najlepšiu kvalitu našich softvérových produktov.

Podstatné sú tvoje schopnosti

Ak si myslíš, že tvoje technické znalosti na túto pozíciu nestačia, nemusíš mať obavy. V msg life Slovakia ti poskytneme dostatok času aj možností na plnohodnotné zaškolenie sa. Práca s programami ako Zephyr Scale, Eclipse, MobaXterm, Git Extensions či DBVisualizer môže znieť odstrašujúco, najmä, ak si s nimi predtým neprišiel do kontaktu.

Si zručný, ale nemáš predošlé skúsenosti? Nevadí, pri tejto práci nie sú technické znalosti a predošlé skúsenosti až také dôležité. Čo však dôležité je, sú tvoje schopnosti. A ktoré to sú? „Napríklad logické a analytické myslenie, čítanie textu s porozumením, schopnosť identifikovať požiadavky či definovať testovacie prípady tak, aby boli požiadavky dostatočne otestované,“ hovorí Paťo, Test manažér v msg life Slovakia. Orientácia v IT oblasti, technické schopnosti a znalosť testovacích programov sú však veľkou výhodou.

Práca študenta testera s nemčinou
Dobrý IT Tester by mal mať zmysel pre detail.

Aké predpoklady by mal mať študent – IT Tester

  • Šikovný začínajúci IT Tester by mal podľa nášho test manažéra mať najmä schopnosť posúdiť, či sa softvér správa podľa očakávania. „Je preto nevyhnutné rozumieť súvislostiam v oblasti poisťovníctva,“ dodáva Paťo. Pre túto pozíciu je preto dôležité, či vieš využívať logické a analytické myslenie, aby si sa v danej problematike mohol jednoducho a rýchlo zorientovať.
  • Neorientuješ sa v danej oblasti? Nevadí, nemusíš sa vôbec obávať, ak ti aj problematika poisťovníctva veľa nehovorí. Súčasťou školiaceho procesu je aj školiaci plán, ktorý ti pomôže nadobudnúť potrebné vedomosti.
  • Čo je však podmienkou pre túto prácu, je tvoja znalosť a komunikačné schopnosti v nemeckom jazyku. Ten využiješ najmä pri dorozumievaní sa s našimi zahraničnými tímami v Nemecku, v Rakúsku aj v iných krajinách, v ktorých sa nachádzajú naše pobočky.
  • Si tímový hráč? Skvelé! Zmysel pre tímovú spoluprácu, ako aj flexibilita, samostatnosť a presnosť sú pre túto prácu taktiež dôležité. „Tester by mal mať zmysel pre detail, ale aj správnu mieru zvedavosti a chuť učiť sa nové veci,“ vysvetľuje Paťo.

Základom je zmysel pre detail

Ľudia si podľa Paťa často myslia, že tester je človek, ktorý sedí za počítačom, dostane manuál s podrobnými krokmi, ktoré vykliká a maximálne nahlási chybu. „Je za tým omnoho viac,“ tvrdí. Pri mladších, neskúsených uchádzačoch sa mu často stáva, že im chýba intuícia, schopnosť vynájsť sa či vytvárať si súvislosti. „Dôležité je dbať na drobnosti a zamýšľať sa nad tým, čo robím a čo testujem. Testovanie nie je o tom, že sa preklikám aplikáciou. Treba pri tom myslieť komplexne, mierne skepticky a dávať veľký pozor na každý jeden detail,“ dodáva Paťo.


Zaujala ťa práca IT Testera? Spĺňaš niektoré naše kritériá?

  • študuješ na vysokej škole
  • ovládaš MS Office na výbornej úrovni
  • vieš dobre komunikovať v nemčine
  • rýchlo sa učíš
  • máš zmysel pre tímovú spoluprácu
  • nechýba ti logické a analytické myslenie, flexibilita, samostatnosť, presnosť

Neváhaj nám poslať svoj životopis! Na čo by si pri tvorbe CV nemal zabudnúť, sa dočítaš v našom nedávnom článku Schopnosti a zručnosti v životopise.

Ak máš bystrú myseľ, nemčinu máš v malíčku a máš dobré nápady, určite si pozri aj našu ponuku IT talent s nemeckým jazykom a pošli nám svoje CV. Možno vytvoríme pracovnú pozíciu šitú priamo na teba, alebo ťa zaradíme do našej databázy a v prípade, že otvoríme novú pozíciu, dozvieš sa o tom medzi prvými.

Voľné pracovné ponuky

Potrebuješ viac informácií?

Zisti viac o našej spoločnosti alebo o voľných pracovných miestach. Napíš nám a pridaj sa do nášho tímu.