Životopis študenta: ako napísať životopis pre prvú prácu alebo vysokú školu + vzor

14. 01. 2025 12 min. čítania

Životopis a vzor pre študentov – tento článok je praktickým pomocníkom pre každého, kto si podáva prihlášku na vysokú školu alebo si popri štúdiu hľadá prácu. Písanie takéhoto životopisu nie je náročné, no od klasického sa v mnohých smeroch líši. Zisti, čo všetko by mal obsahovať a ako ho napísať, aby si sa vyhol zbytočným chybám.

Ako by mal vyzerať študentský štruktúrovaný životopis

V článku sa dozvieš:

Na čo je potrebný životopis na vysokú školu? 

Možno sa pýtaš, prečo je dôležitý životopis pre stredoškoláka alebo vysokoškoláka? Existuje na to viacero dôvodov: 

Prvým je záujem o štúdium na vysokej škole. Väčšina škôl totiž k prihláške vyžaduje aj životopis, z ktorého sa dozvie viac o tebe a tvojich skúsenostiach. Pracovníkov vysokej školy nezaujímajú len tvoje hodnotenia z jednotlivých predmetov, ale aj mimoškolské aktivity či pracovné skúsenosti. Ak si už niekedy pracoval v oblasti, ktorá súvisí s odborom tvojej vysnívanej vysokej školy, tvoje šance na prijatie sa zvyšujú.

Študentský životopis si môžeš pripraviť pomocou praktických editorov
Životopis môžeš napísať aj vo Worde

Druhým dôvodom, prečo je potrebný životopis študenta, je práca popri štúdiu. Mnohí stredoškoláci a vysokoškoláci si hľadajú letné brigády, prvé zamestnanie na čiastočný úväzok alebo stáže, a na to, aby ich získali, potrebujú zamestnávateľovi poskytnúť prehľadný dokument, ktorý obsahuje všetky dôležité informácie – pracovné skúsenosti, vzdelanie, zručnosti a podobne. 

Prečo si vybrať práve štruktúrovaný životopis? Tento formát je ideálny, pretože ako študent pravdepodobne nemáš rozsiahle pracovné skúsenosti, ktoré by si mohol podrobne opisovať. Navyše, brigády či stáže si nevyžadujú komplikovaný životopis s originálnou grafickou úpravou, ktorá je typická pre moderné životopisy. 

Odporúčame ti...

To, že je študentský životopis krátky a stručný, je úplne v poriadku. Nesnaž sa ho zbytočne predlžovať nerelevantnými informáciami. Nielenže ich nikto čítať nebude, ale môžeš tým pôsobiť neprofesionálne. 

Ako na životopis študenta? 

Premýšľaš, ako napísať životopis na brigádu alebo vysokú školu tak, aby vyzeral formálne a obsahoval všetky dôležité informácie? Pripravili sme pre teba niekoľko praktických tipov a nástroje, ktoré ti s tým pomôžu. 

Canva 

Dnes môžeš životopis vytvoriť v rôznych praktických nástrojoch, vďaka čomu je celý proces rýchly, a výsledok pôsobí originálne, moderne a profesionálne. Medzi tieto nástroje patrí napríklad Canva, ktorá ponúka nespočetné množstvo rôznych zaujímavých šablón. Niektoré sú minimalistické, iné dôkladne prepracované. Vyber si podľa toho, v akej oblasti chceš pracovať. 

výber šablóny životopisu v Canve

V prípade administratívy, verejnej správy alebo ekonomickej oblasti je ideálne zvoliť skôr jednoduchý a strohý dizajn. Naopak, ak sa venuješ písaniu, tvorbe webových stránok alebo fotografovaniu, neboj sa experimentovať aj s odvážnejšími a kreatívnejšími šablónami. 

Odporúčame ti...

Ak budeš na písanie životopisu používať Canvu, maj na pamäti, že väčšina šablón je prispôsobená americkému pracovnému trhu. Americké životopisy sú mierne odlišné od tých slovenských, preto sa uisti, že tvoj dokument obsahuje všetko, čo vyžadujú slovenskí personalisti alebo potenciálni zamestnávatelia.

Internetové portály 

Jednoduchý vzor na životopis na VŠ ti poskytne portál Profesia.sk, kde vyplníš potrebné informácie do príslušných sekcií, uložíš dokument vo formáte PDF a odošleš ho potenciálnemu zamestnávateľovi. 

Na internete nájdeš aj množstvo ďalších portálov, ktoré ponúkajú rýchlu tvorbu životopisu, ako sú napríklad Kickresume.com alebo Kariera.sk. 

Študentský životopis si môžeš pripraviť pomocou praktických editorov
Študentský životopis si môžeš pripraviť pomocou praktických editorov

Word 

Svoj životopis môžeš napísať aj vo Worde, no táto možnosť je najpracnejšia. Celý dokument budeš musieť vytvoriť od začiatku sám. Ak chceš, aby životopis vyzeral čo najlepšie, budeš si musieť nastaviť správne formátovanie – medzery, veľkosť a farbu písma, ako aj rozdelenie jednotlivých sekcií. 

Grafické editory, vzory a šablóny 

Na prípravu životopisu môžeš využiť aj rôzne grafické editory alebo šablóny, ktoré sú dostupné na internete. Tieto šablóny stačí stiahnuť, vyplniť, uložiť a odoslať. Možností je dnes viac než dosť, takže sa nemusíš obávať, že tvorba životopisu bude zdĺhavá alebo náročná. 

Aký formát životopisu zvoliť na CV absolventa? 

Nástroje na tvorbu životopisu sú dôležité, no rovnako dôležitá je aj správna štruktúra dokumentu. Vo všeobecnosti rozlišujeme tri základné štruktúry. 

Štruktúrovaný životopis vzor pre študentov
Štruktúrovaný životopis vzor pre študentov

Chronologická štruktúra – keď sú pracovné skúsenosti na začiatku 

Tento typ štruktúry je najčastejšie používaný uchádzačmi o trvalý pracovný pomer. Zameriava sa predovšetkým na pracovné skúsenosti a úspechy, ktoré sú prezentované do hĺbky. Sekcie ako vzdelanie či záujmy sú tu skôr doplnkové. 

Chronologický životopis začína osobnými údajmi, po ktorých nasledujú pracovné skúsenosti, vzdelanie, zručnosti a voliteľné sekcie. 

Profesijná štruktúra – najlepší formát pre študentov 

Tento formát je opačný k chronologickému – kladie dôraz na zručnosti a silné stránky, zatiaľ čo pracovné skúsenosti sú až v pozadí. Ide o ideálny formát pre študentov stredných a vysokých škôl, ktorí ešte nemajú rozsiahle pracovné skúsenosti. 

Profesijný / profesionálny alebo funkčný životopis začína osobnými údajmi, po ktorých nasledujú kľúčové zručnosti s bližším opisom – napríklad zo stáží a súťaží, vzdelanie – nezabudni ani túto sekciu doplniť o akademické úspechy, názvy a krátke opisy záverečných prác, pracovné skúsenosti a voliteľné sekcie. 

Kombinovaná štruktúra – hybridný kompromis 

Ako už názov napovedá, tento formát kombinuje oba predchádzajúce. Rovnaký priestor venuje pracovným skúsenostiam a zručnostiam, čo z neho robí vhodnú voľbu pre študentov, ktorí už majú nejaké pracovné skúsenosti.  

Kombinovaný životopis začína osobnými údajmi, nasledujú zručnosti, pracovné skúsenosti, vzdelanie a voliteľné sekcie. Tento formát je náročnejší na spracovanie, pretože je potrebné rovnomerne rozdeliť pozornosť medzi všetky dôležité sekcie. 

Životopis – vzor pre študentov strednej školy 

Životopis pre študentov stredných škôl sa líši od toho, ktorý píšu vysokoškoláci. Dôvodom je najmä to, že stredoškoláci majú menej skúseností a zvyčajne sa zaujímajú hlavne o letné brigády, nie o stáže alebo pracovné pozície, v ktorých by mohli pokračovať aj po skončení štúdia. 

Študent strednej školy by mal svojho životopisu zahrnúť tieto informácie: 

  •         Krátky úvod/bio – zhrň najdôležitejšie informácie o sebe
  •         Osobné a kontaktné údaje
  •         Zručnosti a silné stránky
  •         Vzdelanie – uveď školu, ktorú aktuálne navštevuješ, spolu s predpokladaným rokom jej ukončenia
  •         Pracovné skúsenosti – ak nejaké máš
  •         Voliteľné sekcie – podľa potreby

Aby tvoj životopis zaujal, je dôležité zdôrazniť rôzny typy zručností a silné stránky. Spomeň niektoré zo svojich soft skills, ako napríklad: 

  •         komunikačné schopnosti,
  •         organizačné schopnosti,
  •         tímová práca,
  •         kreativita,
  •         empatia,
  •         zodpovednosť,
  •         kritické myslenie,
  •         schopnosť pracovať pod stresom.

Nezabudni tiež na hard skills, medzi ktoré môžu patriť: 

  •         základné IT zručnosti (napr. práca s textovými editormi, znalosť Photoshopu),
  •         jazykové znalosti,
  •         základy účtovníctva,
  •         práca s dátami,
  •         športové zručnosti.
Odporúčame ti...

Vieš, že jedným z faktorov, ktoré môžu ovplyvniť výber uchádzača na pracovnú pozíciu je odporúčanie? Referencia od učiteľa alebo trénera, v ktorej pre potenciálneho zamestnávateľa poskytne tvoje ohodnotenie a poslúži ako potvrdenie tvojich schopností a zručností, ktoré si uviedol v životopise.

Ak máš záujem dozvedieť sa o referenciách viac, pripravili sme pre teba aj článok: Vzor referencie od zamestnávateľa: Ako a kedy uviesť pracovný posudok do životopisu?

Typy životopisu pre študenta strednej školy 

Informácie, ktoré uvedieš v životopise, sa líšia podľa toho, aký typ píšeš. Napríklad: 

  •      Životopis na vysokú školu – zdôrazni hodnotenia relevantných predmetov, mimoškolské aktivity a pracovné skúsenosti.
  •      Životopis na brigádu – potenciálneho zamestnávateľa informuj o tom, že stále študuješ. Zameraj sa na pracovné skúsenosti a zručnosti (hard aj soft skills).
  •      Životopis na stáž – obsah závisí od konkrétnej stáže, no odporúča sa zdôrazniť školské úspechy, mimoškolské aktivity, absolvované kurzy a zručnosti.
Životopis pre študenta strednej a vysokej školy
Životopis pre študenta strednej a vysokej školy

Štruktúrovaný životopis – vzor pre študentov vysokej školy 

Väčšina vysokoškolákov už má nejaké pracovné skúsenosti, vďaka ktorým nie je životopis príliš strohý a krátky. Aj napriek tomu je dobré zvoliť si profesijnú štruktúru, ktorá sa zameriava na zručnosti a obsahuje tieto časti: 

  •         Krátke zhrnutie o tebe
  •         Osobné a kontaktné údaje
  •         Hard a soft skills
  •         Vzdelanie
  •         Pracovné skúsenosti
  •         Ďalšie voliteľné sekcie
Odporúčame ti...

Dôvod, prečo je profesijná štruktúra najlepšou voľbou, je ten, že aj keď už máš pracovné skúsenosti, väčšinou ide len o brigády alebo stáže. Preto je najdôležitejšou čašťou tvojho životopisu sú hard a soft skills.

Typy životopisu pre študenta vysokej školy 

Informácie, ktoré uvedieš v životopise, by sa mali prispôsobiť tomu, kam dokument plánuješ zaslať. 

  •      Životopis na stáž – uveď svoje hard a soft skills, študijné úspechy, mimoškolské aktivity, dobrovoľnícke činnosti a relevantné kurzy.
  •      Životopis do zamestnania – ak ide o oblasť, ktorú aj študuješ, zameraj sa na vzdelanie, študijné úspechy, kurzy, mimoškolské aktivity a zručnosti.

Tipy pri písaní študentského životopisu 

Ak chceš, aby bol tvoj životopis čo najlepší, riaď sa týmito odporúčaniami: 

  •      Jasne uveď, že si stále študent, aby zamestnávatelia vedeli, že okrem práce máš aj iné povinnosti.
  •      Do životopisu uvádzaj len relevantné informácie, ktoré môžu personalistu zaujať.
  •      Využi maximum zo svojich zručností. Môžeš ich stručne opísať a zdôrazniť, ako by ti mohli pomôcť na danej pracovnej pozícii.
  •      Nevymýšľaj si. Ak ti niektoré zručnosti chýbajú, jednoducho ich neuveď. Na pohovore môžeš povedať, že sa ich plánuješ naučiť alebo zdokonaliť.
  •      S dizajnom to nepreháňaj. Najlepšie sú čisté a prehľadné životopisy.
  •      Dokument si po sebe viackrát skontroluj a daj ho prečítať aj niekomu inému, aby si odhalil chyby alebo detaily, ktoré ti mohli uniknúť.

Ako na hard skills? – získavanie tvrdých zručností cez tréningy a učenie  

Aby si zaujal potenciálnych zamestnávateľov, v životopise by nemali chýbať hard skills. Sú to technické zručnosti, ktoré môžeš využiť v práci na dosiahnutie lepších pracovných výsledkov. Hard skills nie sú vrodené – získavaš ich učením a tréningom. Rozvíjať ich môžeš napríklad pomocou: 

  •         kurzov,
  •         online tutoriálov,
  •         stáží,
  •         tréningov,
  •         jazykových škôl,
  •         mentoringov.

K bežným IT hard skills patria napríklad ovládanie programovacích jazykov, znalosť algoritmov a dátových štruktúr, výpočtové a matematické schopnosti a mnohé ďalšie. Nezabudni, že do životopisu by si mal uvádzať len tvrdé zručnosti v oblasti náplne práce na danej pracovnej pozícii. 

Hard a soft skills sú v životopise študenta kľúčové
Hard a soft skills sú v životopise študenta kľúčové

Ako na soft skills? – pestovanie mäkkých zručností zvykmi a aktivitou na vyučovaní 

Soft skills sú schopnosti, ktoré človek často získava prirodzene, no počas života ich môže rozvíjať – môžu byť vrodené aj naučené. Ide o vlastnosti a črty, ktoré ťa charakterizujú. Na prvý pohľad sa môže zdať, že pre zamestnanie sa nie sú mäkké zručnosti také dôležité ako hard skills, no v skutočnosti ich mnohé pracovné pozície vyžadujú. 

Ako študent máš množstvo možností, kedy tieto mäkké zručnosti trénovať. Soft skills môžeš zlepšovať napríklad prácou v kolektíve, prezentovaním projektov a prác pred skupinou, získavaním spätnej väzby alebo aktívnym zapájaním sa na hodinách. V niektorých prípadoch však budeš musieť pestovať mäkké zručnosti zvykmi – napr. na zlepšenie time managementu a disciplíny si pripravuj týždenný rozvrh a snaž sa ho dodržať.  

Medzi klasické soft skills patria napríklad vedenie tímu, tímová práca, schopnosť pracovať pod tlakom, kreativita, kritické myslenie a podobne. 

Vypracuj si ten najlepší študentský životopis 

Študentský životopis je zvyčajne kratší a stručnejší než klasický, no aj tak má viacero pravidiel, na ktoré by si nemal zabúdať. Ak ich dodržíš pri jeho písaní, tvoj dokument ťa dokonale predstaví potenciálnemu zamestnávateľovi. Veríme, že aj vďaka našim tipom budeš úspešný uchádzač o zamestnanie, brigádu alebo stáž. A kto vie, možno to bude práve u nás v msg-life! Zaujíma ťa práca v IT?  Neváhaj a prezri si naše ponuky.

Zuzana Kocáková

V msg life Slovakia sa starám o firemnú kultúru, eventy a som súčasťou marketingového tímu. Mám rada prácu, kde môžem byť kreatívna a prispieť k tomu, aby sa kolegovia v msg cítili dobre. Pravidelne pre teba pripravujem nielen novinky a zaujímavosti zo sveta informačných technológií a poisťovníctva, ale aj zo zákulisného diania v spoločnosti msg life Slovakia.

Prílohu väčšiu ako 4MB pošlite na
jobs.sk@msg-life.com

Pridaj sa k nám!

    *

    *

    Prevádzkovateľom spracúvajúcim Vaše osobné údaje je spoločnosť msg life Slovakia s. r. o., Hraničná 18, 821 05 Bratislava, IČO: . Osobné údaje v rozsahu životopisu, žiadosti o prijatie do zamestnania, motivačného listu, resp. ďalších podkladov s Vašimi osobnými údajmi doplnených o prípadné poznámky z výberového konania sa budú spracúvať na účely výberového konania a vytvárania databázy uchádzačov pre budúce výberové konania vo vyššie uvedenom rozsahu po dobu 3 rokov. Váš súhlas so spracovaním osobných údajov je možné kedykoľvek odvolať na e-mailovej adrese: jobs.sk.life@msg.group alebo písomným oznámením na adrese prevádzkovateľa. Odvolanie súhlasu nemá vplyv na spracovanie osobných údajov založené na súhlase pred jeho odvolaním. Osobné údaje môže spracúvať aj prevádzkovateľom poverený sprostredkovateľ (poskytovateľ systému), spoločnosť recruitis.io s. r. o., Chmelova 357/2, 500 03 Hradec Králové, Česká republika, IČ: . Viac informácií o spracúvaní osobných údajov nájdete tu>.