ERP systémy: Čo sú to a ako ti môžu pomôcť?
Čo je ERP systém, akým skvelým pomocníkom je v mnohých oblastiach a ako dokáže zjednodušiť viaceré úkony, vrátane eliminácie vzniku zbytočných chýb? Najčastejšie sa s ním môžeš stretnúť v oblasti riadenia ľudských zdrojov, financií, ekonomiky a logistiky, no využíva sa aj mimo týchto oblastí. Čo to je ERP systém a aké výhody ti môže poskytnúť?

V článku sa dozvieš:
Čo je ERP systém?
Ešte predtým, než vysvetlíme, čo je to ERP systém, je dôležité zistiť, čo vlastne skratka ERP znamená. ERP skratka je tvorená prvými písmenami troch anglických slov – Enterprise Resource Planning, čo v preklade znamená plánovanie podnikových zdrojov.
Inak povedané, ERP systémy slúžia na komplexné riadenie podniku. Ľudia ich využívajú najmä na plánovanie svojich cieľov a koordináciu firemných zdrojov, prípadne jednotlivých oddelení firmy.
ERP systém dokáže jednoducho spojiť viaceré firemné procesy, čo zaisťuje lepší prehľad a jednoduchú kontrolu nad celou firmou. V jednom systéme teda môžeš spravovať informácie o logistike, administratíve, sklade, výrobe a podobne.
Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo dnes sú ERP systémy praktickým pomocníkom, bez ktorého si firmy nevedia predstaviť svoje fungovanie, v minulosti to tak nebolo. Systémy pracovali samostatne a oddelene. Nedokázali komunikovať s inými programami a systémami. Okrem toho každý program si vyžadoval špeciálny a veľmi drahý kód. Toto negatívne vplývalo na celý proces práce a často bránilo aj v prijímaní nových technológií.
Moderné ERP systémy sa dajú sa prepojiť s inými systémami a práca s nimi je pomerne ľahká a rýchla. Zamestnanci nemusia byť IT špecialisti, aby ich vedeli používať. Stačí im len krátke školenie a trochu praxe. Veľkou výhodou ERP je aj to, že väčšina z nich disponuje vylepšeným zabezpečením, ktoré zaisťuje vysokú úroveň ochrany súkromia.
Prečo je ERP dôležité?
ERP software je v podnikoch kľúčový z niekoľkých dôvodov. Prvým dôvodom je skutočnosť, že vďaka automatizácii a integrácii dokáže efektívne riadiť každodenné činnosti, čím šetrí čas a uľahčuje prácu.
ERP moduly centralizujú a spravujú rôzne obchodné procesy a údaje v jednom celku. Tento sofistikovaný systém ti umožňuje efektívne riadenie a monitorovanie zdrojov. Možnosť vykonať jednotlivé rozhodnutia včas pre dosiahnutie podnikateľských cieľov a minimalizovať riziká.
Dôležitosť ERP sa líši v závislosti od daného odvetvia. Napríklad v rámci logistiky je potrebné zefektívniť spoluprácu medzi odberateľmi a dodávateľmi. Namiesto toho, aby si úkony pre každú zo strán vybavoval v samostatnom softvéri, stačí ti len jeden, v ktorom máš možnosť implementácie konkrétnych ERP modulov.
To isté platí aj v rámci finančnej oblasti podniku. ERP systémy ti poskytujú prehľad o zaplatených a nezaplatených faktúrach dodávateľov a odberateľov. Vieš tak, ktorú faktúru tvoja firma ešte nezaplatila a ktorú musí zaplatiť niekto tebe.
V neposlednom rade je ERP systém kľúčový aj pri strategickom rozhodovaní firiem. Dáta ti poskytuje v reálnom čase, takže presne vieš, ako je na tom tvoja firma. Počas plánovania pracovných úkonov alebo väčších zmien máš istotu, že pracuješ s najnovšími informáciami. To ti umožňuje dosiahnuť najideálnejšie výsledky.
… existuje aj tzv. Low Code ERP? Ide o ERP systémy, ktoré si pri integrácii a individualizácii vyžadujú minimálne znalosti programovania. Zamestnanci tak nemusia disponovať pokročilými technickými zručnosťami, ako je napríklad ovládanie programovacieho jazyka a podobne.
Kde sa využíva ERP?
Systémy ERP majú široké využitie. Spravidla sa objavujú v stredných a väčších podnikoch, pričom zohrávajú kľúčovú úlohu v rôznych pracovných procesoch v týchto oblastiach:
- ekonomika,
- financie,
- účtovníctvo, fakturácia a mzdy,
- riadenie ľudských zdrojov,
- logistika,
- zákaznícka podpora,
- riadenie obchodu, výroby a zákaziek,
- business intelligence.

Aké výhody má ERP systém?
ERP systém má veľké množstvo výhod. To, ktoré výhody prinesie tebe, závisí najmä od toho, v akej oblasti ho chceš využiť. K jeho najväčším plusom však vo všeobecnosti patria:
- Znižuje náklady – tým, že ERP systém spája všetky dôležité informácie z viacerých oblastí, dokáže poskytnúť úplne iný uhol pohľadu na celý podnik. Vďaka tomu vieš nájsť úkony alebo činnosti, ktoré sa dajú prepojiť alebo úplne vynechať, a tým výrazne ušetriť. Systémy ERP pracujú dokonca s umelou inteligenciou, ktorá dokáže plánovať niektoré činnosti oveľa lepšie ako samotní zamestnanci, čo taktiež môže viesť k ušetreniu nákladov.
- Zaisťuje poriadok vo firme – tým, že ERP na jednom mieste spája dôležité oblasti podniku, zaisťuje prehľad o všetkých úlohách a činnostiach. Vieš, čo sa vo firme deje, čo musíš urobiť ako prvé a naopak, čo môže počkať. Firma sa tak efektívne vyhýba chaosu, ktorý by mohol viesť k zbytočným problémom.
- Optimalizuje a automatizuje pracovné úkony – ERP systémy obsahujú viacero nástrojov, ktoré pomáhajú pri stereotypných činnostiach. Tým šetria čas a umožňujú, aby sa zamestnanci venovali dôležitejším úlohám.
- Poskytuje pokročilé analýzy a predpovede – keď máš všetky potrebné informácie na jednom mieste, odpoveď na otázky spojené s plánovaním alebo rozhodovaním nájdeš oveľa jednoduchšie.
- Umožňuje získať dáta odkiaľkoľvek – mnohé ERP online systémy ti umožňujú prístup k dátam odkiaľkoľvek, nehľadiac na to, či si v kancelárii, doma alebo na pracovnej ceste. Dokonca niektoré riešenia majú aj optimalizáciu pre mobilné zariadenia, vrátane „ERP app„, čo otvára ďalšie možnosti práce v teréne.
- Poskytuje kvalitnú podporu – keď si vyberieš kvalitného a overeného dodávateľa, máš istotu, že v prípade potreby sa môžeš kedykoľvek obrátiť na kvalitný zákaznícky servis. Ten ti rád pomôže s akýmkoľvek problémom od implementácie až po rôzne aktualizácie či rozširovanie funkcií.
- K dispozícii je veľa možností – na trhu nájdeš veľa ERP systémov. K obľúbeným zahraničným patria ERP Oracle, NetSuite, SAP Business One či Microsoft Dynamics 365 Business Central. Medzi populárne slovenské systémy patrí ONIX, ERP Money S4 či FLOWii. Každý si nájde ten svoj.
ERP systémy hojne využívajú aj organizácie pôsobiace na poistnom trhu. Patríme k nim aj my v msg life Slovakia. Používame vlastný ERP systém. Ak vieš programovať v Java a chceš sa podieľať na vývoji ERP systému, pozri sa našu ponuku práce Java Developer.
Aké sú nevýhody ERP systému?
ERP systémy majú aj zopár nevýhod. K tým, o ktorých by si mal vedieť pred začatím ich používania, patria:
- Vyššie vstupné náklady – ERP systémy nie sú lacné. Za funkcie, ktoré poskytujú, budeš musieť priplatiť. Väčšina z nich je dostupná vo forme Saas (Software as a Service – v preklade softvér ako služba), čo v praxi znamená, že za systém budeš platiť mesačný poplatok. Jeho výška sa zvyčajne odvíja od počtu používateľov a modulov. Platí, že čím viac modulov/funkcií bude systém mať, tým bude drahší. Okrem tejto sumy nezabudni ani na dodatočné poplatky za implementáciu, import existujúcich dát, testovanie, zaškolenie zamestnancov, aktualizácie a podobne.
- Komplikovanejšie používanie – aj napriek tomu, že moderný ERP software je oveľa jednoduchší pre užívateľov ako tie, ktoré sa používali v minulosti, niektorým zamestnancom môže stále robiť problémy. To vo výsledku komplikuje ich prácu, znižuje výkon a ovplyvňuje tržby.
- Dlhšia implementácia – implementácia ERP softvéru nie je záležitosťou na pár dní. V skutočnosti trvá niekoľko mesiacov, pričom hneď po jeho zavedení musí nasledovať niekoľkodňové až týždňové školenie zamestnancov. Kým teda podnik začne využívať všetky benefity ERP, môže to trvať aj niekoľko rokov.
Porovnanie ERP s inými systémami
V podnikoch môžeš okrem ERP využívať aj iné systémy. Niektoré sa na prvý pohľad môžu zdať veľmi podobné a komplikovať tak celý proces výberu. Pre lepší prehľad sme niektoré z nich porovnali.

ERP vs CRM
CRM (Customer Relationship Management) je systém, ktorý riadi všetky spôsoby interakcie zákazníka s podnikom. Jeho hlavnou úlohou je zber a ukladanie informácií o zákazníkoch. CRM môže fungovať samostatne, prípadne ako súčasť ERP.
Najväčším rozdielom medzi ERP a CRM je to, že ERP je komplexný systém poskytujúci desiatky funkcií a nespočetné možností využitia. Naopak, CRM slúži len na správu zákazníkov a aktivít smerovaných k nim.
Pri premýšľaní nad tým, či zvoliť obe riešenia alebo len jedno z nich, vychádzaj z cieľov podniku. Ak sa sústredia skôr na zefektívnenie riadenia a nastolenie poriadku, jasnou voľbou je ERP.
Ak sú však ciele smerované skôr na budovanie vzťahov so zákazníkmi, ich vyhľadávanie a udržiavanie, ideálny je CRM. Prípadne si zvoľ kombináciu ERP a CRM, ktorá je síce drahšia, no poskytne skutočne všetko, čo podnik potrebuje.
ERP vs MRP systém
MRP (Material Requirements Planning) je softvér určený na výpočet potrebných materiálov a ich množstva. Okrem toho dokáže riadiť aj načasovanie dodávok, čím uspokojuje potreby odberateľov. Rovnako ako CRM, aj MRP môže byť samostatnou jednotkou, prípadne súčasťou ERP.
Pri výbere jednej z možností sleduj potreby podniku. MRP je ideálny pre spoločnosti, ktoré chcú zefektívniť výrobné plány a segment zásob. ERP je určený pre tých, ktorí chcú komplexné riešenie vrátane dodatočných funkcií spojených s účtovníctvom, logistikou a podobne.
ERP vs ECC
ECC (Enterprise Central Component), niekedy označovaný aj ako SAP ERP sa často spája s pojmom a porovnaním ERP systém vs SAP. Avšak SAP EPR je komplexný podnikový IT systém plánovania podnikových zdrojov, ktorý zahŕňa rôzne moduly ako napríklad FI, HR, PM, PP. Ide o jeden z ERP systémov, ktoré aktuálne nájdeš na trhu. Vyvíja ho spoločnosť SAP.
ERP vs MES
MES (Manufacturing Execution System) slúži na monitorovanie výrobných procesov. Jeho úlohou je pomôcť pracovníkom prijímať dôležité rozhodnutia v rámci oblasti výroby. Jednou z charakteristických čŕt MES je to, že pracuje v reálnom čase.
MES sa dá integrovať do ERP systému, no môže byť aj samostatný. Prvá možnosť je komplexnejšia a praktickejšia. Je ideálna v prípade, že podnik potrebuje systém aj pre ďalšie sféry, ako napríklad logistiku či financie.
ERP vs EPM
EPM (Enterprise Performance Management) poskytuje detailné informácie potrebné pre plánovanie, analytiku, vykazovanie údajov či predpovedanie niektorých udalostí. Používateľom poskytuje pokročilé nástroje určené na ľahšie pochopenie zozbieraných informácií.
EPM môže byť súčasťou ERP, čím získaš komplexné riešenie, ktoré zaručí najlepšie pracovné výsledky.
ERP vs WMS
WMS (Warehouse Management System) slúži na riadenie a kontrolu skladových operácií. Urýchľuje tak prijímanie tovaru od dodávateľov a dodávanie objednávok zákazníkom.
Najväčším rozdielom medzi ERP a WMS je to, že WMS má špecifický účel, pričom ERP je komplexný balík, ktorý dokážeš využiť v rôznych oblastiach. Ide o riešenie šité na mieru, ktorého súčasťou môže byť aj WMS. Ak však okrem funkcií WMS nepotrebuješ nič iné, do ERP systému sa ti neoplatí investovať. Bol by pre teba zbytočné drahý a komplikovaný.
ERP systémy na Slovensku
Cena ERP systémov na Slovensku či v zahraničí sa odvíja od toho, koľko používateľov ich bude používať a aké funkcie bude firma potrebovať. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že najlacnejšie riešenia sú v rozmedzí od 2- do 10-tisíc Eur.
Na strane druhej, pokročilé a komplexné ERP systémy na Slovensku so širokým rozsahom funkcií a v prípade, že sú implementované viaceré ERP moduly, môže cena výrazne stúpnuť. V prípade väčších firiem s komplexnými procesmi a vyššími nárokmi na správu, môže cena ERP systému prekročiť aj 70-tisíc Eur a viac.
Si programátor a zaujímajú ťa ERP systémy?
Ak máš skúsenosti s Java programovaním, s relačnými databázami alebo ERP systémami a hľadáš prácu, reaguj na našu ponuku Java developer a pomôž nám vyvíjať náš ERP systém, ktorý v msg life používame. Máme skvelé firemné benefity a v súťaži Najzamestnávateľ roka 2022 v kategórii IT a Telekomunikácie sme sa umiestnili na 6. mieste.
Nauč sa pracovať s ERP systémom aj ty
ERP systémy sú dôležitou súčasťou mnohých podnikov. Ich znalosť ti môže otvoriť dvere k novým a zaujímavým pracovným príležitostiam. Ak už máš nejaké skúsenosti a túžiš sa v tejto oblasti uplatniť, prezri si naše voľné pracovné miesta. Ak vieš po nemecky, pozri si priamo ponuku práce Project Management Officer.