Podcast #3: Generácia Z a jej pohľad na prácu, technológie a hodnoty

02. 12. 2024 23 min. čítania

Hodnoty a postoje generácie Z prinášajú zmeny v pracovnom prostredí aj v spoločenských vzťahoch. V tretej epizóde podcastu Na vlne kódu sa ponoríme do sveta Zetkárov prostredníctvom nášho hosťa, Jakuba Nováka z msg life Slovakia.

Podcast #3: Generácia Z a jej pohľad na prácu, technológie a hodnoty

V dnešnom diele sa bližšie pozrieme na generáciu Z, ktorá vyrastala s mobilmi v rukách a internetom ako neoddeliteľnou súčasťou života. Predstavitelia generácie Z práve vstupujú na trh práce a výrazne menia spotrebiteľské správanie i spoločenské trendy. Prinášajú nové pohľady na technológie, kultúru i pracovné prostredie, čo mení spôsob, ako fungujeme aj my ostatní.

A ako táto generácia vníma svet? Sú Zetkári naozaj takí odlišní od nás, ktorí sme vyrastali bez TikToku a iných sociálnych svietí? Naším dnešným hosťom je Jakub Novák zo spoločnosti msg life Slovakia, ktorý je zástupcom generácie Z. Dnes nám pomôže lepšie pochopiť ich pohľad na svet a odpovie tiež na otázku, ako sa dá efektívne spolupracovať aj medzigeneračne. Rozhovor vedie naša HR manažérka Ivana Hricová. Želáme ti príjemné počúvanie alebo čítanie.

Odporúčame ti...

Podcast Na vlne kódu

Na vlne kódu je podcast IT spoločnosti msg life Slovakia, ktorý ti pravidelne prináša témy z oblasti psychológie, HR a novinky zo sveta IT. Vypočuj si aj ďalšie epizódy podcastu Na vlne kódu.

Jakub, prosím ťa, predstav sa nám a vysvetli nám filozofiu vašej generácie. A rozoberme si tiež, ako sa generácie delia. 

Som Jakub Novák, mám 21 rokov a v msg pracujem necelé dva roky na pozícii systémového administrátora . Zmluvu s msg life som podpísal v deň, ktorý bol zároveň mojím posledným na strednej škole. A ako si povedala, patrím do generácie Z, ktorá práve nastupuje na trh práce a trošku to pracovné prostredie meníme.

Generácie sa delia podľa veku, resp. podľa ročníka, kedy sa človek narodil. Základné sú generácia X, Y a Z – teda moja generácia. A generácia, ktorá nasleduje po mne, je generácia Alfa, ktorá by mala trvať do roku 2025, ak si správne pamätám. Čiže už ani ja nie som ten najmladší.

Odporúčame ti...

Prečítajte si tiež: Generácie Z, Y, X a Baby boomers na pracovisku

Zetkári vraj majú svoj slovník, teda špeciálne výrazy, ktorým nemusíme vždy rozumieť. Môžeš ma vyskúšať, či budem vedieť niektoré z nich správne vysvetliť?

Musím sa priznať, že niektoré tie výrazy neovládam ani ja. Áno, máme vlastný slovník, ale ani naša generácia mu pravdepodobne nie vždy rozumie. Ale ak by som ťa mal vyskúšať, začal by som výrazom salty. Vieš, čo to znamená?

Je to slaný karamel? Asi som sa netrafila, že?

Nie. Znamená to, že niekto bol mrzutý alebo drzý. Napríklad ak poviem, že kolega bol na mítingu salty, znamená to, že bol nepríjemný. Alebo ti ešte môžem dať slovo flexiť.

Úprimne, netuším, čo to môže znamenať.

Flexiť znamená predvádzať sa. Keď niekto flexí, tak ukazuje, že niečo má: „Zase flexil s tou jeho japončinou”. Čiže je to predvádzanie sa.

Koľko času tráviš napríklad na Instagrame?

Snažím sa to limitovať. Boli časy, kedy som trávil na Instagrame fakt veľa času. Aktuálne mám časomieru nastavenú na 1,5 hodiny denne. Snažím sa ju nevyužiť, pretože aj to je podľa mňa šialené množstvo času na to, aby som ho trávil na sociálnych sieťach.

Generácia Z vyrastala s úplne iným prístupom k technológiám, sociálnym sieťam a takisto aj k vzdelávaniu. Ale čo ťa ako zástupcu tejto generácie vlastne odlišuje od nás starších, skúsenejších?

Odlišujú nás práve tie technológie. My sme s nimi v podstate vyrastali, pretože práve za  posledných 10 až 20 rokov nastal ten najväčší rozvoj technológií. Keď som sa narodil, niektoré z týchto technológií ešte neexistovali. Videl som, ako sa niektoré technológie rodia, vyvíjajú a patril som k ich prvým používateľom. Vzhľadom na to, že sme s technológiami doslova vyrastali, asi ich ovládame asi trošku viac ako vy, ktorí ste sa s nimi museli naučiť pracovať a prispôsobiť sa im.

„My sme sa technológiám nemuseli prispôsobovať, my sme s nimi vyrástli.”

Mnohí využívame rôzne emotikony, využívate ich teda hlavne vy. Ktorý emotikon je pre teba najtypickejší?

Možno to bude znieť trochu kriticky, ale ak by som mal dať našu generáciu do jedného emotikonu, použil by som facepalm – to je ten emoji, ktorý sa drží za hlavu.

Je pravda, že vaša generácia nevie prežiť bez Wi-Fi dlhšie ako 10 minút? Je to tak aj u teba?

To asi záleží od situácie. Ak mám pracovnú pohotovosť alebo otvorený ticket, ktorý potrebujem súrne vyriešiť a vypadne mi internet, tak to je problém. Ale mimo pracovného času nie. Veľakrát som aj rád, keď nemám signál a nedokážem sa spojiť so svetom, lebo ma to tým pádom neláka. Viem, že sa na tie sociálne siete, na ten internet nedostanem. Mám tak chvíľku pokoja a nemusím si kontrolovať telefón, lebo viem, že žiadna notifikácia nepríde.

Vraj sa označujete ako generácia digitálnych domorodcov. Počul si už o tom?

Tak, ako si to nazvala ty, nie. Ale počúvam dosť často o tom, že sme digitálna generácia. A že sme skazená generácia práve preto, lebo sme digitálna generácia. Ale my sme vyrastali na technológiách, ktoré vyvinuli ľudia, ktorí už žili. Čiže áno, sme digitálna generácia, ale nevyvinuli sme si tie technológie a aplikácie sami.

„Sme digitálna generácia. Ale vyrastali sme na technológiách, ktoré vyvinuli vaše generácie.”

A čo knihy? Uprednostňuješ digitálnu formu alebo si zoberieš do ruky aj tlačenú? Akú knihu si čítal naposledy?

Ja osobne elektronickú podobu kníh neuznávam. Teda žiadne čítačky, žiadny tablet, žiadne čítanie na počítači. Trávim fakt veľa času za monitorom a pre oči je to namáhavé. Keď už si chcem niečo prečítať, chcem cítiť v rukách papier. Mám rozčítaných niekoľko kníh, nie beletriu, skôr literatúru faktu. Naposledy som čítal včera knižku Nauč sa čítať ľudí ako knihu, ktorá je o pochopení emócií a o typoch osobností.

Generácia Z si vraj dáva veľký pozor na duševné zdravie. Je to aj pre taká prirodzená téma? Alebo je to len trend na sociálnych sieťach?

Podľa mňa to nie je úplne trend. Ale je to problém našej generácie – aspoň z toho, čo vnímam okolo seba a čo sa stalo ľuďom okolo mňa. Veľa sa o tom hovorí aj v správach, že pribúdajú rôzne formy depresií a úzkostných porúch.

Myslím si, že je to spôsobené aj technológiami. Čítal som o štúdiách, ktoré sa zameriavali na spojitosť medzi technológiami a úzkosťou, depresiou. Predsa len, keď otvoríme sociálne siete, takmer každý sa na nich ukazuje. A ja sa s tým, čo vidím na sociálnych sieťach, môžem porovnávať. Ale nie vždy to odzrkadľuje realitu. Málokedy je to tak, ako to vyzerá. No ak si to človek nevezme z nadhľadu, trávi príliš veľa času porovnávaním seba s tým, čo vidí, predsa to môže spôsobiť nejakú tú duševnú nerovnováhu.

Ako vyzerá pracovný svet očami vašej generácie? Je pre teba práca viac ako len zamestnanie? Hľadáš zmysel, rovnováhu, sebarealizáciu? 

Pre mňa osobne je veľmi dôležité, aby práca mala zmysel. Okolo seba vidím mnoho ľudí,  nielen z našej generácie, ktorí idú do práce, odsedia si v nej 8 hodín a idú domov. Keď ľudia pracujú, efektivita klesá a výsledky práce nie sú také kvalitné, ako keď ju robí niekto, kto je pre ňu zapálený.

Ja osobne vždy hľadám nejaký zmysel v tom, čo robím. Aj na mojej pozícii, keďže pracujem s pomerne dosť zložitými systémami, vidím zmysel práve v tom, že dokážem vytvoriť nejakú hodnotu – nejaký poriadok, štruktúru v informáciách, v dátach, v manažmente. A práve to mi dáva ten zmysel a poháňa ma vpred. Nie to, že prišiel som, odsedel som si, dostal som nejaké peniaze, idem domov, 15:30 padla, nechcem počuť o práci.

„Vždy potrebujem nájsť zmysel v tom, čo robím.”

Aj vaša generácia sa teda snaží udržať si nejakú rovnováhu alebo  . Ako by si definoval svoj ideálny pracovný deň?

S rovnováhou mám niekedy trošku problém, pretože ja mám svoju prácu fakt rád. Jasné, nie všetko je zaujímavé, to nie je v žiadnej práci, no väčšina tej práce je pre mňa fakt napĺňajúca. Niekedy mám problém sa odtrhnúť od toho, čo robím a musím si povedať dosť. Niekedy sa mi stane, že začnem niečo robiť a zrazu sú dve hodiny ráno. Snažím sa to nerobiť, stávalo sa mi to častejšie.

Ale ak mám definovať svoj ideálny pracovný čas alebo pracovný deň, určite to nie je len sedenie za počítačom. Keď prídem do kancelárie, som rád, že vidím nejakého kolegu, ak je v ten deň niekto v kancelárii, lebo veľa kolegov pracuje remote alebo majú hybridný model.  Teda nevidím vždy tých istých kolegov, ale vidím nejakú tvár, s ktorou sa môžem porozprávať.

Mám potom nejaký úsek alebo časť dňa, kedy sa venujem len práci sám zavretý v kancelárii a snažím sa byť čo najproduktívnejší s telefónom nastaveným v pracovnom režime, aby ma nerušili notifikácie a snažím sa podať čo najlepší výkon. Ale potom opäť prichádza tá časť, kedy ideme na kávu, ideme na obed, ideme na ďalšiu kávu a potom zase pracujem, čo najviac sa dá.

Čiže nie je to len o tom, že sedieť za počítačom a pozerať sa doňho, ale trošku sa uvoľniť, ísť do kancelárie, vidieť ľudí, stretnúť niekoho, porozprávať sa.

Odporúčame ti...

Téme work-life balance sme sa venovali v Podcaste #1: Work-life balance – zdravé hranice medzi prácou a súkromím.

Hovorí sa, že tvoja generácia vyrastala na motivačných citátoch na Instagrame. Je to pravda?

Áno, myslím si, že naša generácia vyrastá niekedy až na prehnane motivačných citátoch. Do určitej miery je to fajn, áno, potiahne ťa to, keď si prečítaš niečo, čo sedí na tvoju situáciu, ale netreba to preháňať.

Ako vníma vaša generácia tradičné pracovné benefity, ako sú stravné lístky, prípadne firemné večierky? Sú to pre vás len prežitky alebo ich ocenia aj Zetkári?

Ja mám veľmi rád firemné akcie. Keďže sedím takmer celý deň za monitorom, veľmi rád od neho vypadnem. A presne tak, ako keď niekto pracuje s ľuďmi, tak preferuje oddych, kde je ticho a má pokoj, u mňa je to presný opak. Celý deň sedím v tichu a sústredím sa a potom potrebujem ísť medzi ľudí. Keď sú takéto akcie, častokrát aj po práci alebo mimo pracovnej doby – či už sme mali maľovanie, rôzne workshopy, fitko, skupinové tréningy a podobne – sú pre mňa veľmi dôležité, lebo opäť vidím ľudí a môžem sa s nimi spojiť. A veľmi oceňujem, že zo strany firmy takéto akcie sa organizujú.

Spomínal si, že pracuješ aj z domu. Aký je tvoj ideálny dress code? Pracuješ v pyžame?

Nepracujem veľa z domu. Moja práca vyžaduje, aby som bol na pobočke, čiže nie vždy sa dá byť na home-office. Ale aj keď som v kancelárii, aj keď som doma, nikdy to nie je pyžamo. Nedokázal by som robiť v pyžame. Ak by som si mal vybrať, ja sa cítim veľmi komfortne v košeli alebo teda v elegantno-športovom oblečení. Ale nemá to žiadny zmysel, lebo ma nikto nevidí. Väčšina meetingov je bez kamier. A v teplákoch tiež nepracujem, sú to nejaké rifle, tričko. Ale určite by to nebolo pyžamo.

Aké sú podľa teba stratégie, ako sa dá nastaviť spolupráca rôznych generácií? Ako dokážeme navzájom spolupracovať?

Generačné rozdiely môžu byť niekedy komplikované, pretože vnímanie reality a sveta je úplne iné. Vidím to aj u mojich rodičov. Keď im pošlem odpoveď na nejakú správu v emotikonoch, ktorými chcem niečo vyjadriť, nie vždy pochopia, čo som tým myslel.

Ale existujú rôzne techniky, ako sa to dá zlepšiť. Či už prispôsobenie komunikácie, napríklad osobné stretnutia versus online platformy. Staršie generácie sú zvyknuté na tie osobné stretnutia. Moja generácia zažila Covid, čiže pár rokov som fungoval len online, bez toho, aby som prakticky kohokoľvek videl. Pre mňa to bolo ťažké, pretože mám veľmi rád osobný kontakt s ľuďmi. Cez obrazovku je to neosobné, nedokážeš prečítať tú emóciu. Osobný kontakt je iný.

A čo sa týka ďalších stratégií, tak je to vytváranie príležitostí na tímovú spoluprácu, kde vieme komunikovať medzi sebou, aby sme nerobili každý osobitne. V našom tíme je napríklad medzi niektorými mojimi kolegami dosť veľký generačný rozdiel. Ale ja osobne vnímam z ich strany podporu.

Nikdy sa nebojím prísť  za nimi s tým, že niečo neviem. Nevysmejú ma, ale vždy mi pomôžu problém vyriešiť. A nie je to žiadne povýšenecké riešenie, vždy sa sa ma snažia naviesť, ako to urobiť alebo kde tie informácie nájsť. Lebo predsa len neviem všetko. A viem si priznať, že neviem všetko. Čiže niekedy musím prísť a požiadať o pomoc už len preto, že nechcem nič pokaziť. A viem, že oni to už robili, čiže sa prídem opýtať skúsenejších.

Z ich strany necítim žiadne povýšenectvo alebo že by sa ma snažili zhodiť len preto, že som mladší. Čiže u nás je tá tímová spolupráca nastavená veľmi dobre a pracuje sa veľmi príjemne aj s generačným rozdielom. Predsa len, sme v IT sfére. Ľudia, ktorí tie technológie vyvíjali, ešte stále pracujú v IT sfére a ľudia ako ja, ktorí sa narodili v čase ich vývoja, s nimi pracujú ďalej.

„V našom tíme cítim podporu od starších kolegov. Vždy mi pomôžu vyriešiť problém.”

Využívať flexibilný pracovný čas? Prípadne aké iné firemné benefity sa ti páčia? 

Flexibilný pracovný čas je jedna z obrovských výhod, ktoré poskytuje msg life. Máme nejaký fix, kedy musím byť k dispozícii, konkrétne u nás je to od 9:00 do 15:30. Ten zvyšný čas si môžem rozvrhnúť tak, ako potrebujem. Keď sa niekde potrebujem presunúť, ten zvyšný čas je mimo špičiek a presun do práce alebo z práce je bezproblémový. Ak potrebujem niečo vybaviť ráno, viem, že mi stačí ísť na to konkrétne miesto na ôsmu, pretože to stihnem vybaviť a do 9 h som v kancelárii.

Aký je tvoj top benefit?

Ak by som si mal vybrať jeden – predsa len, máme ich desiatky – za mňa top benefit, ktorý mám najradšej a najviac využívam, sú masáže. Kvôli tomu, že väčšinu dňa sedím – alebo teda po novom stojím, pretože sme dostali elektronické stoly – za mňa je toto jeden z top benefitov, ktoré môže firma poskytovať. Plus fyzio. Naozaj to veľmi veľmi pomáha.

Vieš, že...

…v spoločnosti msg life Slovakia si vážime našich zamestnancov a rešpektujeme odlišnosti? Poskytujeme flexibilný pracovný čas a možnosť práce aj na diaľku. Okrem toho máme pre našich kolegov pripravené jedinečné benefity, z ktorých si každý vyberie ten svoj. Pozri si všetkých našich 70 firemných benefitov a pridaj sa k nám do tímu. msg life Slovakia sa teší práve na teba.

Jakub, sociálne siete a technológie sú pre vašu generáciu prirodzenou súčasťou života. Ale nemyslíš si, že to má aj nejaké svoje nevýhody? 

Myslím si, že namiesto toho, aby nás sociálne siete zbližovali, nás stále viac oddeľujú. Je až príliš jednoduché spojiť sa s niekým. Keď môžem človeku napísať správu za 5 sekúnd, prečo by som trávil niekoľko desiatok minút presunom, aby som ho videl osobne?

Pre mňa je však ten osobný kontakt oveľa dôležitejší. Ak si mám vybrať, či ideme na kávu alebo si napíšeme, tak volím kávu. Čítal som knihu Digitálne demencia od nemeckého neurovedca a psychiatra Manfreda Spitzera, ktorý vysvetľuje, čo sa deje s naším mozgom, ak trávime príliš veľa času nielen na sociálnych sieťach, ale všeobecne s technológiami. Ako to ovplyvňuje náš mozog, či sa vytvára nejaká závislosť. Určite poslucháčom túto knižku odporúčam. Podľa mňa určite nie je prospešné tráviť príliš veľa času na sociálnych sieťach.

„Namiesto toho, aby nás sociálne siete zbližovali, nás stále viac oddeľujú. Tráviť veľa času na sociálnych sieťach nie je prospešné.”

A čo mobil? Ako zvládaš situácie, keď tvoj mobil nemá signál?

Asi by som povedal to isté, čo pri tej wifine – záleží to od situácie. Ak mám pri sebe ľudí, teda ak som v spoločnosti a aktuálne neriešim prácu alebo nejaké iné povinnosti, ten telefón nutne nepotrebujem. Nepotrebujem signál, pretože sa venujem ľuďom. Ale ak je pracovná pohotovosť alebo nejaký prípad, ktorý potrebujem vyriešiť, je dôležité, aby som signál mal.

Koľko je pre teba už príliš veľa času stráveného na sociálnych sieťach?

Ja osobne si myslím, že akékoľvek číslo vyššie ako nula je veľa. A je to strata času. Tú hodinku a pol, ktorú som spomínal, by som vedel využiť na úplne iné veci. Ale ono to nie je hodina a pol v kuse. To sú také niekoľkominútové úseky, kedy otvorím Instagram, niečo si pozriem, opäť ho zavriem. Ale keď to nazbierame počas celého dňa, je to jeden a pol hodiny. Je to podľa mňa príliš veľa času.

A ten svet bez technológií je niekedy lepší. Stačí ísť von do prírody, venovať sa svojim kolegom, ísť spolu na kávu, na obed… To je to najlepšie.

Áno, ja som sa už mesiac tešil, ako sem pôjdem, pretože som vedel, ako bude vyzerať cesta medzi Ružomberkom a Rojkovom. Že to bude krásne zafarbené. A práve to je pre mňa zážitok – že idem sem, viem, že sa porozprávam s tebou, popritom som mal krásnu cestu, videl som jesenné prostredie. Je to úplne iné, ako keď sedím doma zavretý za počítačom. Ten osobný kontakt je predsa len iný.

Vaša generácia je známa aj tým, že má veľmi odlišný prístup k vzťahom a spoločenským otázkam. Ako to vnímaš ty? Je to viac o digitálnych priateľstvách alebo sa ľudia stretávajú aj face to face?

Keďže sme zažili Covid, kedy sme museli byť izolovaní od ostatných ľudí, väčšina vzťahov v tej dobe prebiehala online. Myslím si, že celá táto situácia zmenila pohľad našej generácie na to, ako pristupuje k spoločenským otázkam, pretože sme si zvykli riešiť veci online.

Je jednoduchšie schovať sa za anonymný profil alebo niečo povedať online aj neanonymne, ako to povedať v realite do očí, pretože oproti tebe nestojím a nevidím ťa. A práve to je podľa mňa to negatívne. Ľudia si dovolia voči ostatným viac, je tam menej vzájomného rešpektu a ľudia sa chcú hádať, nechcú riešiť nejaké spoločenské otázky alebo komunikáciu.

Ak by som mal teda odpovedať na tú otázku, aký je prístup generácie Z k vzťahom, myslím si, že je to veľmi individuálne. Ja osobne preferujem osobný kontakt, ale poznám ľudí, ktorí by nevyliezli celý deň z domu, ak by mohli. Nechajú si doniesť potraviny domov a proste sedia doma, lebo im to takto vyhovuje. Ja im to neberiem, ale pre mňa to nie je.

Kedy si naposledy si niečo vyhľadal na Google bez toho, aby si mal zapnuté anonymné okno?

Vieš čo, neviem, kedy som mal naposledy zapnuté anonymné okno. K väčšine informácií, ktoré vyhľadávam, sa potrebujem spätne dostať a nevyhľadávam takmer nikdy nič, čo by niekto nemohol vidieť. Čiže nezvyknem to využívať.

Myslíš si, že je stále dôležité si pamätať aj niečo z hlavy alebo Google je všemocný a nájdeš na ňom všetko a hneď?

Nájdeš na ňom všetko a možno aj hneď, ak vieš správne definovať, čo hľadáš. Ale na to, aby si dokázala definovať, čo hľadáš, potrebuješ mať nejaké vedomosti. Predtým sme sa bavili o chatGPT a o tom, že nevedel niečo vygenerovať. Ja stále hovorím, že on nedokáže čítať myšlienky. Dokáže urobiť, čo chceš, ale nedokáže ti to vyčítať z hlavy. A ja vidím, že ľudia majú niekedy problém vyjadriť, čo chcú povedať. Teda ak chcú niečo nájsť, Google nečíta myšlienky. Ak dokážeš definovať, čo chceš nájsť, v drvivej väčšine prípadov to dokážeš nájsť ihneď.

Vaša generácia sa vraj veľmi zaujíma o tému ekológie? Prečo?

Vidíme, v akom stave je naša planéta. Preberáme ju po nejakej inej generácii, ktorá nám ju v takom stave zanechala. Nie je to len trend, aby niečo dobre vyzeralo. Dobre, prišiel som sem autom. To auto má dosť vysokú spotrebu, čiže sa nemôžem tváriť, že to bolo ekologické. Ale keďže bývam v meste a väčšinou potrebujem jazdiť krátke trasy, zvažujem, že si kúpim elektromobil.

Čiže ekológia je pre nás dôležitá, predsa len všetci dýchame ten istý vzduch. Aj mne záleží na tom, aby uhlíková stopa, ktorú za sebou zanechávam, bola čo najmenšia. Rovnako nemám rád, keď je vonku neporiadok, tak prečo by som ho spôsoboval ja?

Chodíš do práce napríklad aj na bicykli?

Zvykol som chodiť na elektrokolobežke… Áno, je to zasa batéria, treba ju nabíjať. Nie je to na pohon nôh. Ale napríklad, keď sme mali fit výzvu v máji, som všade chodil pešo. Urobil som vtedy okolo pol milióna krokov. To bol mesiac, kedy som takmer nikdy neštartoval auto. Vtedy som zistil, koľko mám času, lebo ak plánujem veci, viem si naplánovať celý deň tak, aby som všetko stíhal. Nie vždy, samozrejme, sa to hodí – niekedy prší, niekedy fúka, niekedy je zima, niekedy je príliš teplo, ale určite je to najekologickejší spôsob prepravy.

Ale späť k tej otázke. Myslím si, že je to práve preto, že žijeme na tejto planéte a chceme, aby nejako vyzerala, chceme žiť v krajšom prostredí, snažíme sa o ňu starať.

Jakub, máš na záver ešte aj nejaké odporúčania pre ostatné generácie, aby vedeli spolu efektívne komunikovať?

Ak by som to mal zhrnúť, nešiel by som úplne po odporúčaniach, ako komunikovať, ale zdôraznil by som, že dôležité je nesúdiť podľa veku. Áno, som mladý, neskúsený, ale chcem sa učiť. Ale tá ochota učiť sa je priamo úmerná k tomu, čo vidím z druhej strany. Teda ak vidím povýšenecký prístup, moja ochota učiť sa klesá, pretože viem, že ma ten človek neberie vážne. Naopak, ak vidím, že v tíme dostanem plnú podporu, či už od šéfa alebo od kolegov, chcem sa to naučiť, pretože chcem sám sebe aj ostatným dokázať, že viem, čo robím a že sa chcem stále zlepšovať.

A keď som povedal, že sa chceme učiť, my chceme aj pracovať. Nehovorím, že všetci. To nie je v žiadnej generácii. Možno v našej generácii je trošku vyšší pomer tých, ktorí chcú a ktorí nechcú pracovať. Ale ja osobne chcem pracovať, ale tá motivácia je iná ako pri ostatných generáciách. Pre tie technológie a všetko ostatné, o čom sme sa za posledných 30 bavili, moja motivácia niečo robiť je úplne iná ako u nejakého tridsiatnika, štyridsiatnika, päťdesiatnika.

Čiže staršie generácie by sa mali možno trošku v tomto prispôsobiť, ale, samozrejme, aj my sa musíme prispôsobovať vám, ktorí ste tu už trošku dlhšie. A naša generácia by mala byť viac otvorená radám od starších a počúvať, čo hovoria. Mladí ľudia si niekedy myslia, že vedia všetko. Aj ja som si to kedysi myslel, alebo teda možno v určitej miere. A keď sa mi niečo také objaví, snažím sa to limitovať, že Jakub, nevieš všetko. Nechaj si poradiť. Minimálne si druhú stranu vypočuj.

„Dôležité je, aby sme sa neposudzovali podľa veku a dokázali sa vzájomne prispôsobiť. Aj my sa chceme učiť a chceme pracovať.”

Áno, presne tak. Ja si myslím, že najdôležitejšie je, že všetky generácie sa učíme navzájom. Milí poslucháči, ďakujem vám za účasť v dnešnej v dnešnej epizóde podcastu Na vlne kódu, ktorý pre vás pripravila spoločnosť msg life Slovakia. Mojím dnešným hosťom v štúdiu bol Jakub Novák. Dúfam, že ste sa pobavili alebo ste sa niečo nové dozvedeli. Nezabudnite nás sledovať a počúvať aj naďalej. Verím, že táto časť vo vás vytvorila skvelý vibe. Lúči sa s vami Ivana Hricová.

Ivana Hricová

V msg life Slovakia pôsobím ako HR manažérka, ktorá sa s vášňou venuje nielen ľuďom, ale aj strategickým témam. Aktívne reprezentujem firmu na veľtrhoch a podujatiach, kde prepájam svet IT s ľudskosťou. Neustále hľadám nové, kreatívne myšlienky a nečakané nápady, ako posúvať našu firemnú kultúru vpred. Popritom som dušou firemných podcastov – ako scenáristka, moderátorka a kreatívna hlava v jednom prinášam do éteru rozhovory, ktoré spájajú praktickosť s ľahkosťou a nadhľadom.

Prílohu väčšiu ako 4MB pošlite na
jobs.sk@msg-life.com

Pridaj sa k nám!

    *

    *

    Prevádzkovateľom spracúvajúcim Vaše osobné údaje je spoločnosť msg life Slovakia s. r. o., Hraničná 18, 821 05 Bratislava, IČO: . Osobné údaje v rozsahu životopisu, žiadosti o prijatie do zamestnania, motivačného listu, resp. ďalších podkladov s Vašimi osobnými údajmi doplnených o prípadné poznámky z výberového konania sa budú spracúvať na účely výberového konania a vytvárania databázy uchádzačov pre budúce výberové konania vo vyššie uvedenom rozsahu po dobu 3 rokov. Váš súhlas so spracovaním osobných údajov je možné kedykoľvek odvolať na e-mailovej adrese: jobs.sk.life@msg.group alebo písomným oznámením na adrese prevádzkovateľa. Odvolanie súhlasu nemá vplyv na spracovanie osobných údajov založené na súhlase pred jeho odvolaním. Osobné údaje môže spracúvať aj prevádzkovateľom poverený sprostredkovateľ (poskytovateľ systému), spoločnosť recruitis.io s. r. o., Chmelova 357/2, 500 03 Hradec Králové, Česká republika, IČ: . Viac informácií o spracúvaní osobných údajov nájdete tu>.