23

Čo je platforma LinkedIn a prečo mať LinkedIn profil firmy?

LinkedIn platforma (platform LinkedIn) je veľmi populárna sociálna sieť pre profesionálov, kde je možné uverejniť online životopis, teda LinkedIn CV. Rovnako tak slúži pre firmy na hľadanie a získavanie nových kvalifikovaných a motivovaných kandidátov, ktorí sú zaujímaví pre vybranú firmu. V oboch prípadoch je však potrebné mať vyplnený profil na LinkedIn.

Profil na LinkedIn

Ak má spoločnosť vytvorený na platforme LinkedIn profil firmy (LinkedIn business profile), výrazne tým pomáha zvýšiť povedomie o značke. V anglickej verzii platformy sa takýto druh prezentácie označuje ako „profile on LinkedIn“ a je to tiež spôsob ako získavať nových zákazníkov, hľadať nových zamestnancov, spojiť sa s odborníkmi a zdieľať obsah a informácie s ostatnými.

LinkedIn business profile

Ak vystupuješ ako firma, zverejni svoju firemnú stránku (company profile LinkedIn) a začni zdieľať aktualizácie, pracovné ponuky a ďalší obsah, ktorý zaujme tvoje publikum.
Pamätaj si, že tvoj firemný LinkedIn profil je rozšírením tvojej značky, takže sa uisti, že je profesionálny, dobre napísaný a vizuálne príťažlivý. Chýbať by určite nemala ani LinkedIn business cover photo. Aktualizuj tvoj LinkedIn company page o relevantné informácie a zapoj tvojich sledovateľov včasným odpovedaním na komentáre a správy.

CV na LinkedIn ako zamestnanec

Si špecialista v IT odbore? Vytvor si CV na LinkedIn ako tvoju vlastnú prezentáciu, napríklad vo forme LinkedIn Java developer profile. Ak hľadáš zamestnanie, ukáž recruiterom na LinkedIn platforme, že si pripravený nájsť si novú prácu a využi k tomu vo svojom profile funkciu zvanú LinkedIn open a zvoľ možnosť „to finding a new job“.
Môžeš si taktiež vyhľadať konkrétne pozície v konkrétnych oblastiach a použiť rôzne filtre na zúženie výsledkov. Sociálna sieť LinkedIn (LinkedIn networking) ti tiež môže odporučiť pracovné pozície na základe tvojich záujmov a skúseností v profile.

Životopis na LinkedIn vs. CV

Sociálnu sieť LinkedIn laicky občas nazývame aj online LinkedIn životopis. V skutočnosti je to platforma pre profesionálov, kde môžeš mať vlastný profil v podobe online životopisu na LinkedIn. Ten zahŕňa tvoje pracovné skúsenosti, vzdelanie, zručnosti a odporúčania od iných odborníkov.

Zdieľaš tam svoje pracovné skúsenosti a buduješ svoju osobnú značku. Vyplň čo najviac relevantných informácií o sebe a nezabudni na sekciu LinkedIn profile summary.
Ak je tvojou prácou Agile Coach a cítiš sa ako ryba vo vode oblasti IT developmentu, sociálna sieť LinkedIn má tiež funkciu hľadania zamestnania a ponúka ti príležitosti na vytváranie sietí a spojenie s inými profesionálmi v tvojom odbore.

Celkovo má LinkedIn životopis a aj profesionálny životopis (CV) svoje vlastné jedinečné výhody a môžu byť užitočné pri hľadaní práce a vytváraní sietí. Zatiaľ čo CV LinkedIn poskytuje profesionálom dynamickejšiu a interaktívnejšiu platformu na prezentáciu tvojich schopností a skúseností, informácie a zručnosti v životopise ponúkajú komplexnejší prehľad o tvojich profesionálnych úspechoch a kvalifikáciách.

LinkedIn vs. LinkedIn Premium

Sociálna sieť LinkedIn ponúka bezplatnú aj platenú verziu, známu ako LinkedIn Premium.
Bezplatná verzia poskytuje základné funkcie, ako je vytvorenie profilu, spojenie s inými profesionálmi a tiež tipy ako si nájsť prácu cez LinkedIn.

LinkedIn Premium

Na druhej strane LinkedIn Premium ponúka celý rad ďalších funkcií a nástrojov vrátane pokročilých filtrov vyhľadávania, správy InMail.
S LinkedIn Premium môžeš posielať správy komukoľvek na platforme, aj keď s ním nie si v spojení, pozerať štatistiky o tom, kto si prezeral tvoj profil, vrátane jeho pracovnej pozície, polohy a spoločnosti.

Získavaš kontakty zaujímavých ľudí z profesijného života

LinkedIn slúži ako efektívny adresár kontaktov z pracovnej oblasti. Či už obnovuješ profesijné kontakty z minulosti, prepájaš sa s aktuálnymi kolegami alebo si vyhľadávaš užívateľov, ktorí by mohli byť pre teba prospešní v budúcnosti. Na sociálnej sieti totiž môžeš spoznať a prepojiť sa s množstvom zaujímavých ľudí, či už zo Slovenska alebo zo zahraničia. Nikdy nevieš, kedy ti tieto kontakty pomôžu v tvojom podnikaní alebo kariére. LinkedIn platforma dáva dokopy ľudí z rôznych oblastní a sfér. A to aj takých, na ktorých by si možno inde nemal šancu tak jednoducho natrafiť a nadviazať s nimi kontakt.

mladá žena si robí poznámky a vzdeláva sa na socialnej sieti linkedin
LinkedIn môže slúžiť ako platforma na vzdelávanie.

Vzdelávanie a rozvoj online priamo na platforme

LinkedIn čiastočne slúži a funguje aj ako vzdelávacia platforma. Či už vo forme LinkedIn Learning, portálu, kde nájdeš vzdelávacie webináre na rozličné témy, tak aj vo forme inšpirácie od ľudí a stránok, ktoré sleduješ ty alebo tvoje prepojené kontakty. Na LinkedIn firmy aj jednotlivci organizujú rôzne online workshopy a školenia, čo je ďalšia možnosť, ako sa niečo nové dozvedieť a naučiť.

Získaš nové príležitosti a výzvy

Nielen personalisti a pracovníci HR oddelení stále častejšie používajú LinkedIn ako nástroj na akvizíciu nových talentov do svojej firmy. Jednak cestou zverejňovania voľných pozícií a inzerátov, ako aj prostredníctvom aktívneho vyhľadávania, no najmä oslovovaním potenciálne vhodných kandidátov.

Niektoré firmy dnes najnovšie ponuky práce uverejňujú už iba na sieti LinkedIn. A pokiaľ na sociálnej sieti nie si aktívny, tak ti môže uniknúť aj tvoja životná príležitosť. Ver tomu, že ak budeš na LinkedIn aktívny, skôr alebo neskôr sa ti s ponukou práce určite niekto ozve. A práve toto je dôvod, prečo je dôležité mať správne vytvorený a vyplnený svoj osobný profil.

Voľné pracovné ponuky

Potrebuješ viac informácií?

Zisti viac o našej spoločnosti alebo o voľných pracovných miestach. Napíš nám a pridaj sa do nášho tímu.