23

Ako si nájsť prácu cez LinkedIn? Vyplň svoj profil na maximum

V minulej časti nášho seriálu o platforme LinkedIn sme sa zaoberali tým, prečo byť vôbec na LinkedIn ako používateľ aktívny. Úspešné pôsobenie a prezentáciu tvojej osobnej značky na tejto platforme ti zaistí hneď niekoľko krokov.

Jedným z nich je správne vyplnený osobný profil. Tvoje vysnívané pracovné miesto môže byť zrazu na dosah, pretože práve na tejto sociálnej sieti je dnes aktívnych už mnoho českých i slovenských personalistov. A to zároveň predstavuje príležitosť ako hľadať prácu na LinkedIn.

Ako si nájsť prácu cez LinkedIn?

Platforma LinkedIn je skvelým nástrojom na hľadanie práce. Môže ti pomôcť nájsť potenciálnych zamestnávateľov v tvojom odbore, ako aj konkrétne LinkedIn pracovné ponuky od top zamestnávateľov. Preto ti predstavíme niektoré tipy a triky ako pracovať s LinkedIn profile marketingom a ako si nájsť prácu cez LinkedIn.
Používateľský LinkedIn profil je rozdelený do niekoľkých sekcií – hlavička, profil, zhrnutie, sekcia pracovných skúseností, sekcia vzdelania alebo aj odporúčania či referencie zamestnávateľov a kolegov. Ak budeš mať svoj profil vyplnený na maximum, LinkedIn ho označí virtuálnym odznakom „All-star“ (označenie pre najlepších). To okrem iného znamená, že sa budeš ostatným používateľom aj viac zobrazovať.
Prejdime si teda, čo a ako by si mal mať v každej sekcii profilu vyplnené.

Hlavička osobného profilu LinkedIn

Obsahuje tvoje meno, profilovú LinkedIn foto, úvodnú fotku (nazývanú aj LinkedIn background image) a motto v podobe profil slogan LinkedIn. Svoje meno na LinkedIn uvádzaj vždy bez titulov, či už akademických alebo napríklad aj tých šľachtických. V zahraničí totiž nie je uvádzanie titulov bežné, o to viac v online prezentácii. Táto prax sa nielen prostredníctvom LinkedIn dostáva aj do nášho prostredia. O tvojich kvalitách nakoniec vypovedia práve starostlivo vyplnené informácie v profile.

Odporúčame ti...

…vytvoriť LinkedIn cover photo.
Minimálne 60 percent tvojej LinkedIn profile photo by mala vypĺňať tvoja tvár, aby všetci videli, s kým vlastne komunikujú. Zvyšok miesta vyplň neutrálnym pozadím v podobe marketing LinkedIn cover photo, teda obrázka, ktorý bude vhodne dopĺňať tvoj profil.

Veľa používateľov nemá nahranú foto na LinkedIn profile. Je to škoda z mnohých dôvodov, jednak napríklad preto, že si potom prípadný návštevník tvojho profilu nespojí tvoju tvár s menom. Tvoja photo na LinkedIn profile je teda základ osobnej prezentácie.
Pokiaľ sa teda rozhodneš fotografiu na profile mať, vyberaj ju podľa toho, aká je tvoja cieľová skupina a ako sa chceš prezentovať. Na „selfíčka“ z dovoleniek alebo barov však radšej zabudni.
„Cover“ fotografia, alebo aj foto cover LinkedIn je úvodná fotka, ktorá dotvára vizuál tvojho pracovného profilu, preto je ideálne vložiť sem obrázok s pracovným kontextom. Teda zhrnutie toho, čo robíš, alebo napríklad snímku, ktorá na prvý pohľad súvisí s tvojou profesiou. Inšpirovať sa môžeš aj v článku “Professional LinkedIn Profile Photo” priamo na LinkedIn.

Vedel si, že...

… môžeš nahrať taktiež LinkedIn profile video?
Ak chceš nahrať takzvanú profile photo LinkedIn a dodržať správny profile marketing, zvoľ optimálne rozlíšenie fotografie v rozmeroch 400×400 pixelov. V poriadku sú aj väčšie rozmery, odporúča sa však dodržať maximálnu veľkosť 8MB.

Zastavme sa ešte pri „headline“ (hlavičke) tvojho profilu, ktorý nájdeš hneď pod svojím menom a ktorému sa hovorí „motto“. A to často vedie k mylnému pochopeniu jeho účelu. Zmyslom tohto motta nie je prezentácia nejakého obľúbeného antického citátu alebo inej životnej múdrosti – motto slúži čisto na to, aby si niekoľkými slovami zhrnul a vystihol svoje znalosti a odbornosť. Pokiaľ sa teda venuješ napríklad copywritingu, tvoje motto by mohlo znieť aj takto: „Lektor tvorivého písania, ktoré dodá vašej značke príbeh.“

Ako teda nájsť na LinkedIn prácu alebo ako pracovať s LinkedIn efektívne?

Jedná sa o sekciu profilu pod jeho hlavičkou, v ktorej máš presne 2 000 znakov na to, aby si stručne a presvedčivo vystihol a popísal svoje skúsenosti, pracovné výsledky, úspechy a schopnosti. Pri ich popise buď autentický a uveď konkrétne údaje. Ak si programátor, spomeň, koľko rokov skúseností v odbore máš, uviesť môžeš aj zaujímavé pracovné skúsenosti alebo programátorské kurzy a certifikáty, ktoré si absolvoval či získal. Zabudni ale na nacvičené frázy, klišé a pózy. Skús sa tak od ostatných odlíšiť.

Pracovné skúsenosti

V tejto sekcii uveď v retrospektívnom pohľade svoje pracovné skúsenosti. Pri každom zamestnaní vyplň názov pracovnej pozície, napríklad ak je tvoje povolanie Java developer. Uveď taktiež typ pracovného pomeru, meno alebo názov zamestnávateľa a lokalitu.
Neoddeliteľnou súčasťou by mal byť aj popis pracovnej pozície, ktorú si v predošlej práci vykonával. Tu znovu stručne napíš, čo bolo tvojou náplňou práce, za čo si bol zodpovedný alebo čo ste dosiahli. Pre prehľadnosť odporúčame text so skúsenosťami formulovať v odrážkach. Pridať môžeš aj externé dokumenty, fotografie, videá, prezentácie, alebo odkazy.

Dosiahnuté vzdelanie

Ďalšia sekcia, ktorá sa tentoraz týka výhradne tvojho vzdelania. Uveď sem názov školy a odbory, ktoré si študoval, získané akademické tituly a prípadne aj ďalšie informácie o štúdiu (dĺžka štúdia, dobrovoľnícke aktivity a podobne). Neboj sa tiež pochváliť s výsledkami skúšok, dosiahnutými projektmi alebo inými úspechmi.

„All-star“ profil

Teraz nadviažme na zmienku o hodnotení všetkými hviezdičkami „all-star“ ktorý sme spomínali v úvode článku, a ktorým LinkedIn označuje kvalitne vyplnené a spravované profily.

Aby si toto hodnotenie získal, stačí jednoducho sledovať sprievodcu platformy, ktorý ti dáva tipy a odporúčania, čo je na tvojom profile ešte potrebné vyplniť.

Chýbať by ti však rozhodne nemalo riadne vyplnené meno, titulok (motto alebo aj profil slogan LinkedIn), lokalita a pracovný odbor, kvalitná fotografia v profile (označovaná aj ako photo LinkedIn profile) a vyplnené minimálne dve pracovné pozície. Súčasne musíš byť v spojení s aspoň 50 ďalšími používateľmi. Pokiaľ sa ti podarí získať „All-star“ ohodnotenie profilu, okrem vlastného dobrého pocitu ťa môže hriať aj vedomie, že algoritmus platformy LinkedIn tieto profily uprednostňuje a ich príspevky tak majú väčší dosah. Na LinkedIn budeš jednoducho viditeľnejší.

Voľné pracovné ponuky

Potrebuješ viac informácií?

Zisti viac o našej spoločnosti alebo o voľných pracovných miestach. Napíš nám a pridaj sa do nášho tímu.