25

Networking na LinkedIn: Nadväzovanie profesionálnych kontaktov

Ako môžeš efektívne využiť LinkedIn networking na svojom osobnom profile na sieti LinkedIn (nielen) na štart svojej novej kariéry. Využi potenciál siete LinkedIn naplno a vybuduj si sieť profesionálnych LinkedIn kontaktov. Nadväzuj s nimi vzťahy a buduj vlastný network na LinkedIn.

Ako začať budovať sieť kontaktov na LinkedIn

Network na LinkedIn je veľmi dôležitou súčasťou pracovného života. Vytváranie a udržiavanie relevantných kontaktov alebo, inak povedané, networking. Pri nadväzovaní nových kontaktov na sociálnej sieti LinkedIn nie je podstatné ich množstvo, ale to, či ide o relevantné a zmysluplné spojenia pre tvoj ďalší kariérny rast. Počet kontaktov ťa síce urobí na sieti viditeľnejším, na druhej strane však nemusí tvojmu profilu priniesť žiadnu výpovednú hodnotu. A tá je pri online networkingu na LinkedIn prioritou.

Ak si vo vodách LinkedIn-u nový, okrem pár známych pravdepodobne nemáš mnoho kontaktov. Na dobrý rozbeh ti preto poslúžia aj „štartovacie“ kontakty. To sú tvoji priatelia, rodina, známi či kolegovia z práce, kde si predtým pôsobil, alebo aktuálne pôsobíš. Výhodou kontaktov, ktoré poznáš osobne, je väčšia pravdepodobnosť, že ich tvoj obsah zaujme a podporia ťa komentárom alebo reakciou.

Ale keďže LinkedIn slúži na profesionálnu prezentáciu, zloženie kontaktov by malo pozostávať najmä z ľudí, ktorí sa pohybujú v odvetví tvojho pracovného prostredia, len vtedy bude tvoj na čo bol vytvorený.

Platforma LinkedIn ti ponúka aj možnosť synchronizovať kontakty s tvojou mailovou adresou. Práve tak môžeš získať štartovacie kontakty, pomocou ktorých postupom času získaš ďalšie relevantné profesijné spojenia, ktoré ti pomôžu splniť stanovené ciele. Či už si si zaumienil nájsť vyššiu pracovnú pozíciu, hľadáš

Aké úrovne LinkedIn networking poznáme?

Sociálna sieť LinkedIn rozlišuje tri úrovne prepojenia medzi používateľmi. Vedľa mena konkrétneho používateľa sa ti vždy zobrazí údaj o stupni pripojenia. Pri žiadosti o spojenie majú pre teba väčšiu hodnotu tie kontakty, ktoré majú aktívny profil a väčšie množstvo spojení prvého stupňa.

 • Úroveň 1: Kontakty, ktoré sú s tvojim účtom priamo prepojené a potvrdili tak tvoju žiadosť o pripojenie vo svojej histórii. Preto ste s nimi v priamom kontakte.
 • Úroveň 2: Kontakty, ktoré sú priamo prepojené s tvojimi kontaktmi prvej úrovne.
 • Úroveň 3: Kontakty, ktoré sú prepojené s tvojimi priateľmi druhej úrovne.

Ako osloviť ľudí a vytvoriť s nimi ?

LinkedIn networking ti umožňuje osloviť vybraných používateľov prostredníctvom správy, pozvánky alebo dokonca platenej správy InMail. Prijatím pozvánky na LinkedIn používateľ na druhej strane dáva najavo, že má záujem s tebou komunikovať. Jednou z najčastejších chýb pri nadväzovaní nových spojení a oslovovaní nových kontaktov je posielanie všeobecných pozvánok na pripojenie. Vždy, keď niekoho požiadaš o spojenie, využi príležitosť a napíš mu osobnú správu ako súčasť žiadosti. To ti dáva možnosť vysvetliť, kto si a prečo chceš byť v spojení. Profesionálny prístup je dobré ukázať od samého začiatku.

Okrem trpezlivosti pri nadväzovaní relevantných kontaktov potrebuješ neustále vytvárať kvalitný obsah, ktorý bude tvoju sieť kontaktov baviť a v ideálnom prípade ich podnieti k pozitívnej interakcii. Viditeľnejším pred ostatnými ťa tiež urobí, ak sa do interakcií budeš zapájať aj ty, a preto sa neboj lajkovať, ale najmä komentovať obsah ostatných užívateľov. Pokús sa o vyvolanie diskusie pri témach, ktoré sú súčasťou tvojho pracovného života a neboj sa komunikovať. Každý krok si však radšej dvakrát premysli a drž sa svojich profesionálnych cieľov. Dobré a prínosné komentáre pomáhajú zvýšiť dosah profilu na LinkedIn

Na nadväzovanie spojení využi skupiny

Skupiny na LinkedIn sú užitočná funkcia a skvelý spôsob, ako vybudovať sieť, ktorá je relevantná pre teba, ale aj pre ostatných. Keď sa pripojíš ku skupine, zobrazí sa ti zoznam členov a uvidíš, kto sa najviac zapája do konverzácie. Odtiaľ môžeš poslať žiadosť o pripojenie užívateľom, ktorí ti vyhovujú. Samozrejme, na mysli máme skupiny, ktoré sa zaoberajú problematikou tvojho odboru, alebo sú mu veľmi blízke.

Čo do profilu študenta

Ako funguje LinkedIn profil pre študentov? Keď študuješ na vysokej škole, vytvor si teraz svoj LinkedIn profil, postupne buduj svoju sieť kontaktov. Network sa tak stáva súčasnosť tvojej kariéry v ktorejkoľvek etape života.

Akú metódu zvoliť pri nadväzovaní kontaktov na sieti LinkedIn?

Ak si si už synchronizoval všetky vhodné kontakty a našiel zopár ďalších, ktoré ťa zaujali, LinkedIn umožňuje použiť funkciu „Ľudia, ktorých možno poznáte“. Táto funkcia ti pomôže dostať sa k ďalším kontaktom, ktoré by mohli byť pre teba relevantné. Nesprávnym prístupom je „pustiť sa do toho po hlave“ a spojiť sa s každým, na koho na sieti LinkedIn narazíš. Preto vždy konaj v súlade so svojím vopred stanoveným zámerom a spájaj sa s kontaktmi, ktorými sú:

 • potenciálni zamestnávatelia,
 • odborníci v tvojej brandži, mentori a inšpiratívni ľudia,
 • potenciálni zamestnanci alebo noví členovia tvojho tímu,
 • obchodní partneri pre tvoju firmu.

Ak sa rozhodneš spájať s ľuďmi mimo tvojej pracovnej oblasti, je pravdepodobné, že tieto kontakty ti neprinesú žiaden úžitok a vaše spojenie ani dlho nevydrží.

Chyby pri vytváraní LinkedIn networkingu, ktorým sa snaž vyhnúť

Podobne ako každá sociálna sieť aj LinkedIn ponúka možnosť spojiť sa s kýmkoľvek na svete, čo je obrovskou výhodou dnešného online sveta. Ak však chceš zo spojení vyťažiť čo najviac, je dobré vyhýbať sa najčastejším chybám vo vytváraní siete kontaktov.

 1. Pred výberom kontaktov si vytýč jasné ciele. Žiadaš o spojenie, pretože hľadáš viac informácií zo svojej brandže? Chceš sa od daného profilu niečo nové naučiť? Alebo ide o tvojho potenciálneho zamestnávateľa, biznis partnera či klienta?
 2. Pri kontaktovaní neposielaj rovnaké automatické správy na spojenie, ale každému užívateľovi napíš pár riadkov určených priamo jemu. Tu je dôležité zachovať aj správny tón. Ak vidíš, že tvoj potenciálny kontakt komunikuje s ostatnými skôr neformálnym spôsobom, snaž sa tomu prispôsobiť.
 3. Pri oslovení treba vedieť byť prirodzene presvedčivý. Pomôže ti, ak budeš priamy a svoju požiadavku sformuluješ čo najkonkrétnejšie. Napríklad:
  • Pekný deň, pán/pani XY, práve som ukončil štúdium na vysokej škole a venujem sa programovaniu. Keďže ma oslovila Vaša práca a chcem sa v tejto oblasti ďalej vzdelávať, ocením, ak si Vás budem môcť pridať medzi svoje LinkedIn kontakty.
 4. Mysli na to, že čas je drahý pre všetkých. Usiluj sa preto zbytočne nerozpisovať, ale svoje žiadosti o kontakt koncipuj čo najstručnejšie. Rovnako neobťažuj potenciálnych zamestnávateľov otázkami: Nehľadáte aktuálne niekoho nového do tímu? Reaguj len v nadväznosti na existujúce ponuky práce. Ver, že záujemcovia si ťa sami vyhľadajú, pokiaľ bude tvoj LinkedIn profil hodnotný a ty budeš pre nich predstavovať ideálneho kandidáta.
 5. Nečakaj, že ti každý žiadosť o spojenie akceptuje. Každý užívateľ má na LinkedIn iné ciele, preto si neber osobne, ak niekto tvoju žiadosť o spojenie zamietne.
 6. Nespamuj ľudí. Ak budeš kontaktovať všetkých do radu a posielať im spomínané hromadné správy na spojenie, diskvalifikuješ svoj profil ako spamer a to určite nechceš. Preto si kontakty na spojenie starostlivo vyberaj.

Na budovanie network na LinkedIn, ako aj na nadväzovanie kontaktov potrebuješ dostatok času. Ak to však s platformou LinkedIn myslíš vážne a dodržiavaš pravidlá, je prakticky isté, že si skôr či neskôr vybuduješ úspešný profil s množstvom kontaktov, ktoré reagujú na tvoj obsah. Stačí sa vyhnúť niekoľkým častým chybám, byť konštantný a zotrvať. Je na tebe, koľko času si ochotný venovať sociálnej sieti LinkedIn, ale vo všeobecnosti platí, že sa ti vráti len to, čo do nej vložíš.

 

Voľné pracovné ponuky

Potrebuješ viac informácií?

Zisti viac o našej spoločnosti alebo o voľných pracovných miestach. Napíš nám a pridaj sa do nášho tímu.