24

Programovanie je budúcnosť. Nauč sa programovať vďaka online kurzom aj ty

Programovať nedokáže každý, je to schopnosť, ktorú sa treba naučiť a dlhodobo sa jej venovať. Aj z toho dôvodu je povolanie programátora veľmi žiadané, keďže ich nie je nikdy dosť. Programátori sú potrební napríklad pre tvorbu webstránok či e-shopov, ktorých počet stále narastá. Niet teda pochýb, že rozhodnutie vstúpiť do sveta programovania je dobrý nápad. My ti poradíme, ako a kde sa môžeš začať učiť programovať. Pripravili sme si pre teba prehľad užitočných online vzdelávacích platforiem, ktoré ponúkajú bezplatné aj platené kurzy programovania pre začiatočníkov.

Na úvod by bolo dobré zistiť, či ti to pôjde úplne ľahko, alebo budeš potrebovať viac času na učenie. To sa ale vo väčšine prípadov nikdy nedá úplne reálne zhodnotiť. Ľudia majú tendenciu preceňovať sa alebo naopak, podceňovať sa. Existujú však ukazovatele, podľa ktorých sa dá aspoň približne odhadnúť vlastná kapacita:

  • Výroková logika – tento predmet sme na škole nemali všetci, ale jej základy sa používajú aj v matematike. Ak si bol v škole s číslami kamarát, máš bod k dobru.
  • Premýšľanie v súvislostiach, kauzalita, abstraktná predstavivosť – vieš si predstaviť, čo sa stane po zadaní príkazu bez toho, aby si to musel vidieť? Ak je tvoja odpoveď áno, máš veľmi užitočnú schopnosť pre programovanie.
  • Základné znalosti o počítačoch a informačných technológiách – je dobré aspoň zhruba chápať, čo je napríklad server, že sa dá používať vzdialený server, ale aj to, že dokážeš urobiť server dokonca aj z vlastného počítača. Tieto znalosti ti pomôžu počas začiatkov programovania v PHP.
  • Priestorová predstavivosť – pomocou tejto intelektovej schopnosti sa budeš ľahšie orientovať pri architektúre webu, ktorú si zatiaľ iba predstavuješ v hlave. Jednoduchšie sa ti budú takisto čítať už existujúce kódy či dátové štruktúry.

Ak si doteraz tieto vlastnosti u seba neobjavil, neznamená to automaticky, že ich nemáš. Práve pomocou programovania ich môžeš v sebe odhaliť. Rovnako existuje aj množstvo rôznych programovacích jazykov, v každom z nich sa ti môžu ľahšie či ťažšie písať algoritmy a celkovo programovať. Pre úplných začiatočníkov môže byť trochu obtiažne predstaviť si, ako vôbec začať s programovaním.

Vďaka moderným technológiám sa môžeš vzdelávať aj prostredníctvom internetu z pohodlia domova. Nie nadarmo sa hovorí, že dnes už je nevedomosť otázkou rozhodnutia, nie možností. Existuje predsa Google, ktorý ponúka nekonečnú studnicu informácií.

Pracovná ponuka

Java developer

Práca Java programátora ERP v msg life Slovakia
Bonus od 2700 €

Kurzy programovania zadarmo

Vďaka nám však nemusíš nič vyhľadávať. Spísali sme zoznam najlepších webstránkov a vzdelavácích platforiem, ktoré ponúkajú online kurzy programovania zadarmo s certifikátom. Nie všetky bezplatné kurzy ponúkajú aj certifikát a preto sme si pripravili aj zopár platených kurzov, ktoré sú dokonca v slovenčine. Vyber si z možností, ktoré ti pomôžu, ako sa naučiť programovať.

IT kurzy zadarmo nájdeš aj na Youtube.com

Youtube všeobecne patrí medzi najlepších vzdelávacích pomocníkov, nájdeš na ňom užitočné IT video návody pre začiatočníkov, ale aj pokročilých. Voľne dostupná video knižnica ponúka vzdelávacie videá všetkého druhu, ktoré ťa naučia základy programovania. Na youtube.com zaručene nájdeš to, čo potrebuješ. Navyše si môžeš aj vyberať, keďže narozdiel od iných platforiem a stránok tu nájdeš desiatky rozličných videí pre jedno konkrétne „učivo“.

Do vyhľadávania môžeš napríklad napísať „programovanie pre začiatočníkov CNC“ alebo „programovanie Java pre začiatočníkov“, či akýkoľvek iný programovací jazyk. Potom si už len stačí vybrať z ponúkaných videí. Možno budeš chvíľu hľadať vhodný kanál a lektora, ktorému ľahko porozumieš počas jeho výkladu. Nie je preto vôbec na škodu pozrieť si lekcie od rôznych ľudí, aby si našiel toho najvhodnejšieho vyučujúceho. Youtube je tiež dobré miesto pre nájdenie vhodného mentora, za ktorého kurzy by si bol ochotný neskôr aj zaplatiť.

Super kanál s kurzami online Codecademy.com

Medzi najpopulárnejšie a zároveň aj najkvalitnejšie stránky, ktoré poskytujú online kurzy zadarmo, rozhodne patrí Codecademy.com. Ponúka množstvo kurzov, ktoré ťa naučia všetko z HTML a CSS, JavaScript, PHP, Python či Ruby. Tento web ti určite postačí na to, aby si sa za pomerne krátky čas naučil naprogramovať kvalitnú web stránku. IT kurzy na Codecademy sú jednoduché a interaktívne. Doprajú ti dostatok času na naštudovanie si konkrétneho príkazu a jeho pochopenie. Codecademy sa môže chváliť tým, že naučila programovať už viac než 24 miliónov ľudí, pričom dnes už toto číslo bude určite vyššie. Kurzy programovania sú ti ihneď dostupné po jednoduchom vytvorení konta prostredníctvom e-mailu a hesla.

Vyber si platformu pre online vzdelávanie Udemy.com

Ďalšia vzdelávacia online platforma, na ktorej si z množstva kurzov príde na svoje každý, je Udemy.com. Takmer všetky IT kurzy programovania pre začiatočníkov sú zadarmo a bez poplatku, nájdeš tu takisto veľa návodov pre pokročilejších. Niektoré kurzy sú ponúkané za poplatok, ide však skôr o symbolickú sumu. Ceny sa obvykle pohybujú približne do 20 €. IT kurzy zadarmo sa vyučujú prostredníctvom video lekcií, zaujímavou voľbou je napríklad Programovanie pre podnikateľov – HTML a CSS alebo Úvod do programovania v Pythone. Takisto by sa ti mohol hodiť návod, ktorý ťa naučí programovací jazyk C++.

Bezplatné IT návody a kurzy sú aj na Coursera.org

Coursera.org bola založená v roku 2012 a má veľmi široké zameranie. Časom sa tento poskytovateľ online kurzov rozrástol na obrovskú vzdelávaco-technologickú spoločnosť, ktorá ponúka viac ako tisíc kurzov zo 119 inštitúcií. Špecialitou tejto stránky je spolupráca so svetovými univerzitami, akými sú University of Washington, Stanford University, University of Toronto a mnoho ďalších. Výhodou je možnosť výučby nielen cez počítač, ale aj smartfón vďaka mobilnej aplikácii. Vzdelávacie kurzy sú certifikované nielen univerzitami, ale aj spoločnosťami ako Google alebo IBM. Hoci ponúkajú aj spoplatnené IT kurzy, nájdeš tu celý rad bezplatných úvodných kurzov programovania v rôznych špecializáciách, niektoré dokonca aj s certifikátom.

Bezplatné návody nájdeš aj na w3schools.com

Na tejto platforme nájdeš bezplatné textové návody, ktoré sú prístupné bez registrácie. Zameriavajú sa na výučbu HTML, CSS, JavaScript, SQL, PHP, Python, jQuery či programovanie v Jave. Novinkou je komplexný video tutoriál, ktorý pokrýva všetky základy HTML za cenu 10 dolárov. Stránka w3schools.com býva často označovaná ako základňa kódovania HTML a CSS. Aby si mohol využívať tieto IT kurzy zadarmo, nepotrebuješ žiadne predošlé skúsenosti ani znalosti s programovaním. Dostaneš bezplatné cvičenia a úlohy, na ktorých sa naučíš základy programovania veľmi jednoducho. Stránka síce podporuje reklamy, ale tie nie sú veľmi rušivé. Navyše ponúka aj rôzne prepracované platené kurzy programovania s certifikátom.

Pozri aj virtuálnu univerzitu edX

Vzdelávacia stránka edX.org je niečo ako virtuálna univerzita. Ide o spoločný projekt dvoch svetoznámych univerzít – Harvard a MIT. Pre tvorcov tejto platformy nebol primárne podstatný zisk a vďaka tomu dnes ponuku online kurzov programovania zadarmo vytvára približne 60 vzdelávacích inštitúcií. Platforma obsahuje aj také kurzy, ktoré sa vyučujú na najlepších univerzitách na svete. Študijné materiály pridávajú okrem univerzít aj rôzne iné významné organizácie. Väčšina kurzov je zadarmo, spoplatený je iba certifikát, ak ho po ukončení kurzu potrebuješ získať. Ak však nie, nájdeš tu kvalitné vzdelanie úplne zadarmo. Prostredie edX-u je veľmi prehľadné, ľahko sa v ňom budeš orientovať, navyše sú bezplatné IT kurzy aj zaujímavé.

Interaktívne online kurzy máš k dispozícii Code Avengers

Veľmi pútavé interaktívne online kurzy programovania ťa naučia programovať okrem webov a aplikácií aj hry pomocou JavaScriptu, HTML a CSS. Kurzy na Codeavengers.com sú navrhnuté pre rôzne vekové kategórie, pre deti od 5 rokov až po kurzy venované učiteľom. Trvajú len dvanásť hodín a môžeš si ich zvoliť v angličtine, ruštine, holandčine, španielčine, taliančine, turečtine a portugalčine. Aktivity a projekty, počas ktorých sa toho veľa naučíš, sú zábavné a efektívne.

Základy CSS si môžeš začať študovať na css-tricks.com

Čo sú to kaskádové štýly – CSS, sme popísali v Prehľade obľúbených programovacích jazykov. V skratke CSS zodpovedá za to, ako web vyzerá. Sem spadá najmä farba a štýl písma, pozadia, obrázky a ich rozloženie. Nie je ťažké uvedomiť si, že dizajn má v podstate nekonečnú škálu možností, a preto nie je v ľudských silách pamätať si všetky kódy. Pre takéto situácie existuje skvelý web CSS-tricks.com. Obsahuje stovky krátkych CSS video návodov, takže rýchlo nájdeš, ako naprogramovať to, čo potrebuješ.

Programovanie je práca budúcnosti
Programátor patrí medzi perspektívne povolania budúcnosti.

Platený vs bezplatný kurz programovania

IT kurzy, ktoré sú zadarmo, vo veľkej väčšine prípadov nie sú v slovenčine či češtine. Ak je tvoja úroveň angličtiny na nižšej úrovni, zbytočne sa budeš trápiť porozumením obsahu lekcie. Zabralo by ti to takisto aj zbytočne veľa času. V takomto prípade je vhodnejšie vybrať si niektorú zo slovenských IT akadémií, ktorých počet stále narastá. Ich kurzy sú síce zväčša platené, no v slovenčine je náročné nájsť učebné videá a texty. Možno by si však niečo dokázal objaviť na Youtube, ak si nemôžeš dovoliť platené kurzy.

Platené kurzy programovania

Platená platforma pre online kurzy Skillmea

Pestrý výber kurzov, rovnako ako aj spôsob ich podávania, nájdeš na Skillmea.sk. Prednášajúci, ktorý ťa prevedie úplnými základmi programovania cez video tutoriály, vystupuje pod prezývkou Yablko. Vysvetľuje a učí veľmi jednoducho, názorne a zrozumiteľne, až snáď nie je ani možné niečomu neporozumieť. Lektor jednoducho učí presne tak, ako by sa malo programovanie vyučovať. V ponuke sú základy programovania HTML, CSS a PHP.

Skillmea ponúka časť kurzov aj zadarmo, takže môžeš dopredu zistiť, či ti prednášajúci vyhovuje. Stačí sa na stránke prihlásiť a takmer v každom kurze ti ponúknu niekoľko lekcií zadarmo. Skillmea ponúka platené kurzy za veľmi priaznivú cenu, celkový prístup stojí 49 € mesačne. Počas neho si môžeš prezerať ktorúkoľvek lekciu koľkokrát chceš. Po úspešnom ukončení kurzu získaš certifikát.

Akadémia IT kurzov GreenFoxAcademy.sk

IT akadémia GreenFoxAxademy.sk ponúka super intenzívne kurzy a večerné / víkendové kurzy vhodné popri zamestnaní. Vyučuje sa online, lektor je tak v reálnom čase s tebou, aj keď nie fyzicky. Počas lekcie reaguje na tvoje otázky, dodatočne vysvetľuje a pomáha ti. Títo špecialisti sú si svojím vzdelávaním takí istí, že ponúkajú vrátenie celého poplatku za kurz, ak sa ti podľa podmienok v zmluve nepodarí nájsť si prácu do šiestich mesiacov od ukončenia kurzu. Zamestnať sa môžeš aj u nás, ponúkame rôzne pracovné pozície so skvelými firemnými benefitmi. Stále máme miesto pre nových kolegov, ako si môžeš všimnúť v našich najnovších pracovných ponukách.

Online výučba je aj v it-academy.sk

Ak ti online výučba na diaľku príliš nesedí, it-academy.sk je riešením pre teba. Kurzy organizujú prezenčnou formou, zvyčajne v ich sídle v Bratislave. Kurzy programovania trvajú, v závislosti od náročnosti, aj niekoľko dní. Akadémia má pravdepodobne všetky IT kurzy, aké si len dokážeš predstaviť. Po ich úspešnom zvládnutí dostaneš certifikát alebo dokonca aj akreditované osvedčenie Ministerstva školstva Slovenskej republiky. Ponúkajú tiež kurzy pre platené databázy, akou je napríklad Oracle.

Prečo sa učiť programovať?

Teraz už poznáš odpoveď na otázku, ako sa naučiť programovať. Takisto máš skvelý zoznam vzdelávacích stránok, takže nemusíš riešiť ani ďalšiu otázku, kde sa naučiť programovať. Dôležité je však tiež vedieť, prečo sa oplatí učiť programovať, aké výhody ti to prinesie. Absolvovanie IT kurzov programovania pre začiatočníkov ti otvorí dvere k zaujímavým a stabilným pracovným príležitostiam. Mnohé z nich, ak nie všetky, ti umožnia rásť ďalej a vzdelávať sa v odbore. Samozrejmosťou sú aj vysoké platy programátorov a stabilné pracovné miesta v oblasti informačných technológií. Pozri si Blog o zamestnaní software developera.

Pracovná ponuka

Java programátor junior

Java programovanie na pozícii junior v msg life Slovakia

Aj my pravidelne obsadzujeme pozície it testerov, Java programátorov, aktuárov – poistných matematikov s rôznymi zameraniami či DevOps inžinierov. Ponúkame taktiež pozíciu, ktorú ti ušijeme na mieru, v rámci pracovnej ponuky Talent s nemeckým jazykom. Pozri si naše najnovšie voľné pozície a nájdi si ideálnu prácu vo svete IT. Ak váhaš, či chceš pracovať u nás, prečítaj si v našom blogu, ako to funguje na rôznych pozíciách. Dozvieš sa viac napríklad o pozícii Test managera, Softvérového developera a iných.

Voľné pracovné ponuky

Vyber si z pracovných ponúk a získaj bonus

Pracovné ponuky
hr manažér mladá žena profilová foto

Potrebuješ viac informácií?

Zisti viac o našej spoločnosti alebo o voľných pracovných miestach. Napíš nám a pridaj sa do nášho tímu.