24

Programovanie pre deti: Hra alebo príprava na kariéru v IT?

Moderná doba so sebou priniesla množstvo technológií, ktorým sme vystavovaní už od útleho veku a inak tomu nie je ani s programovaním. S ním má skúsenosti čoraz mladšia generácia, no napriek domnienke o jeho negatívnom vplyve, má programovanie pre deti aj množstvo výhod. V článku sa dozvieš, v akom veku je ideálne začať programovať či to, ktoré programovacie jazyky sú vhodné pre deti.

V súvislosti s rastúcim dopytom po kvalitných software developeroch, technologickým rozvojom i automatizáciou sa do styku s programovaním dostávame oveľa skôr ako kedysi. Hoci môžu tento fenomén vnímať mnohí negatívne, programovanie pre začiatočníkov prináša v mladom veku veľa benefitov, z ktorých následne deti čerpajú aj v dospelosti.

V akom veku začať s programovaním u detí

Vývoj každého dieťaťa je veľmi individuálny. Na základe kognitívno-štrukturálnej teórie vývinu od švajčiarskeho psychológa Jeana Piageta z roku 1971 a vďaka moderným vzdelávacím prostriedkom viacerí odborníci uvádzajú, že ideálnym vekom, kedy môžu deti začať programovať, je piaty rok života. Vtedy sa totiž nachádzajú v takzvanom „predoperačnom štádiu“ a začínajú vnímať aj to, ako rozumieť svetu prostredníctvom mentálnych reprezentácií založených na slovách a rozdielnych obrazoch.

V tomto období sa taktiež rozvíja ich schopnosť imitovať objekty, takže sa ľahšie naučia odpozorované činnosti. Jednou z nich môže byť napríklad práve i programovanie hravou formou pomocou webových stránok, mobilných aplikácií, interaktívnych hier či robotiky.

Aké výhody má pre deti programovanie?

Ako sme už spomenuli hneď v úvode, programovanie so sebou prináša mnoho benefitov, a to predovšetkým v takom mladom veku. Veľa detí sa vo svojom voľnom čase venuje hraniu hier, či už mobilných, počítačových, alebo videohier. Ich záujem o programovanie by preto mohol byť poháňaný motiváciou lepšie pochopiť dané hry a vytvoriť si vlastné alternatívne príbehy a svety. K tomu navyše získajú ešte aj niekoľko výhod, ktoré ich môžu pripraviť na úspešnú IT kariéru a pomôcť im v ďalšom rozvoji. Medzi hlavné benefity programovania pre deti patria:

  • rozvoj logického a algoritmického myslenia,
  • podpora kreativity,
  • pochopenie základov informatiky a robotiky,
  • rozvoj digitálnych zručností,
  • forma zábavy a oddychu.
  • položenie základov pre ďalšie vzdelávanie a možnú kariéru programátora (práca software developera je zaujímavá nielen z dôvodu atraktívnych IT projektov. Veľkú rolu zohráva tiež nadštandardný plat programátora).

Programovacie jazyky pre malé aj staršie deti

Nie všetky programovacie jazyky sú vhodné pre deti. Programovanie v Java jazyku by pre ne bolo príliš náročné na pochopenie, no existuje množstvo programovacích prostredí prispôsobených pre rôzne vekové kategórie.

Programovanie pre deti – Scratch Junior a Scratch prostredie

Scratch Junior predstavuje prostredie na blokové programovanie pre deti online približne vo veku od 5 do 9 rokov. Umožňuje vytvárať vlastné interaktívne príbehy alebo hry a je dizajnované pre tablety a mobilné zariadenia. Prostredie funguje na princípe drag and drop, pričom príkazy v ňom sú zobrazené pomocou blokov, takže mu porozumejú aj tí najmenší.

Vo veku od 9 do 14 rokov je na programovanie pre deti Scratch prostredie priam ideálnou voľbou. Táto online platforma slúži na tvorbu originálnych svetov a vlastných animovaných hier pomocou blokov.

Vedel si, že...

… na rozdiel od Scratch Junior disponuje programovací jazyk Scratch viacerými funkciami, ako sú rozdelenie príkazov do jednotlivých kategórií, knižnica postáv a zaujímavých pozadí, nástroj na kreslenie či vlastná Scratch komunita s množstvom publikovaných projektov so zdrojovými kódmi?

Programovací jazyk JavaScript a online prostredie p5.js

Skvelým spôsobom, ako naučiť deti programovať v JavaScripte je platforma p5.js. Prostredie je vhodné pre staršie deti vo veku od 12 rokov a na písanie zdrojového kódu využíva práve JavaScript jazyk. Podobne ako pri Scratch, aj p5.js obsahuje bohatú knižnicu s príkazmi a rôznymi príkladmi na úpravu. Vytvorené projekty možno taktiež posielať prostredníctvom webového odkazu, vďaka čomu môžu deti zdieľať svoje výtvory s priateľmi či dokonca učiteľmi v škole.

Vzdelávacie platformy a programovanie pre deti – online kurzy

Jednou z najznámejších svetových vzdelávacích platforiem je Code.org dostupná i v slovenskom jazyku. Ponúka množstvo jednoduchých a zábavných hier, ktoré deťom pomôžu osvojiť si základy programovania pri tvorbe vlastných projektov. Napríklad si tu môžu naprogramovať tanečnú párty, vytvárať Minecraft projekty a podobne.

Na stránke Code.org nájdeš online kurzy a taktiež jednohodinové vzorové lekcie vhodné pre všetky vekové kategórie, ktoré spadajú pod globálny projekt Hodina kódu (Hour of Code). Počas lekcií sa deti učia blokovému programovaniu v tematických kurzoch. K dispozícii je napríklad kurz Tanečná párty, Minecraft, Star Wars, Frozen či Angry Birds.

štyri deti vo farebných svetroch sa pozerajú do bieleho laptopu
S programovaním možno začať už v piatich rokoch.

Na podobnom princípe funguje aj webová stránka Hour of Python, ktorá je vhodnejšia už skôr pre staršie deti z dôvodu práce s pokročilejšími funkciami a potrebnej znalosti aspoň základov anglického jazyka. Počas hodinovej lekcie sa aj úplný začiatočník naučí zábavnou formou základy programovania v programovacom jazyku Python.

Online programovanie pre deti kurz ponúka i škola programovania Coding Giants. Na výber sú polročné alebo krátke online kurzy pre deti od 7 rokov, ktoré na seba systematicky nadväzujú a rozširujú nadobudnuté znalosti v jazyku Scratch, Python či HTML. Platforma ponúka základy tvorby hier pre menšie deti vo veku od 7 do 9 rokov, počítačové hry a programy pre 10 až 12-ročných a úvod do programovania v jazyku C# pre staršie deti od 13 do 19 rokov.

Zábavné programovanie pre deti vďaka interaktívnym hrám

Naučiť sa programovať je možné aj priamo v praxi pomocou interaktívnych hier, pri ktorých sa tí najmenší nielen zabavia, ale tiež niečomu priučia. Obľúbená online vzdelávacia hra GalaxyCodr napríklad poskytuje zábavné blokové programovanie pre deti zadarmo. Platforma je vhodná pre deti od 8 rokov a na vzdelávanie využíva kreatívne vesmírne prostredie s desiatimi planétami, pričom na každej je pokrytý nový učebný okruh.

Ďalšími populárnymi hrami, ktoré naučia deti základy programovania, sú Minecraft alebo online hracia platforma Roblox. Spomenúť môžeme taktiež prostredie Blockly Games s aktivitami ako Puzzle, Maze, Bird, Movie či Music, ktoré začiatočníkov učí programovať pomocou blokov.

Pre fanúšikov dobrodružných hier na hrdinov odporúčame platformu CodeCombat. Tá je vynikajúcou voľbou v prípade, že sa deti chcú naučiť textové programovanie v programovacích jazykoch Python, JavaScript či C++. Webová stránka CodeCombat tiež ponúka online vzdelávacie kurzy programovania pre deti, no zatiaľ iba v anglickom jazyku.

Programovanie pre deti – kniha, interaktívne hračky alebo offline aktivity?

Na internete je dnes dostupných množstvo skvelých spôsobov, zdrojov i kurzov, ktoré deti poľahky naučia programovať v rôznych prostrediach a jazykoch v relatívne krátkej dobe. Okrem toho však existujú aj ďalšie možnosti, ako vzdelávacie knihy pre malých programátorov, interaktívne hračky a roboty, kluby či rôzne súťaže.

Obľúbené sú napríklad programovateľné roboty Ozobot alebo Makeblock mBot Robot Kit, no zaujímavé možnosti výučby programovania pre deti v tablete i počítači poskytuje aj LEGO. Stavebnice, blokové programovanie a ovládanie robota pomocou LEGO MINDSTORMS je ideálne pre staršie deti. Vďaka LEGO BOOST Creative Toolbox si zas môžu mladší programátori osvojiť základy programovania, inžinierstva a robotiky.

Programovanie pre deti Bratislava

Ak chceš deťom dopriať zábavné aktivity, pri ktorých sa naučia programovať a žiješ na západnom Slovensku, prípadne ti neprekáža cestovanie, vyskúšaj programovanie pre deti v Bratislave v globálnej sieti bezplatných programovacích klubov CoderDojo pre deti vo veku od 7 do 17 rokov. Odporúčame taktiež programátorské a robotické súťaže, ako napríklad First Lego League, v ktorých môžu deti predviesť svoje výtvory a porovnať si projekty s ostatnými programátormi.

Dopraj tvojim ratolestiam niektorú z foriem programovania pre deti. Možností je dosť. Prispeješ k ich rozvoju a možno sa ti tvoje deti v budúcnosti poďakujú, keď si vďaka nemu nájdu uplatnenie.

Ak už si skúsený Java programátor senior alebo si skôr developer junior, máš u nás dvere otvorené. Pozri si naše voľné pracovné miesta, pridaj sa do tímu poprednej IT spoločnosti a čerpaj z našej bohatej ponuky firemných benefitov. Medzi ne patrí napríklad aj to, že sú u nás deti vítané. Spolu tvoríme budúcnosť, a tá sa začína už dnes!

Voľné pracovné ponuky

Potrebuješ viac informácií?

Zisti viac o našej spoločnosti alebo o voľných pracovných miestach. Napíš nám a pridaj sa do nášho tímu.