23

Ako si nájsť novú prácu už v januári?

Aj ty premýšľaš o zmenách v tvojom živote? Nový rok, nová práca, nové záujmy… Ak si ako väčšina ľudí, je pre teba najprirodzenejšie robiť zmeny vtedy, keď niečo končí a niečo iné začína.

Preto je mnoho ľudí na trhu práce ochotných začať s hľadaním svojho vysnívaného zamestnania práve po Novom roku.  

Kedy si Slováci najčastejšie hľadajú novú prácu?

Podľa prieskumov je najčastejším obdobím na hľadanie práce začiatok roka (január a február) a obdobie začínajúcej jesene (september a október). Prečo je to tak?

Nová práca je naším novoročným predsavzatím

Na konci roka sme zvyknutí dávať si predsavzatia. Chceme, aby ten ďalší rok bol lepší, krajší, zaujímavejší a finančne stabilnejší, ako ten predchádzajúci. Nikto z nás nemá rád zmeny, no v období po Vianociach, keď sme mali čas si odpočinúť, stráviť viac času s rodinou ako v práci a zamyslieť sa nad svojím životom, väčšinou prídeme všetci k tomu istému: chceme viac.

Ak je tvoje domáce prostredie stabilné a si spokojný so svojím životom, to, čo máš chuť zmeniť, je buď tvoje telo (permanentky do fitness centier sa v tomto období predávajú najrýchlejšie) alebo tvoja práca. Hľadanie práce v tomto období je však náročnejšie, pretože trh práce je preplnený konkurenciou. Mnoho ľudí sa totiž rozhodlo, že chce zmeniť svoj život a preto na voľné pracovné miesta prichádza oveľa viac životopisov, ako v iných častiach roka.

Po letnej dovolenke prehodnocujeme svoju prácu aj život

Pokiaľ hovoríme o ďalšom období, keď je na trhu práce skutočne veľká konkurencia, je to obdobie po lete – september a október. Opäť si ľudia oddýchli, boli na dovolenkách a podľahli túžbe niečo vo svojom živote zmeniť. Koniec leta aj v dospelých ľuďoch vyvoláva pocit, že sa skončilo akési ,,obdobie povinností” a teraz máme dva mesiace pokoj. Napriek tomu, že väčšina z nás dospelých pracuje aj v lete, ten psychologický efekt, že ,,v lete aj tak nič nevybavíš” znižuje našu produktivitu aj chuť sa práci venovať, kým nepríde jeseň. No a po dvoch týždňoch na Kréte si možno aj rozmyslíš, či tvoja práca dáva zmysel a či ťa v živote napĺňa.

Kedy inzerujú zamestnávatelia najviac?

Žiaľ, sklameme ťa. Január ani september rozhodne nie sú mesiacmi, v ktorých by firmy inzerovali naplno. Najviac pracovných inzerátov spoločnosti publikujú v máji a júni – teda pred začiatkom leta (podľa dát z portálu ekariera.sk). V tomto období si však zároveň najmenej ľudí hľadá prácu, preto je na trhu práce najmenšia konkurencia.

Čo vám však môže pomôcť pri hľadaní novej práce na začiatku roka?

Popravde, môže ti to pomôcť pri hľadaní práce v akomkoľvek období roka. Chceme ti však poradiť, ako vynikať nad konkurenciou v čase, keď je najvyššia.

Ako si nájsť novú prácu v období veľkej konkurencie na pracovnom trhu?

  • Internet

Nehovoríme len o portáloch na hľadanie práce či pracovných agentúrach. Venuj svoju pozornosť aj marketingu na sociálnych sieťach či skupinám, v ktorých sa združujú tvoji kolegovia alebo klienti. Odporúčame ti navštevovať aj webstránky spoločností, pre ktoré by si chcel pracovať a sledovať na nich, či aktuálne neponúkajú voľné pracovné miesta, ktorá by ťa mohli zaujať.

  • Skúsenosti

Strach z toho, že vo vyššom veku si už nedokážeš nájsť prácu, je pochopiteľný. Nie je to však v žiadnom prípade stratené! Na mnohé pozície (napríklad riadiace, manažérske) je vhodnejším kandidátom človek so skúsenosťami – neboj sa tvoje schopnosti a zručnosti v životopise i na pohovore demonštrovať.

  • Odhodlanie

To, čo nájdu recruiteri v tvojom životopise alebo portfóliu je iba zlomok toho, čím ich dokážeš zaujať. Ak budú ľudia rovnako vzdelaní a rovnako skúsení, personalista sa rozhodne pre toho, ktorý bude mať najpozitívnejší prístup. Buď odhodlaný zmeniť svoj život, šír pozitívnu energiu a staneš sa nezabudnuteľným. Musíš sa od konkurentov odlíšiť espritom a vyžarovaním, nielen skúsenosťami a schopnosťami.

  • Lojalita

Dávaj si pozor na to, čo uvádzaš v životopise. Ak sa uchádzaš o prácu Java programátora, nemusíš uvádzať, že si na strednej škole pracoval ako barman. Nijako to nesúvisí s tvojou aktuálne hľadanou pracovnou pozíciou. Rovnako, ak sa pohybuješ v odvetví, v ktorom je vysoká fluktuácia (napríklad marketing, priemyselná výroba, práca v sklade a podobne), zamysli sa nad tým, čo v životopise uvedieš. Častá fluktuácia totiž vyvoláva v personalistoch pocit, že tvojou jedinou motiváciou sú iba peniaze a že lojalita k spoločnosti ti nič nehovorí.

  • Príprava na pohovor

V januári je naozaj obrovská konkurencia, a preto nemôžeš ani v najmenšom podceniť prípravu na pracovný pohovor. Nechceš byť predsa za toho, ktorý si ani nepamätá, do akej spoločnosti prišiel na pohovor alebo o akú pracovnú pozíciu sa uchádza. Ak chceš naozaj očariť personalistov či majiteľov firiem, mal by si o spoločnosti naštudovať základné informácie, mal by si na pohovor prísť včas a mal by si si pripraviť súbor aspoň troch otázok, ktoré na konci pohovoru položíš. Odporúčame ti, aby sa otázky týkali skôr firemnej kultúry a cieľov spoločnosti, než možnosti zvyšovania platu po uplynutí skúšobnej doby. Dokáž, že ti záleží na tvojej práci a na tom, aby si spoločnosti pomohol – nie iba na osobnom zisku.

Veríme, že tvoju vysnívanú prácu nájdeš. A ak snívaš o kariére v IT, tu nájdeš voľné pracovné miesta.🙂

 

Voľné pracovné ponuky

Vyber si z pracovných ponúk a získaj bonus

Pracovné ponuky
hr manažér mladá žena profilová foto

Potrebuješ viac informácií?

Zisti viac o našej spoločnosti alebo o voľných pracovných miestach. Napíš nám a pridaj sa do nášho tímu.