Umelá inteligencia – AI chatboty: všeobecný prehľad
Žijeme v digitálnom svete, kde umelá inteligencia preniká do každého aspektu našich životov, od inteligentných asistentov až po inovatívne robotické technológie. V tomto článku sa ponoríme do fascinujúcej ríše umelej inteligencie a jej vplyvu na chatboty, Google, Alexu a podobne. Spolu budeme skúmať, čo presne je umelá inteligencia, ako fungujú chatboti a ako táto technológia transformuje naše komunikačné prostredie. Ponoríme sa do sveta ChatGPT, unikátneho generátora textu a preskúmame, ako Alexa a Google využívajú umelú inteligenciu.

V článku sa dozvieš:
Ďalšie články o umelej inteligencii:
- Umelá inteligencia (AI) a budúcnosť programovania
- Umelá inteligencia v praxi – domácnosti, marketing a zaujímavosti
- AI Browsers – najpoužívanejšie prehliadače s umelou inteligenciou a návody ako s chatbotmi pracovať
Čo je umelá inteligencia (AI)?
Umelá inteligencia (AI – artificial intelligence) je pojem, ktorý označuje schopnosť počítačových systémov a strojov napodobňovať a simulovať ľudskú inteligenciu. Táto inteligencia je vytvorená pomocou algoritmov a modelov, ktoré umožňujú systémom učiť sa z dát, analyzovať informácie, vyvodzovať závery a prijímať rozhodnutia na základe daných vstupov.
Vývojári a vedci v oblasti umelej inteligencie sa snažia vytvárať počítačové programy a systémy, ktoré majú schopnosť adaptovať sa, zlepšovať svoje výkony a vykonávať úlohy, ktoré vyžadujú inteligenciu a rozhodovanie na ľudskej úrovni.
Základné techniky, ktoré umožňujú vytváranie umelej inteligencie, zahŕňajú:
- strojové učenie (machine learning)
- neurónové siete (neural networks)
- spracovanie prirodzeného jazyka (natural language processing) a mnoho ďalších.
Tieto techniky umožňujú systémom zlepšovať svoje správanie na základe skúseností, dát a spätnej väzby od používateľov. Umelej inteligencii sa často priraďujú vlastnosti ako učenie, porozumenie, plánovanie, rozpoznávanie obrazu, hlasu a schopnosť vyvodiť logické závery.
Ako funguje umelá inteligencia?
Systémy umelej inteligencie vo všeobecnosti fungujú tak, že prijímajú veľké množstvá označených tréningových údajov, analyzujú tieto údaje s cieľom nájsť korelácie a vzory a používajú tieto vzory na vytváranie predpovedí budúcich stavov. Týmto spôsobom sa chatbot, ktorý dostáva príklady textu, môže naučiť vytvárať realistické výmeny správ s ľuďmi alebo nástroj na rozpoznávanie obrazu sa môže naučiť identifikovať a opisovať objekty na obrázkoch preskúmaním miliónov príkladov. Nové, rýchlo sa zdokonaľujúce techniky generatívnej umelej inteligencie môžu vytvárať realistický text, obrázky, hudbu a iné médiá.
Umelá inteligencia – chatbot
Umelá inteligencia a chatboty sú dve úzko prepojené oblasti, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v moderných technologických aplikáciách. Umelej inteligencii a chatbotom sa venuje veľká pozornosť pre ich schopnosť simulovať ľudskú komunikáciu a zlepšovať používateľské zážitky.
Čo je chatbot ?
- Počítačový program alebo softvér, ktorý je navrhnutý na simulovanie ľudskej konverzácie a interakcie s používateľmi prostredníctvom textového alebo hlasového rozhrania.
- Hlavným cieľom chatbotov je komunikovať s ľuďmi podobne, ako by to robil skutočný človek, a poskytovať odpovede na otázky, riešiť problémy alebo vykonať určité úlohy.
Chatboty môžu byť implementované v rôznych platformách a kanáloch, vrátane webových stránok, mobilných aplikácií, sociálnych médií, správ, hlasových asistentov a ďalších komunikačných nástrojov. Ich rozhrania môžu byť jednoduché, ako textové konverzačné okno, alebo pokročilé, využívajúce technológie rozpoznávania reči.
Ako chatboty fungujú ?
- Využívajú umelú inteligenciu, najmä techniky strojového učenia a spracovania prirodzeného jazyka (NLP – natural language processing), na porozumenie, spracovanie a generovanie odpovedí.
- Na základe analýzy vstupného textu chatbot vytvára relevantné a zmysluplné odpovede, čo umožňuje plynulú interakciu s používateľom.
- Odpovede môžu byť preddefinované, získané z databázy alebo vytvorené v reálnom čase pomocou algoritmov generatívneho textu.
Chatboty majú široké využitie v rôznych oblastiach, vrátane zákazníckej podpory, obchodu, rezervácií, zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a mnohých ďalších. Ich prítomnosť pomáha automatizovať opakujúce sa úlohy, zlepšiť používateľské skúsenosti a zvýšiť efektivitu komunikácie medzi firmami a ich zákazníkmi.
Umelá inteligencia CHATGPT
Od svojho uvedenia v novembri 2022 sa ChatGPT stal najviac používaným nástrojom v generovaní textu pomocou umelej inteligencie. Už to nie je len výskumný projekt – stal sa virálnym hitom a rýchlo sa stal najrýchlejšie rastúcou technologickou aplikáciou všetkých čias, s viac ako 100 miliónmi používateľov za len pár mesiacov. Hlavným lákadlom je sila a presnosť tohto chatbota v prirodzenom jazyku, ale dôležité bolo aj to, že bol bezplatne dostupný na vyskúšanie pre každého.
ChatGPT využíva GPT-4, robustný veľký jazykový model (LLM), ktorý vytvára dojemné konverzácie v prirodzenom jazyku. Jeho znalosti sú obmedzené na rok 2021, a preto nemá prístup k informáciám, ktoré nastali po tejto dobe. Napriek tomu je ChatGPT špeciálne efektívny v tvorbe originálnych textov, či už ide o písanie príbehov alebo predstavovanie si rôznych situácií. Kým nie je nahradený, ChatGPT zostáva preferovanou voľbou na experimentovanie s AI chatbotmi, či už na urýchlenie pracovných procesov alebo len na zábavu.
Ale keďže tento chatbot je medzi ľuďmi najznámejší, niekedy sa pri pokuse o prihlásenie do služby ChatGPT zobrazí správa, že je vyčerpaná kapacita. Dalo by sa stránku obnovovať, kým sa nedostaneš na rad (alebo zaplatiť 20 dolárov mesačne za ChatGPT Plus), ale ChatGPT nie je jediný chatbot. Existuje množstvo ďalších umelých inteligencií, s ktorými môžeš konverzovať online.
Umelá inteligencia Google – Google Bard
Okrem OpenAI sa aj spoločnosť Google rozhodla vstúpiť do hry s umelou inteligenciou vytvorením aplikácie Google Bard, ktorú však momentálne označuje ako „experiment“. Prvá prezentácia však prekvapivo zlyhala, keď chatbot počas demo verzie zápasil s odpoveďou na otázku, čo spôsobilo výrazný pokles akcií spoločnosti.
Od tej doby spoločnosť postupne umožňuje čoraz viac ľuďom vyskúšať si Bard prostredníctvom bezplatných ukážok, aj keď Google priznáva, že sa stále len rozbieha.
Aj keď sa situácia pre Google neprejavuje v najlepšom svetle, zdá sa, že majú pevnú vôľu vylepšiť Bard a posunúť ho smerom k vážnej konkurencii pre ChatGPT. Svoje o tom svedčí inovácia, ktorú priniesli len nedávno. Už neposkytuje len odpovede z webu – teraz má schopnosť prehľadávať tvoj Gmail, Dokumenty a Disk, aby ti pomohol nájsť požadované informácie. Nová integrácia umožňuje požiadať Barda, aby vykonal úlohy, ako sú sumarizácia obsahu e-mailu alebo zvýraznenie dôležitých častí dokumentu na Disku.
Tieto integrované aplikácie, ktoré Google označuje ako rozšírenia, majú množstvo prípadov využitia a majú ti ušetriť čas, ktorý by si strávil prezeraním množstva e-mailov alebo dokumentov, aby si našiel konkrétnu informáciu. Následne Bard môže tieto informácie ďalej využiť, napríklad vložiť ich do grafu alebo vytvoriť stručné zhrnutie. Zatiaľ je táto funkcia dostupná iba v angličtine.
Aj keď povolenie prístupu pre Bard k tvojej osobnej elektronickej pošte a dokumentom môže vyvolať obavy o súkromie a spracovanie údajov, spoločnosť Google uisťuje, že tieto informácie nebudú využité na trénovanie verejného modelu spoločnosti Bard a nebudú ich vidieť reálni ľudia. Rozšírenia pre Barda ale nie sú obmedzené len na služby Gmail, Dokumenty a Disk. Google oznámil, že chatbot sa bude integrovať aj s aplikáciami Mapy, YouTube a Google Flights. To znamená, že môžeš požiadať Barda o aktuálne informácie o letoch, vyhľadať zaujímavosti v okolí, prehrať videá na YouTube na určitú tému a ďalšie.
Bing Chat
Microsoft bol jedným z prvých investorov produktu ChatGPT a predstavil vlastný model založený na tej istej technológii. Bing Chat integruje generatívnu AI vytvorenú spoločnosťou OpenAI do vlastných produktov Microsoftu. V novom Bingu je AI chatbot len jedno kliknutie od bežného vyhľadávania v Bingu. Microsoft vykonal množstvo zmien, vrátane pridania zdrojových odkazov, rôznych režimov na zúženie výsledkov, navrhovaných pokračovacích vyhľadávaní a dokonca aj Edge Copilot. Microsoft dokonca pokračuje v zavádzaní Bing Image Creator priamo do Bing Chat.
Samozrejme, podmienkou je, že budeš musieť mať stiahnutú najnovšiu verziu prehliadača Edge. Je to teda určité obmedzenie, rovnako ako pomerne prísne obmedzenia na počet relácií, ktoré môžeš mať denne. Napriek tomu Microsoft zostáva jedným z najväčších hráčov v hre a je odhodlaný zaviesť režimy „Copilot“ do všetkých svojich najdôležitejších produktov a aplikácií, ako je napríklad ekvivalent ChatGPT priamo zabudovaný do Wordu alebo Excelu.
Microsoft spolupracuje so spoločnosťou OpenTable, aby umožnil jej plug-in na realizáciu rezervácií v reštauráciách v rámci služby Bing Chat a so spoločnosťou WolframAlpha na generovanie vizualizácií.
PerplexityAI
Bing Chat a Google Bard sú priamymi alternatívami ChatGPT, ale PerplexityAI robí niečo úplne iné. Áno, je to chatbot, ale pridáva zaujímavý sociálny prvok. Nielenže môžeš položiť akúkoľvek otázku alebo dať PerplexityAI akýkoľvek podnet, ale môžeš tiež objaviť populárne vyhľadávania a „vlákna“, ktoré ti poskytnú celkom dobrý prehľad o tom, čo sa práve deje vo svete. Predstav si to ako Google Trends integrované priamo do vyhľadávania Google – všetko vylepšené umelou inteligenciou.
Perplexity je nástroj pre tvoju zvedavosť, ktorá ti umožní klásť otázky alebo získať okamžité zhrnutie počas prehliadania internetu.
Perplexity je ako ChatGPT a Google dohromady. Keď máš otázku, polož ju Perplexity a ona prehľadá internet a napíše ti rýchlu odpoveď s citovanými zdrojmi. Alebo ak si na stránke, okamžite ti ju zhrnie.
Funkcie:
- okamžité zhrnutie aktuálnej stránky,
- rýchle položenie akejkoľvek otázky z panela nástrojov,
- klásť otázky o aktuálnej stránke,
- klásť otázky zamerané na tvoju aktuálnu doménu,
- zdieľaj svoje odpovede pomocou odkazu,
- kliknutím môžeš položiť ďalšie otázky,
- má priame pripojenie na internet, teda sa môžeš pýtať akúkoľvek aktuálnu otázku a bude vedieť nájsť odpoveď na rozdiel od CHATGPT, ktorý má informácie len do septembra 2021,
- vie prehľadať aj sociálne siete ako je napríklad Instagram, LinkedIn a Facebook.
Nevýhodou však je, že zatiaľ čo CHATGPT poskytuje možnosť klásť otázky a dostávať odpovede v akomkoľvek jazyku, nevýhodou Perplexity AI je to, že výsledky poskytuje len v angličtine. Pýtať sa síce môžeš aj po slovensky, ale pokiaľ angličtinu neovládaš, pomôže ti jedine prekladač. Avšak dá sa používať zadarmo a bez prihlásenia, takže v najhoršom len prejdeš na iný chatbot.
JasperAI
Ak spoločnosť alebo samostatný používateľ hľadá nástroj zameraný konkrétne na profesionálne tvorivé potreby, JasperAI je jednou z vynikajúcich možností. Jeho veľkou výhodou pre tvorivých je schopnosť presne špecifikovať požadovaný typ textu. Potrebuješ nadpis pre svoj Instagramový príspevok? Alebo možno profesionálny e-mail, scenár pre YouTube alebo kompletný článok na blog? JasperAI tvrdí, že je vynikajúci práve v týchto špecifických platformách a formátoch.
Napriek tomu, že sa JasperAI zameriava na profesionálne využitie, ponúka aj bezplatné rozšírenie pre prehliadač Chrome, čo umožňuje preniesť text generovaný umelou inteligenciou do bežnejších prostredí, ako sú osobné e-maily alebo príspevky na Facebooku.
Ako JasperAI pracuje?
Jasper je postavený na vlastných AI modeloch jazyka a ďalších modeloch tretích strán, ako sú Cohere, OpenAI a Anthropic. Následne kombinuje údaje z týchto modelov s informáciami o vašej značke a nedávnymi vyhľadávacími údajmi, aby vytvoril najkvalitnejšie výstupy pre tvoje použitie. Jasper funguje dvoma základnými spôsobmi: buď začneš s predlohou alebo začneš s prázdnym dokumentom.
Predlohy v JasperAI
Väčšina generátorov AI textu pracuje s predlohami. Vyberieš konkrétnu predlohu (napríklad článok na blog, reklama na Facebooku, popis produktu na Amazone), poskytneš nejaké informácie o tom, čo potrebuješ a stlačíš tlačidlo. A to je všetko, nástroj vygeneruje obsah.
Plusy:
- Je to jednoduché na používanie pre takmer každého používateľa. Musíš len poskytnúť trochu informácií o všeobecnej predstave toho, čo chceš spracovať a AI urobí zvyšok.
- Cenový rozsah. Je pomerne cenovo dostupný, dokonca aj pre najvyššie plány, ktoré ponúka.
- Je skvelý na krátke texty. Ak sa zasekneš pri písaní príspevkov na sociálne médiá, SEO, meta názvov, popisov a ďalších vecí, ktoré vyžadujú obmedzenie znakov, Jasper je skvelý v upravovaní textu tak, aby vyhovoval týmto požiadavkám.
- Existuje viac ako 50 predlôh, ktoré môžeš použiť (napríklad nadpisy na Facebooku, popisy videí na YouTube, popisy produktov, predmety e-mailov a podobne).
- Môže ti pomôcť prekonať blok v písaní, poskytnúť ti nápady na blogové príspevky.
Mínusy:
- Jednoducho, nie je to človek. Hoci dostaneš obsah, nebude v ňom žiadna „ľudskosť“ ani skutočná osobnosť a bude to znieť trochu „uniformne“.
- Získava informácie z celého internetu a v skutočnosti ich neoveruje. To viedlo k pochybným informáciám, nesprávnym štatistikám a niektorému obsahu, ktorý je nepravdivý.
- Uvedené nie sú žiadne zdroje, takže nemôžeš overiť, odkiaľ má informácie.
- Pre tieto problémy budeš musieť prejsť a dôkladne si prečítať všetko, potom overiť informácie a upraviť všetko, čo je nesprávne, alebo znie divne.
- Ak hľadáš obsah na dlhšie články, budeš musieť vybrať plán Boss Mode.
- Počet voľných slov nie je založený na slovách, ktoré v konečnom dôsledku získaš. Je to doslova o každom jednom slove, ktoré je generované. Takže ak sa Jasper ponáhľa a začne hovoriť o produkte, ktorý je úplne irelevantný pre biznis, spotrebuješ zdroje rýchlo.
- Písanie blogových článkov na Jasperi je zdĺhavé kvôli príkazom. Naučiť sa, ktoré príkazy fungujú v určitých situáciách, si vyžaduje trochu času.
Collosal Chat
ColossalChat je nováčikom na scéne, ktorý zachytáva atmosféru otvoreného internetu. Dá sa používať bezplatne a je k dispozícii v prehliadačoch, čo z neho robí solídnu alternatívu k ChatGPT. Dokáže odpovedať v čínštine a angličtine a taktiež dokáže písať kód.
Viac ako to však ColossalChat robí dôležitým jeho open-source charakter. Je založený na LlaMa (Large Language Model Meta AI), čo je vlastne open-source model prirodzeného jazyka spoločnosti Meta. To umožňuje, že v súčasnosti je najbližšie k úplne open-source verzii ChatGPT. O to je ColossalChat dôležitejší pre vývojárov a budúcnosť implementácií AI.
Ako popredné open-source riešenie pre veľké modely AI v súčasnosti Colossal-AI ako prvý otvoril kompletnú RLHF pipeline, ktorá zahŕňa zber dát pod dohľadom (supervised data collection), dolaďovanie pod dohľadom (supervised fine-tuning), trénovanie na základe modelu odmien (reward model training) a dolaďovanie posilňovania učenia (reinforcement learning fine-tuning) na základe predtrénovaného modelu LLaMA.
YouChat
Spoločnosť You.com predstavuje menej známu alternatívu k vyhľadávaniu Google od roku 2021, no je pionierom v implementácii generovaného textu umelou inteligenciou do svojich produktov. YouWrite umožňuje AI písať určený text za teba, zatiaľ čo YouChat je bližším klonom ChatGPT. You.com ponúka aj ďalšie funkcie ako YouCode pre kódovanie a YouImagine na generovanie obrázkov.
YouChat je vyhľadávací nástroj s umelou inteligenciou. Je vytvorený pomocou existujúcich umelých inteligencií LLM (Large Language Model) v kombinácii s vlastnými funkciami vytvorenými spoločnosťou You.com.
Funkcie vyhľadávača môžeš používať na vyhľadávanie na webe tradičným spôsobom, ale na získanie hľadaných informácií môžeš použiť aj YouChat.
Pri používaní aplikácie YouChat nezískaš odpovede zadaním kľúčového slova alebo frázy do vyhľadávacieho riadku. Namiesto toho použiješ rozhranie chatu na položenie kompletnej otázky rovnakým spôsobom, ako by si sa mohol spýtať človeka. Odpoveď je doručená priamo v konverzácii v chate – nemusíš chodiť na iné webové stránky alebo veľa čítať, aby si dal dohromady odpoveď.