24

ISTQB – medzinárodná certifikácia pre IT testera ako benefit

Testovanie softvéru je jedna z najpodstatnejších častí pri vývoji akéhokoľvek programu. Úlohou IT testera je odhaľovať slabé miesta, ktoré by mohli predstavovať riziko, alebo znepríjemniť prácu používateľovi. Postupy testovania softvéru sú rôzne a s vývojom technológií sa neustále menia. Aj preto je rozdiel v úrovni jednotlivých testerov. Zaškoliť ich do procesu alebo, naopak, preveriť ich znalosti dokáže práve medzinárodný ISTQB certifikát. Môžeš ho získať bezplatne aj ty, ako jeden z benefitov práce v msg life Slovakia.

ISTQB certifikácia (International Software Testing Qualifications Board) je jeden z najznámejších certifikátov v oblasti testovania softvérových aplikácií. V každej krajine je certifikácia zastrešená autoritou danej krajiny, ktorá musí spĺňať kritériá ISTQB a je tak oprávnená vykonávať certifikáciu. Po získaní tohto osvedčenia teda nielen posunieš svoje schopnosti na nový level, ale budú akceptované aj za hranicami Slovenska.

Postup udeľovania certifikátu prebieha v každej krajine rovnako. Kurz môžeš absolvovať dokonca aj bez skúseností v IT, je ale vždy výhodou, keď sa už uchádzač v problematike orientuje. Získať môžeš základný, pokročilý alebo expertný stupeň certifikátu. „Základný level ISTQB CTFL je však podmienkou pre získanie certifikácie vyšších levelov,“ vysvetľuje Michal, Business consultant.

Kurz možno absolvovať online alebo prezenčne, závisí to od preferencií kandidáta. „Pre Platinum partnera sú ISTQB kurzy pri dostatočnom počte kandidátov vykonávané aj priamo v sídle spoločnosti, respektíve online, v nami dohodnutom termíne,“ dopĺňa Lukáš, Software tester. Predtým, než uchádzač získa platné osvedčenie, je potrebné absolvovať teoretické školenie doplnené o praktické ukážky.

Pracovná ponuka

IT tester konzultant pre poisťovníctvo

Ponuka práce IT konzultant pre testovanie softvéru

Pri základnom leveli je možné zvoliť si kurz v slovenčine alebo v angličtine, vyššie úrovne je možné absolvovať už iba v angličtine. „Príprava na certifikáciu prebieha pre pracovnú vyťaženosť kandidátov minimálne raz týždenne a jedna lekcia trvá približne 1,5 hodiny,“ hovorí Michal. Získanie certifikátu trvá približne sedem týždňov.

Kurz je u nás bezplatný

Absolvent kurzu získa platné osvedčenie, ktoré je zverejnené v registri úspešných kandidátov na oficiálnom portáli ISTQB. Personalista si môže jeho platnosť overiť podľa mena kandidáta. V súčasnosti je toto osvedčenie pri pracovnom pohovore vnímané ako výhoda, je však možné si ho urobiť aj dodatočne, a to počas práce u nás. A to dokonca aj vtedy, ak bol uchádzač už raz v kurze neúspešný. „V tom prípade už nie je potrebné opätovne absolvovať celý prípravný kurz,“ dodáva Michal.

„Ak si nie je kandidát po ukončení prípravy istý svojimi vedomosťami, nemusí ísť na najbližší termín certifikácie, ale pokojne až neskôr. V prípade, že sa rozhodne pre opakovanie skúšky, je, samozrejme, nutné zaplatiť poplatok za certifikáciu,“ dopĺňa Michal. To však neplatí v msg life Slovakia, kde uchádzačovi aj druhý pokus hradí naša spoločnosť.

Certifikát ISTQB je pre kandidáta výhodou
Absolvent kurzu získa medzinárodne platné osvedčenie.

Zamestnávateľ tak zvyšuje profesionálnu úroveň zamestnancov a získava tým pádom konkurenčnú výhodu. Absolventovi kurzu zase certifikát prináša možnosti na kariérny rast, a oboznámi sa napríklad s etickým kódexom testera.

Nemusí sa pritom báť, že by tieto poznatky boli o pár rokov neaktuálne. „Základné princípy v oblasti testovania zostávajú viac-menej nemenné, ISTQB ale, samozrejme, reflektuje vývoj a svoje sylaby aktualizuje. Začiatočnícky level, ktorý oboznamuje kandidáta so základnými princípmi, preto nie je časovo obmedzený. Pri niektorých vyšších leveloch je už certifikácia časovo ohraničená,“ vysvetľuje Michal.

Pokúsiť sa získať certifikát je možné aj bez absolvovania kurzu, je však veľmi nepravdepodobné, že kandidát zvládne skúšky bez prípravy. „Existuje viacero voľne dostupných učebných možností na internete, ale najmä pri praktických úlohách odporúčam konzultovať ich s niekým skúseným, alebo absolvovať kurz,“ dopĺňa Lukáš, tester softvérových aplikácií.

Práca, v ktorej môžeš kariérne rásť a neustále sa vzdelávať

Vďaka práci v msg life Slovakia dostaneš možnosť získať nielen certifikát pre testerov. U nás môžeš dosiahnuť omnoho viac. Našou konkurenčnou výhodou sú jednoznačne firemné benefity, z ktorých si každý uchádzač vyberie to, čo ho najviac baví. Niekoho zaujmú pravidelné adrenalínové teambuildingy, relaxačné masáže, vlastné fitnes centrum či možnosť zaobstarať si kartu MultiSport. My ti však ponúkame aj niečo viac – príležitosť vzdelávať sa na pravidelných jazykových kurzoch alebo rôznych školeniach, ktoré ti pomôžu napredovať.

Ak ťa oblasť IT naozaj baví a máš chuť na sebe pracovať, radi ti pomôžeme v tvojom kariérnom raste. Ak hľadáš stabilné zamestnanie na Home Office, pri ktorom občas zájdeš do kancelárie na kávu s kolegami, určite si pozri naše ponuky v oblasti Consultingu a Testovania softvéru.

Pozri si najnovšie pracovné ponuky, pošli nám svoje CV a staň sa členom tímu, ktorý nám pomáha zlepšovať svet poisťovníctva.

Voľné pracovné ponuky

Vyber si z pracovných ponúk a získaj bonus

Pracovné ponuky
hr manažér mladá žena profilová foto

Potrebuješ viac informácií?

Zisti viac o našej spoločnosti alebo o voľných pracovných miestach. Napíš nám a pridaj sa do nášho tímu.