23

5 najlepších vianočných IT darčekov, ktoré môžeš darovať

Od istého času, väčšinou je to skorý október, je takmer nemožné vyhnúť sa vianočným reklamám a ponukám na vianočné darčeky. Väčšina z nich sú samozrejme úplne nerelevantné. Našťastie, my pre teba máme lepšie odporúčania. Inšpiruj sa naším zoznamom vianočných IT darčekov!

Daruj kupón na tvoje servisné PC služby

Zmier sa s tým. Ak pracuješ ako Java programátor, DevOps Engineer alebo jednoducho itčkar, pre väčšinu ľudí v rodine si počítačový technik. Ten, ktorý sa vyzná v počítačoch, vie inštalovať operačné systémy aj aplikácie či preklopiť kontakty z  jedného smartfónu do druhého. Prípadne premazať registre, opraviť knižnice. Sem-tam vymeniť RAMku.

Daruj predplatné časopisu dTest

dTest je hodnotné periodikum, ktoré sa teší obľube najmä u starších ročníkov. Široké spektrum testovaných produktov, vyvracanie niektorých mýtov vznikajúcich na základe reklám. Odporúčania vhodnejších produktov a služieb. V čase hoaxov, poloprávd a neetickej reklamy, ktoré vplývajú najmä staršiu generáciu, je možnosť spoľahnúť sa na dôveryhodný spotrebiteľský test.

Daruj IT kurzy

Mnoho ľudí sa obáva, že nám AI ukradne prácu. Umelá inteligencia spolu s machine learning ale nevznikajú samé od seba. Stále ich treba korigovať, dávať im vstupy, mantinely a občas jednoducho vypnúť, lebo nefungujú správne. Tomu však laik nerozumie. Ak bude rásť počítačová gramotnosť, bude tiež rásť zamestnanosť. A sentiment voči technológii, ktorá nám život (a aj testovanie) uľahčuje, sa zmení. Preto je investícia do vzdelania vždy dobrým nápadom.

Šťastná programátorka si robí IT kurz za laptopom
Pre IT nadšencov sú dobrými darčekmi IT kurzy.

Ak sa rozhodneš niečo na Vianoce kupovať, kurz je dobrý nápad. Z našich slovenských kurzov za zmienku stojí Skillmea (bývalé Learn2Code), na ktorom nájdeš aj kurzy známeho programátora Yablka (Roman Hraška). Od základov ako HTML, CSS alebo JavaScript, cez Python, až po SQL databázy. Okrem toho obsahuje Skillmea aj kreatívne kurzy na sociálne siete, grafické programy, alebo základy marketingu.

V prípade, že cudzí jazyk nie je prekážkou, darovať môžeš aj kurzy na Domestika. Táto španielska platforma ponúka prevažne portfólio kreatívnych kurzov, medzi ktorými ale nájdeš aj kreatívne a vizuálne programovanie, WordPress kurzy, prípadne prepojenie programovania a marketingu.

Daruj zážitok vo virutálnej realite

Či už si IT tester, alebo iný Itčkar, môžeš do svojho „IT sveta“ zasvätiť aj svojich blízkych. Nie, nemusíš im vysvetľovať, ako hľadať chyby v kóde. Stačí, keď s nimi stráviš jeden večer vo virtuálnej realite. My v msg life Slovakia sme to už viackrát skúsili a je to naozaj zábava. Veríme, že takto ukážeš svojim priateľom, že IT môže byť zaujímavé a že vďaka obyčajnému kódu sa môžu sci-fi predstavy zmeniť na (virtuálnu) realitu.

Daruj audioknihy

V klube 5AM (šialenci, ktorí vstávajú o 5:00 a 5:05 už behajú), sú audioknihy veľmi obľúbené. Dokonca aj zarytý zástanca papierových kníh sa ocitne v situácii, keď mu audiokniha príde vhod. Napríklad pri varení je to vážne neoceniteľný formát, nehrozia žiadne obhorené alebo pofŕkané strany od paradajkovej omáčky.

IT Tester počúva audioknihu a robí si poznámky v kresle.
Audioknihy môžeš počúvať nie len v kresle, ale aj pri športovaní, varení, šoférovaní.

Veľkým plusom audiokníh je aj prednes hercov, ktorí ich čítajú. Zaklínač v českom znení, buď hlasom Martina Fingera alebo Jiřího Dvořáka a Jiřího Plachého sú skvosty, ktoré dávajú knihám úplne iný rozmer.

Audioknihy môžeš hľadať takmer kdekoľvek na webe, ponúka ich aj Martinus, no ak chceš podporiť špecializované portály, odporúčame napríklad Audiolibrix alebo Audioteka.

Najlepšie vianočné darčeky nemusia stáť nič

Všimol si si, že ani kvôli jednému darčeku zo zoznamu nemusíš odísť z kancelárie? Tomu sa vraví efektívne riešenie predvianočného konzumu!

Posledný tip na vianočný darček ale nestojí nič. Je to tvoj čas. Už sme popísali čo-to o wellbeingu, vyhorení aj work-life balance, a táto téma neprestala byť aktuálna. Daruj darček svojim blízkym a aj sebe. Strávte spolu kvalitný čas bez myšlienok na prácu. Sme obklopení vecami, ktoré málokedy potrebujeme tak veľmi, ako chápavého človeka po našom boku.

Voľné pracovné ponuky

Potrebuješ viac informácií?

Zisti viac o našej spoločnosti alebo o voľných pracovných miestach. Napíš nám a pridaj sa do nášho tímu.