23

Java vs Golang vs Python programovanie. Aký je rozdiel?

Zmena programovacieho jazyka je pre programátora veľkým krokom. Mal by k nej pristúpiť len v prípade, že mu súčasný jazyk nevyhovuje, alebo mu neposkytuje všetko, čo od neho vyžaduje. V súčasnosti existuje veľké množstvo programovacích jazykov. Okrem porovnávaného Python a Golang, známeho pod skratkou Go je taktiež rozšírený Java programovací jazyk. Aké výhody ti tieto jazyky prinášajú a ktorý je pre teba najlepší?

Každý programovací jazyk má svoje uplatnenie, neustále vyvíja a môže mať svoje špecifické výhody či nevýhody. Začnime s programovacím jazykom Java.

Java programovací jazyk

S Javou sa stretol snáď každý. Na otázku, čo je Java, je pomerne jednoduchá odpoveď. Ide o viacúčelový, objektovo orientovaný programovací jazyk. Vyvíja ho spoločnosť Oracle a jeho syntax vychádza z jazykov, ktoré možno tiež poznáš. Ide o jazyky C a C++.

Zaujímavosťou jazyka Java je to, že v roku 1991, keď vznikol, sa volal Oak. Tento jazyk sa mohol na rozdiel od C/C++ skompilovať na rôznych platformách, a to bez opätovnej rekompilácie. Názov Oak sa neskôr zmenil na Java, pretože jazyk s týmto názvom už existoval.

Zmena sa však nedotkla iba jeho pomenovania. Programovací jazyk Java sa v začiatkoch využíval v oblasti spotrebnej elektroniky, ale neskôr sa jeho smerovanie obrátilo na internet. Niet sa čomu čudovať. V 90. rokoch, keď jazyk vznikol, nastal veľký rozmach internetu. Programátori preto potrebovali nástroj, ktorý by mohli v tejto sfére využívať.

Vedel si, že...

…programovací jazyk Java má pomenovanie po káve? Preto má vo svojom logu aj šálku, z ktorej sa parí. Dôvodom tohto názvu bol fakt, že vývojári jazyka dlho nevedeli, ako ho premenovať z predchádzajúceho názvu Oak. Popri práci však pili veľké množstvo kávy z Jávy, ostrova v Indonézii. Rozhodli sa preto, že ho budú nazývať práve podľa tohto miesta.

Hlavný inžinier James Gosling sa preto zameral na úpravu jazyka. Tieto úpravy zabezpečovali, že Java mohla fungovať aj v rámci webových prehliadačov a bola dostatočne interaktívna.

Okrem toho sa myslelo aj na bezpečnosť. Pred spustením sa skontrolovala syntax jazyka, ktorá vylúčila spadnutie programu z dôvodu poškodeného kódu. Silnou stránkou podporujúcou bezpečnosť je aj to, že Java nemá prístup k lokálnym programom, čím sa minimalizuje nebezpečenstvo vírusov a iných problémov.

Java programovací jazyk je využívaný Java programátormi na strane servera pre väčšinu back-endových vývojových projektov vrátane tých, ktoré pracujú s množstvom dát.

Muž programátor sa pozerá na monitor a prstom ukazuje na riadok kódu
S jazykmi ako Java, Go alebo Python, je práca jednoduchá.

Výhody programovania v jazyku Java

Java má množstvo výhod, vďaka ktorým predstavuje jeden z najobľúbenejších jazykov na programovanie. Sú to:

 • Bezplatnosť – jazyk Java je zdarma, takže na to, aby si ho mohol používať, nemusíš platiť nič navyše.
 • Univerzálnosť – keďže je Java univerzálna, môžeš ju používať na programovanie takmer všetkého. Kľúčová je najmä pre používateľov operačného systému Android, pretože väčšina androidových aplikácií funguje práve na nej. Okrem toho je jazyk prítomný aj v notebookoch, počítačoch, herných konzolách či v dátových centrách.
 • Funkčnosť – Java funguje v rôznych operačných systémoch, vrátane OS Windows, Mac a Linux.
 • Nenáročnosť – Java je ako stvorená pre začiatočníkov bez akýchkoľvek skúseností s programovaním. Pred spustením skontroluje chyby, čím znižuje riziko rôznych zbytočných komplikácií. Štúdium jazyka Java nie je náročné a zvládneš to za pomerne krátky čas.
 • Bezpečnosť – nesmieme zabúdať ani na bezpečnosť, ktorá sa dosahuje tým, že Java nemá prístup k lokálnym programom.

Aké nevýhody má programovací jazyk Java

Každý programovací jazyk má aj svoje nevýhody. V prípade jazyka Java sa môžeš stretnúť s nasledovnými:

 • Náročná na pamäť – na rozdiel od iných jazykov má Java pomerne vyššie nároky RAM pamäť.
 • Nie je vhodná na vytváranie komplikovaného používateľského rozhrania – pri používaní jazyka môže dôjsť ku komplikáciám a nezrovnalostiam.
 • Chýba zálohovanie – Java sa nezameriava na zálohovanie, čo môže spôsobiť stratu dôležitých dát.
 • Vyžaduje podrobné a komplexné kódy – Java kódy sú podrobné a zložené z dlhých viet, ktoré znižujú ich čitateľnosť.
Muž programátor sa pozerá do monitoru a píše do počítača
Jazyk Python sa naučíš používať pomerne rýchlo

Čo je Python programovanie?

Ide o moderný a výkonný univerzálny open source programovací jazyk chránené autorským právom v rámci licencie kompatibilnej s GPL certifikovanou Open Source Initiative.

Python programovanie má jednoduchú a ľahko použiteľnú syntax. Vďaka tomu je Python zaujímavým jazykom na učenie sa programovania pre začiatočníkov.

Vedel si, že...

…programovací jazyk Python využívajú aj veľké spoločnosti, ako napríklad Wikimedia Foundation, Yahoo!, CERN či NASA?

Zároveň je objektovo orientovaný programovací jazyk vhodný na spracovanie veľkého množstva dát, vrátane zložitých matematických výpočtov. Využíva sa vo sférach, ako je bio informatika, neurobiológia či dokonca astronómia. Zároveň ide o jeden z najstarších jazykov. Vznikol v roku 1989.

Kľúčovou vlastnosťou jazyka Python je to, že ho vieš ľahko rozširovať. Samotný jazyk môžeš využiť na to, aby si ním rozšíril už existujúce aplikácie.

Mnohí si mylne myslia, že názov Python vychádza z pomenovania hada. Pravdou ale je, že jeho vývojár, Guido van Rossum, sa inšpiroval britským satirickým seriálom Monty Python’s Flying Circus.

Aké sú výhody programovacieho jazyka Python

viacero výhod, medzi ktoré patrí aj:

 • Jednoduchosť – štúdium programovacieho jazyka Python ti nebude robiť problémy a zvládneš to aj za krátky čas. Ak ovládaš angličtinu, všetko bude ešte jednoduchšie. Na použitie Python ti budú stačiť základné anglické slovesá.
 • Bezplatnosť – je open source, nemusíš nič platiť. Pre používateľov je k dispozícii zadarmo. Ide o skvelú výhodu najmä v prípade, že si ho chceš len vyskúšať.
 • Produktivita – programovanie je vysoko produktívne. Vďaka tomu nemusíš tráviť veľa času pochopením syntaxe a môžeš sa pustiť do kódovania.
 • Veľká knižnica – štandardná knižnica Python je veľká a nájdeš v nej všetky potrebné údaje. Nemusíš sa preto báť, že by si si musel nejaké veci doštudovať pomocou iných zdrojov.

Nevýhody programovacieho jazyka Python

Pri používaní jazyka Python musíš počítať aj s pár nevýhodami:

 • Pomalý výkon – na rozdiel od iných jazykov je Python o niečo pomalší.
 • Využíva veľké množstvo pamäte – na Python budeš potrebovať pomerne veľa úložiska.
 • Slabý v oblasti mobilných zariadení – preto sa nevyužíva príliš často v mobilných zariadeniach, pretože nie je pamäťovo efektívny a je pomalší.

Golang alebo Go programovací jazyk

Golang, často označovaný aj ako Go, je viacúčelový programovací jazyk, ktorý je kompilovaný a staticky písaný. Kompilovaný znamená, že jeho zdrojový kód je preložený priamo do strojového, čo umožňuje rýchlejšiu prevádzku.

Programovací jazyk Golang bol navrhnutý spoločnosťou Google v roku 2007. Na trh bol však uvedený až v roku 2009. Jazyk mal byť riešením pre staršie jazyky, ktoré nezvládali veľké množstvo kódu. Práve to je dôvod, prečo je syntax Go stručná a jeho používateľnosť a čitateľnosť oveľa jednoduchšia. Ak chceš napríklad vytvoriť väčší a lepší softvér, určite si čo najskôr ozrejmi, čo je Golang.

Výhody programovacieho jazyka Golang

Golang má viacero výhod, vďaka čomu ho využívajú ľudia po celom svete. K hlavným výhodám patria:

 • Jednoduchosť – Golang je jedným z najjednoduchších jazykov na učenie. Jeho základy si vieš naštudovať za krátky čas.
 • Dobrá dokumentácia – Go má ľahko čitateľnú dokumentáciu, ktorú nájdeš na oficiálnej webovej stránke. Okrem toho má za sebou aj veľkú a aktívnu komunitu, ktorá ti rada pomôže, ak budeš mať nejaký problém.
 • Univerzálnosť – Go môžeš používať na rôzne projekty, ktoré máš pred sebou, pretože je viacúčelový. Často sa využíva aj v cloudovom programovaní. Obľubujú ho napríklad spoločnosti Amazon (Amazon Web Services) alebo Google (Google Cloud Platform).
 • Bezplatnosť – keďže je Golang bezplatný, za jeho používanie nezaplatíš vôbec nič.

Nevýhody programovacieho jazyka Golang

Programovací jazyk Golang má aj zopár mínusov, ku ktorým patria:

 • Vytvára priestor na menšie problémy s kódovaním – hoci je Go ľahký na používanie, niekedy vytvára priestor na zbytočné chyby, ktoré sa môžu objavovať, keď projekt dospeje do väčších rozmerov. Pre veľké projekty je preto dobré vybrať si inteligentnejšie programovacie jazyky.
 • Pomerne nový jazyk – v porovnaní s inými programovacími jazykmi je Golang pomerne nový, preto o ňom nenájdeš toľko informácií, ako napríklad o jazyku Java.
 • Časová náročnosť – Golang nie je najkomplikovanejší programovací jazyk, aký existuje, no v porovnaní s jazykmi, ako Java alebo Python, je na poslednom mieste.

Porovnanie programovacích jazykov Java vs Python vs Golang

Ak si chceš vybrať ten najlepší programovací jazyk, musíš si ich všetky porovnať a zistiť, aké majú výhody a nevýhody. Pre lepší prehľad sme ti pripravili praktickú tabuľku, kde nájdeš všetky základné informácie.

Využitie pamäte*

do 40 MB

do 14 MB

do 3 MB

Najväčšie výhody
 • rýchlosť
 • ľahký na použitie
 • vhodný aj pre začiatočníkov
 • vysoká bezpečnosť
 • bezplatnosť
 • stredná náročnosť na RAM pamäť
 • ľahké použitie aj pre začiatočníkov
 • bezplatnosť
 • veľká knižnica s informáciami
 • skvelá dokumentácia
 • veľká komunita
 • bezplatnosť
 • ľahké používanie
 • nízke nároky na RAM pamäť
Najväčšie nevýhody
 • vysoké nároky na RAM pamäť
 • pomalší výkon
 • chýba zálohovanie
 • pomalší výkon
 • slabší v oblasti mobilných zariadení
 • časová náročnosť
 • pomerne nový jazyk, o ktorom sa toľko nevie

*Podľa informácií z portálu Medium.com

Otestuj si niektorý programovací jazyk

Nedá sa univerzálne zhodnotiť, ktorý programovací jazyk je najlepší. Každý má svoje výhody aj nevýhody. Ak sa nevieš rozhodnúť na základe informácií, ktoré sme ti poskytli, jednotlivé jazyky vyskúšaj. Všetky sú bezplatné, preto sa nemusíš báť, že by si do nich zbytočne investoval.

Ovládanie minimálne jedného z najznámejších programovacích jazykov ti dá priestor reagovať na najnovšie pracovné ponuky v IT oblasti a naštartuješ svoju novú kariéru vo svete technológií.

Voľné pracovné ponuky

Potrebuješ viac informácií?

Zisti viac o našej spoločnosti alebo o voľných pracovných miestach. Napíš nám a pridaj sa do nášho tímu.